Jak zrobić wizytówkę? Co zawiera i jak wyglada?

Redakcja               18.05.2023              
Wizytówki to nadal jedno z najbardziej popularnych narzędzi biznesowych. Przedsiębiorcy wciąż wymieniają się wizytówkami i zostawiają je potencjalnym klientom, jako zachętę do kontaktu. Jak zrobić wizytówkę, aby była skuteczna? Co powinna zawierać wizytówka? Jak powinna wyglądać?

Jak zrobić wizytówkę?

Samodzielne tworzenie wizytówi może być dość trudne i czasochłonne, zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy tego nie robił, a i z grafiką ma niewiele wspólnego. Można skorzystać z gotowych rozwiązań jak szablony, czy np. Canva, ale ryzykujesz, że oryginalność takiego projektu będzie żadna.

Można też zlecić to dowolnemu grafikowi, ale tutaj efekt może być różny. Projekt może być udany od razu albo może wymagać szeregu poprawek, które sprawią, że końcowy koszt będzie wyższy, niż ten początkowo założony.

Można też wejść na naszą zakładkę projektowanie wizytówek, wybrać odpowiedni budżet, podać wytyczne, a resztą zajmą się nasi graficy. Samodzielnie decydujesz o cenie i liczbe prac, a na koniec płacisz tylko za wybrany projekt. Brzmi rozsądnie? Niezależnie od wybranej opcji, żeby mieć pewność, że wybór był dobry, musisz wiedzieć, co powinna zawierać dobra wizytówka. Spieszymy z pomocą!

 

Co powinna zawierać wizytówka?

Informacje na wizytówce są bardzo ważne, to obok wyglądu, kluczowy obszar decyzyjny. Niezależnie, czy ma to być wizytówka firmowa, czy prywatna, pewna dane tam umieścić trzeba. Podanie tego w czytelnej i przejrzystej formie, zwiększa szanse na kontakt ze strony potencjalnego klienta lub partnera biznesowego. Co powinna zawierać wizytówka? Lista:

 1. Logo i nazwa firmy: Umieszczenie logo firmy na wizytówce jest istotne, ponieważ pomaga w identyfikacji marki. Oprócz logo, powinna być również widoczna nazwa firmy, aby odbiorca mógł łatwo zidentyfikować, z kim ma do czynienia.
 2. Imię i nazwisko: Wizytówka powinna zawierać Twoje imię i nazwisko, co jest ważne dla personalizacji kontaktu. Dzięki temu odbiorca ma możliwość skierowania się do Ciebie z imienia, co dodaje elementu bliskości i profesjonalizmu.
 3. Stanowisko i tytuł: Jeśli masz konkretne stanowisko w firmie, warto umieścić je na wizytówce. Informacja ta pozwoli odbiorcy szybko zrozumieć, w jakiej roli działasz i jakie masz kompetencje.
 4. Informacje kontaktowe: Wizytówka powinna zawierać różne sposoby kontaktu, takie jak numer telefonu, adres e-mail i adres firmy. Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych w celach biznesowych, możesz również umieścić swoje profile na platformach takich jak LinkedIn czy Twitter.
 5. Adres firmy: Jeśli firma ma fizyczne biuro lub sklep, warto umieścić na wizytówce adres, który ułatwi klientom znalezienie Twojej lokalizacji.
 6. Strona internetowa: W dobie cyfrowej obecność online jest niezwykle istotna. Dodanie adresu strony internetowej na wizytówce zachęci odbiorców do odwiedzenia Twojej witryny, gdzie mogą dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i usługach.
 7. Krótka informacja o usługach lub misji firmy: Jeśli przestrzeń na wizytówce pozwala, warto dodać krótką informację na temat specjalizacji firmy lub jej misji. To może pomóc w wyróżnieniu się spośród konkurencji i zainteresować potencjalnych klientów.

Wizytówka osobista może być mniej oficjalna i zawierać mniej elementów, ale wizytówka firmowa powinna zawierać większość z nich. Oczywiście - sporo zależy od obranego kierunku graficznego, ale myślę, że wszystkie te siedem punktów da się tam spokojnie umieścić.

 

Jak powinna wyglądać wizytówka?

Dane, które należy umieścić na wizytówce, to jedno. Druga rzecz to jej wygląd. Ten może być różnorodny, zależnie od preferencji i charakteru firmy. Niemniej jednak, istnieje kilka ogólnych wytycznych dotyczących wyglądu wizytówki, które warto rozważyć:

 1. Czysty i czytelny design: Wizytówka powinna mieć prosty i czytelny design. Unikaj zbyt wielu elementów graficznych, które mogą przytłoczyć odbiorcę. Wybierz minimalistyczne podejście, które skupia się na najważniejszych informacjach.
 2. Spójność z identyfikacją wizualną: Wizytówka powinna być spójna z identyfikacją wizualną Twojej firmy. Wykorzystaj kolory, czcionki i grafiki, które są zgodne z logo i ogólnym stylem firmy. To pomoże w budowaniu spójnego wizerunku marki. Dobry projekt identyfikacji wizualnej powinien zawierać w sobie także wytyczne do wizytówek.
 3. Duża czytelność: Ważne jest, aby informacje na wizytówce były czytelne i łatwe do odczytania. Wybierz odpowiednią wielkość czcionki, która jest czytelna nawet w mniejszych rozmiarach. Unikaj zbyt jasnych kolorów tekstu na jasnym tle lub zbyt małych kontrastów, które mogą utrudniać czytanie.
 4. Równowaga i układ: Dobrze zaprojektowana wizytówka powinna mieć dobrze zrównoważony układ. Zadbaj o równowagę między elementami graficznymi, tekstem i pustą przestrzenią. Umieść najważniejsze informacje w centralnej części wizytówki, aby przyciągnąć uwagę odbiorcy.
 5. Odpowiednie proporcje i proporcjonalność: Wymiary wizytówki powinny być proporcjonalne i estetyczne. Zachowaj odpowiednie proporcje i staraj się nie tworzyć zbyt dużych odstępów między elementami.
 6. Jakość wykonania: Wybierz wysokiej jakości papier, który dobrze prezentuje kolory i tekst. Staraj się uniknąć tanich i cienkich materiałów, które mogą sprawić, że wizytówka będzie wyglądać niskiej jakości.
 7. Odwrót wizytówki: Jeśli jest to możliwe, warto wykorzystać odwrotną stronę wizytówki. Możesz tam umieścić dodatkowe informacje, takie jak mapę dojazdu, krótki opis usług lub produkty, zniżki czy ciekawostki dotyczące firmy. Pamiętaj jednak, aby nie przeciążać tej strony i zachować równowagę.
 8. Kreatywność i oryginalność: Choć istnieją pewne wytyczne, nie obawiaj się być kreatywnym i oryginalnym. Spróbuj wprowadzić unikalne elementy, które wyróżnią Twoją wizytówkę spośród innych. Może to być nietypowy kształt, innowacyjne zastosowanie materiałów lub nietypowe układy graficzne. Pamiętaj jednak, żeby zachować czytelność i profesjonalny charakter.

 

Podsumowanie

Zaprojektowanie wizytówki wymaga uwagi, pomysłowości i dbałości o detale. Pamiętaj, że wizytówka jest wizytówką Twojej firmy, więc warto poświęcić czas na stworzenie atrakcyjnego i profesjonalnego projektu, który przyciągnie uwagę i pozostawi dobre wrażenie na odbiorcach. Ważne, aby zawierała odpowiednie elementy oraz była spójna z tym, co reprezentuje Twój brand. Nie zawsze warto iść na skróty. W końcu jakość sama się obroni.

Zobacz nasze produkty: projektowanie ulotek projektowanie folderów, projektowanie reklamy, projekty graficzne opakowań, projektowanie etykiet, nazwa firmy, nazwa produktu

Przeczytaj:

 1. Co powinna zawierać dobra ulotka reklamowa?
 2. Jak wybrać font?
 3. 7 zasad projektowania graficznego
 4. Jak zrobić folder reklamowy?
 5. Jak zaprojektować portfolio?
 6. Jak zaprojektować logotyp?
 7. Jak zrobić nadruk na koszulce?
 8. Podstawy typografii
 9. Ile kosztuje projekt ulotki?
 10. Zasady projektowania opakowań produktów

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015