Wymiary i formaty plakatów

Redakcja               12.08.2023              
Jakie są najpopularniejsze i najczęściej stosowane wymiary i formaty plakatów? Jak dobrać format plakatu do konkretnego wydarzenia? Zapraszamy do naszego poradnika!

Jak dobrać format i wymiar plakatu?

Wybór właściwego formatu i rozmiaru plakatu powinien być zależny od wielu czynników. Na pewno wymaga pewnej równowagi pomiędzy estetyką, funkcją plakatu i celem, jaki powinien spełnić. Oto nasze popowiedzi Jak wybrać format i rozmiar plakatu:

 1. Określ cel plakatu: Zaczynając od podstawy, zastanów się, jaki jest główny cel plakatu. Czy ma to być reklama produktu, promocja wydarzenia, edukacja czy może coś innego? To pomoże określić, jakie informacje muszą się znaleźć na plakacie i jakie mają znaczenie.

 2. Przemyśl przekaz: Jakie informacje lub treść chcesz umieścić na plakacie? Czy to jest krótka wiadomość, duża ilość tekstu, grafika czy zdjęcie? To wpłynie na ilość miejsca potrzebną na plakacie.

 3. Zdefiniuj widownię: Kto jest grupą docelową dla plakatu? Czy to młodzież, dorośli, specyficzna branża? Zrozumienie swojej widowni pomoże określić, jakie elementy graficzne i treści są najważniejsze.

 4. Rozważ lokalizację: Gdzie plakat będzie prezentowany? Na ścianie wewnątrz budynku, na zewnątrz, w sklepie czy na ulicy? Dostępna przestrzeń wpłynie na wybór rozmiaru, aby plakat był czytelny z odpowiedniej odległości.

 5. Elastyczność budżetu: Jeśli jesteś ograniczony budżetem, niektóre rozmiary mogą być tańsze do produkcji niż inne. Rozważ to, ale nie rezygnuj z jakości czy efektywności przekazu.

 6. Porównaj standardowe formaty: Standardowe formaty, takie jak A4, A3, B2, czy nawet niestandardowe rozmiary, mogą być dobrym punktem wyjścia. Przyjrzyj się tym formatom, które wydają się najlepiej pasować do twojego celu.

 7. Dostosowanie treści: Kiedy już wybierzesz format, dostosuj treść i grafikę tak, aby były czytelne i atrakcyjne w obranym rozmiarze. Upewnij się, że nie przeciążasz plakatu zbyt dużą ilością informacji.

 8. Kreatywność: Oczywiście, wybór formatu i rozmiaru może być także kwestią kreatywności. Niestandardowe rozmiary mogą wyróżnić twój plakat, ale pamiętaj, żeby nadal utrzymać równowagę między kreatywnością a efektywnym przekazem.

 9. Testuj i odbieraj opinie: Przed finalizacją projektu pokaż plakat kilku osobom i zdobądź ich opinie. To pomoże zobaczyć, czy przekaz jest zrozumiały i czytelny dla różnych odbiorców.

 10. Poproś o pomoc specjalistów: Możesz zrobić wszystko samodzielnie, ale możesz też zaoszczędzić czas i skorzystać z pomocy specjalistów. Zajrzyj na projektowanie plakatów, a nasi graficy zajmą się resztą!

Najpopularniejsze wymiary i formaty plakatów

Najpopularniejsze wymiary i formaty plakatów infografika

Najpopularniejsze formaty plakatów często zależą od lokalnych preferencji, norm i tradycji. Jednak istnieje kilka formatów, które są powszechnie stosowane w wielu miejscach na świecie ze względu na swoją uniwersalność i dostępność. Oto kilka z nich:

 1. A3 (297 mm x 420 mm): Popularny rozmiar plakatu, oferuje duże przestrzeni na treści graficzne i tekstowe. Używany w biurach, szkołach sklepach, a także przy okazji różnych wydarzeń. Jednocześnie kompaktowy i na tyle duży, aby pomieścić większość istotnych informacji. 

 2. A2 (420 mm x 594 mm): Najczęściej stosowany przy okazji koncertów i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Nieco większy niż A3.

 3. A1 (594 mm x 841 mm): Format plakatów stosowany przy okazji dużych koncertów, festiwali i wydarzeń. Pomieści dużo informacji i grafik, daje spore pole do popisu przy jego tworzeniu.

 4. B2 (500 mm x 707 mm): Chociaż mniej powszechny niż serii A, ten format może być stosowany w miejscach, gdzie większa powierzchnia plakatu jest potrzebna, takich jak koncerty, wystawy i eventy.

 5. 24" x 36" (609,6 mm x 914,4 mm): To popularny rozmiar w Stanach Zjednoczonych, który często jest używany do plakatów filmowych, koncertowych i reklamowych.

 6. 30" x 40" (762 mm x 1016 mm): Kolejny popularny rozmiar w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w reklamie i promocji kinowej.

 7. Poster B1 (707 mm x 1000 mm): Ten format jest bardziej popularny w niektórych europejskich krajach, takich jak Niemcy, i jest często stosowany na wydarzenia kulturalne i artystyczne.

 8. Plakaty wielkoformatowe: W zależności od potrzeb, plakaty wielkoformatowe, takie jak te stosowane na bilbordach, mogą mieć znacznie większe rozmiary i być widoczne z daleka.

Zaprojektujemy idealny plakat!

Wymiary i formaty plakatu A

Standardowe rozmiary plakatów w serii A opartej na normie ISO 216 mają określone proporcje i zmieniają się w zależności od numeru (np. A0, A1, A2, itd.). Oto podstawowe rozmiary i wymiary plakatów w serii A:

 • A0: 841 mm x 1189 mm (33,1" x 46,8")
 • A1: 594 mm x 841 mm (23,4" x 33,1")
 • A2: 420 mm x 594 mm (16,5" x 23,4")
 • A3: 297 mm x 420 mm (11,7" x 16,5")
 • A4: 210 mm x 297 mm (8,3" x 11,7")
 • A5: 148 mm x 210 mm (5,8" x 8,3")
 • A6: 105 mm x 148 mm (4,1" x 5,8")
 • A7: 74 mm x 105 mm (2,9" x 4,1")
 • A8: 52 mm x 74 mm (2,0" x 2,9")
 • A9: 37 mm x 52 mm (1,5" x 2,0")
 • A10: 26 mm x 37 mm (1,0" x 1,5")

Plakaty w formacie A są stosowane i popularne na całym świecie, bez podziału na dziedziny czy branże. Używane w reklamie, edukacji, podczas promowania wydarzeń kulturalnych - w zasadzie w każdym przypadku.

Warto zauważyć, że wymiary w serii A są oparte na proporcji 1:√2, co oznacza, że każdy kolejny numer A jest połową poprzedniego numeru w obu kierunkach.

Wymiary i formaty plakatu B

Rozmiary plakatów w serii B również są oparte na normie ISO 216 i różnią się od serii A. Oto podstawowe rozmiary i wymiary plakatów w serii B:

 • B0: 1000 mm x 1414 mm (39,4" x 55,7")
 • B1: 707 mm x 1000 mm (27,8" x 39,4")
 • B2: 500 mm x 707 mm (19,7" x 27,8")
 • B3: 353 mm x 500 mm (13,9" x 19,7")
 • B4: 250 mm x 353 mm (9,8" x 13,9")
 • B5: 176 mm x 250 mm (6,9" x 9,8")
 • B6: 125 mm x 176 mm (4,9" x 6,9")
 • B7: 88 mm x 125 mm (3,5" x 4,9")
 • B8: 62 mm x 88 mm (2,4" x 3,5")
 • B9: 44 mm x 62 mm (1,7" x 2,4")
 • B10: 31 mm x 44 mm (1,2" x 1,7")

Podobnie jak w przypadku serii A, rozmiary w serii B są oparte na proporcji 1:√2, co sprawia, że każdy kolejny numer B jest połową poprzedniego numeru w obu kierunkach.

Projekt plakatu dla Ciebie!

Niestandardowe wymiary i formaty plakatów

Niestandardowe formaty plakatów to te, które odbiegają od powszechnie używanych standardów, takich jak serie A, B czy inne popularne wymiary. Są one tworzone z myślą o wyróżnieniu się, oryginalności lub dopasowaniu do konkretnej przestrzeni. Oto kilka przykładów niestandardowych formatów plakatów:

 1. Kwadratowe plakaty: Plakaty o równych bokach, np. 50 cm x 50 cm lub 24" x 24", co daje im unikalny, kompaktowy wygląd.

 2. Pionowe plakaty: Nieco dłuższe niż standardowe, mogą przyciągnąć uwagę i stanowić ciekawy sposób prezentacji informacji.

 3. Plakaty panoramiczne: Bardzo szerokie plakaty o proporcjach znacznie przewyższających standardowe, np. 30 cm x 100 cm, co pozwala na wyjątkowe przedstawienie treści.

 4. Nieregularne kształty: Plakaty w niestandardowych kształtach, takie jak koła, serca, gwiazdy, czy inne oryginalne formy.

 5. Plakaty wielosegmentowe: Składają się z kilku fragmentów, które po złożeniu tworzą jeden plakat. Często stosowane na wydarzenia muzyczne i koncerty.

 6. Plakaty trójwymiarowe: Wykorzystują elementy 3D, wciągając widza w interakcję z plakatem.

 7. Plakaty na różne powierzchnie: Projektowane specjalnie do pasujących do danego miejsca, np. plakaty na schody, windy czy inne nietypowe przestrzenie.

 8. Plakaty modułowe: Składają się z kilku modułów, które można rozmieścić w różnych konfiguracjach, tworząc zróżnicowany przekaz.

 9. Plakaty z wykrojnikami: Mają wycięte kształty, dzięki czemu można przez nie oglądać fragmenty za nimi, co tworzy ciekawy efekt wizualny.

 10. Plakaty interaktywne: Wykorzystują technologie interaktywne, takie jak kody QR czy elementy do skanowania, aby widz mógł uzyskać dodatkowe informacje.

W przypadku niestandardowych formatów plakatów kluczowe jest zastosowanie kreatywności i przemyślenie, jak dany format będzie działał w kontekście konkretnego przekazu oraz środowiska, w którym będzie prezentowany. Pamiętaj jednak, że niestandardowe formaty mogą wymagać większego nakładu pracy i uwagi, aby zapewnić ich efektywność i skuteczność w przekazie.

Czy wybór formatu plakatu ma znaczenie?

Ogromne. Od tego, jaki format i rozmiar wybierzesz, zależy, czy Twój plakat odniesie sukces. Zbyt duży format może przytłoczyć, zwłaszcza, gdy rozmieszczenie będzie złe, a zbyt mały, może sprawić, że informacje będą nienaturalnie upchnięte i zwyczajnie nieatrakcyjne.

Pamiętaj, że osoba, która ma styczność z Twoim plakatem, poświęci mu zaledwie kilka sekund. Jeżeli w tym czasie, nie zwrócisz jego uwagi, pójdzie dalej i pewnie nie spojrzy na niego ponownie.

Sprawdź nasze inne produkty: projektowanie logo, projektowanie etykiety, projektowanie banerów reklamowych projekty folderów reklamowych, projekty reklam, projekty graficzne opakowań , projekty na koszulki, nazwa dla firmy

Przeczytaj nasze artykuły:

 1. Jak zaprojektować plakat?
 2. Grafika wektorowa i rastrowa - formaty
 3. Co zawiera papier firmowy?
 4. Wymiary i formaty wizytówki
 5. Co to jest Corporate Identity i czym różni się od brandingu?
 6. Jak zrobić nadruk na koszulce?
 7. zasady projektowania logo
 8. Projekt ulotki - cennik
 9. Projektowanie opakowań - zasady
 10. Co powinna zawierać ulotka?
 11. Roll Up - wymiary
 12. Co powinna zawierać etykieta produktu?
 13. Czym jest Redesign logo?

To także może Cię zainteresować

Jak przygotować grafikę do druku wielkoformatowego?

Plakaty, banery, billboardy, okleiny samochodów czy witryn sklepowych to tylko kilka przykładów grafik wielkoformatowych, z którymi spotykasz się na co dzień w drodze do sklepu, pracy czy szkoły. Niezależnie od tego, jaki rodzaj i na jaką skalę są tworzone warto wiedzieć, że muszą wyróżniać się z tłumu. Jak przygotować grafikę do druku wielkoformatowego? O czym pamiętać? Co to są spady? Jaka powinna być odległość i rozdzielczość? Jakie formaty stosować? Zobaczmy! Przekaz druku wielkoformatowego

Karolina Bis
5 listopada 2021  

Jak zaprojektować plakat? Poradnik w 9 punktach!

Plakaty to do dziś jedna z najbardziej popularnych form reklamy bezpośredniej. Widzimy je niemal każdego dnia na ulicy i promują najróżniejsze wydarzenia. Jak samodzielnie zrobić plakat? Od czego zacząć i czego unikać? Zapraszamy do poradnika! Jak zaprojektować plakat? Co powinien zawierać? Co powinien zawierać plakat? O jakich elementach należy pamiętać podczas tworzenia i co zrobić krok po kroku, aby finalny projekt był dokładnie taki, jak powinien? Poniżej kilka punktów, któr

Redakcja
29 lipca 2023  

Czerwony w projektowaniu logo

Większość ludzi twierdzi, że podczas zakupów kieruje się przede wszystkim rozsądkiem. Spytani o powód wyboru właśnie tego, a nie innego produktu najczęściej wymienią cenę, jakość czy opinię znajomych. Oczywiście są to niezwykle ważne parametry, ale okazuje się, że istnieje jeszcze jedna równie ważna cecha produktu – jego kolor. Po co nam te kolory? Dlaczego niektóre kolory pobudzają nas do działania, inne uspokajają, a jeszcze inne wzbudzają zaufanie? Wszystko wyjaśnia psychologia

Krzysztof Gorzkowicz
24 marca 2015