9 zasad projektowania opakowań produktów!

Redakcja               10.05.2023              
Poznaj 9 zasad projektowania opakowań produktów! Co jest ważne już na etapie projektów graficznych? O czym warto pomyśleć jeszcze wcześniej i czego nie można lekceważyć? Zapraszamy do poradnika!

Opakowania są ważnym elementem produktu, ponieważ są pierwszym wrażeniem, jakie klienci mają po kontakcie z danym produktem. Projektowanie opakowań wymaga zrozumienia potrzeb i oczekiwań klientów, a także wiedzy o sposobach wytwarzania, transportu i składowania produktów. W tym artykule przedstawimy zasady projektowania opakowań.

 

Zasady projektowania opakowań w 9 punktach

Krótka lista zasad projektowania opakowań, w dalszej części opiszemy, każde z zagadnień:

 1. Określ cel produktu i opakowania
 2. Wybierz grupę docelową
 3. Stwórz przyjazny projekt
 4. Dopasuj etykiety
 5. Zadbaj o bezpieczeństwo i funkcje ochronną
 6. Estetyka i branding
 7. Zrównoważone projektowanie
 8. Wyróżnij swój produkt
 9. Weź pod uwagę funkcje praktyczne

Teraz rozpiszemy wszystkie zasady:

1. Określ cel produktu i opakowania

Już na pierwszym etapie projekt opakowania, powinien spełniać jakiś cel. Musisz zdecydować, jaki jest cel Twojego produktu, po co wprowadzasz go na rynek i gdzie chcesz go usytuować. Dopiero potem dobierasz opakowanie do segmentu. Inaczej możesz przestrzelić, i zaprojektować produkt, którego nikt nie potrzebuje.

2. Wybierz grupę docelową

Do kogo kierujesz swoje produkty, kto ma je kupować, do czego będą przydatne i dlaczego to właśnie Twoje produkty będą najlepszym wyborem. To jeden z ważniejszych elementów wprowadzania na rynek, bo bez tego też możesz solidnie przestrzelić. Wydasz sporo pieniędzy, a produtków nikt nie będzie kupować. Najgorsze co może być, to produkt dla wszystkich. Produkt dla wszystkich, jest dla nikogo. Dopiero wtedy możesz myśleć nad elementami graficznymi.

3. Stwórz przyjazny projekt

Opakowania powinny być projektowane tak, aby były wygodne i łatwe w użyciu przez użytkowników. Dlatego warto zwrócić uwagę na ergonomiczność opakowania, tak aby klienci mogli łatwo i bezpiecznie korzystać z produktu. W przypadku produktów spożywczych ważne jest, aby opakowanie nie było zbyt duże lub zbyt małe, a także aby posiadało wygodne uchwyty lub zamki.

4. Dopasuj etykiety

Masz już grupę docelową, masz cel produktu, wiesz, jakie funkcje ma spełniać opakowanie. Teraz czas dopasować projekt etykiety, aby współgrał z całością. Etykieta musi przyciągać wzrok i dawać sygnały, że jest najlepszym wyborem. Przy tym oczywiście zawierać najważniejsze informacje. Opakowanie i etykieta oddziałują na konsumentów. Mając nijaką identyfikację produktu, masz małe szanse na zbudowanie rzeszy konsumentów od zera. No chyba, że wydajesz fortunę na marketing.

Przeczytaj: Co powinna zawierać etykieta produktu?

5. Zadbaj o bezpieczeństwo i funkcje ochronną

Opakowania są nie tylko elementem wizualnym, ale przede wszystkim służą do ochrony produktów. Dlatego należy zwrócić uwagę na wytrzymałość opakowania, aby chroniło produkt przed uszkodzeniami podczas transportu i przechowywania. W przypadku produktów łatwopalnych lub niebezpiecznych ważne jest, aby opakowanie spełniało określone wymagania bezpieczeństwa.

6. Estetyka i branding

Opakowanie jest także narzędziem marketingowym, które może pomóc w budowaniu wizerunku produktu. Dlatego warto zadbać o estetykę i spójność z identyfikacją wizualną marki. Kolorystyka, kształt i rozmiar opakowania mogą wpłynąć na sposób postrzegania produktu przez klientów. Upewnij się, że projektowanie identyfikacji wizualnej bierze pod uwagę wszystkie elementy podane wcześniej.

7. Zrównoważone projektowanie

W dzisiejszych czasach ważne jest, aby projektować opakowania z myślą o ochronie środowiska. Warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są opakowania, ich biodegradowalność i możliwość recyklingu. Można również wykorzystać opakowania wielokrotnego użytku lub zastosować metody produkcji opakowań, które nie generują dużych ilości odpadów.

8. Wyróżnij swój produkt

Co rusz na rynku pojawiają się dziesiątki, a może nawet setki nowych produktów. Już od samego pomysłu, zadbaj o to, aby solidnie go wyróżnić na tle konkurencji. Niech wyróżnia go nazwa produktu, może forma marketingu, może sposób komunikacji, a może estetyka opakowania. Zastanów się, czym Twój produkt może górować nad innymi z tego segmentu i wykorzystaj to jako swój atut.

9. Praktyczność

Opakowania powinny być projektowane tak, aby ułatwiały proces produkcji, transportu i składowania produktów. Warto zwrócić uwagę na to, aby opakowanie było łatwe w montażu i demontażu, co ułatwi proces pakowania i magazynowania.

 

Podsumowanie zasad

Jak wynika z naszego artykułu, warto trzymać się kilku kluczowych zasad przy projektowaniu opakowania produktu. Pomoże to na pewno znaleźć miejsce na rynku i lepiej opracować strategię, zanim w ogóle dojdzie do sprzedaży. Czy bez tych zasad produkt nie ma szans? Oczywiście, że ma szanse, natomiast trzymanie się ich, zwyczajnie ułatwi mu drogę do konsumenta. Skoro coś może wydatnie pomóc, to może warto wziąć to pod uwagę?

Przeczytaj:

 1. Co powinna zawierać dobra ulotka reklamowa?
 2. Jak wybrać font?
 3. 7 zasad projektowania graficznego
 4. Jak zrobić folder reklamowy?
 5. Jak zaprojektować portfolio?
 6. Jak zaprojektować logotyp?
 7. Jak zrobić nadruk na koszulce?
 8. Wymiary wizytówki
 9. Podstawy typografii
 10. Ile kosztuje projekt ulotki?

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015