Jak przygotować wizytówkę do druku?

Redakcja               25.05.2023              
Ostatnio pisaliśmy sporo o wizytówkach. Było o tym jak je zrobić i jakie mają wymiary, teraz coś, co muszą widzieć graficy, ale także osoby, które dobrych wizytówek szukają. Jak przygotować wizytówkę do druku? O czym pamiętać?

Jak przygotować wizytówkę do druku?

Chcesz mieć pewność, że projekt wizytówki będzie odpowiednio przygotowany do druku? Musisz pamiętać o kilku krokach. Nawet jeżeli nie jesteś grafikiem, a szukasz projektów dla swojej firmy, dobrze jest się z tym zapoznać, żeby wiedzieć, czy wszystko idzie jak należy! Na początek lista:

 1. Dobierz wymiary i orientację
 2. Spady i obszary bezpieczeństwa
 3. Kolorystyka i rozdzielczość
 4. Informacje
 5. Poprawność
 6. Format wizytówek do druku

1. Dobierz wymiary i orientację

Wybierz odpowiednie wymiary i orientację. W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy wymiary i formaty wizytówek, ale dla przypomnienia: Standardowy rozmiar wizytówki wynosi 8,9 x 5,1 cm, ale możesz wybrać inny rozmiar, który pasuje do twoich potrzeb. Następnie musisz zdecydować, czy wizytówka będzie miała orientację poziomą (poziomą) czy pionową (pionową).

Szczegóły możesz spokojnie sprawdzić w polinkowanej publikacji. Opisaliśmy wszystkie najpopularniejsze formaty i podaliśmy informacje, które mogą być dla Ciebie przydatne.

2. Spady i obszary bezpieczeństwa

Spady są obszarami, które powiększają nieco samą wizytówkę, na wypadek gdyby cięcie lekko się przesunęło. Spady wizytówek wynoszą najczęściej minimum 2mm i zawierają samo tło. Tym samym unikasz białych obszarów podczas cięcia, w razie delikatnych przesuniąć.

Obszary bezpieczeństwa to obszary wewnątrz wizytówki, w których umieszczasz najważniejsze informacje. W ten sposób unikniesz obcięcia ważnych elementów podczas cięcia wizytówek. Wszystkie informacje przez to są widoczne, a odstępy równe i schludne. Najlepiej, gdy obszary bezpieczeństwa mają minimum 3mm.

3. Kolorystyka i rozdzielczość

Ustal odpowiedni kolorystykę i rozdzielczość: Wybierz odpowiednią kolorystykę dla wizytówki. Jeśli korzystasz z kolorów, upewnij się, że są one dobrze zbalansowane i wyglądają dobrze na druku. Kolorystykę najlepiej jest od razu tworzyć w CMYK. Unikniesz różnicy kolorystycznej względem tego, co widać na monitorze.

Przygotowując projekt wizytówki, ważne jest także ustawienie odpowiedniej rozdzielczości. Zalecana rozdzielczość dla wizytówek drukowanych wynosi 300 dpi (pikseli na cal).

4. Informacje

Informacje są tak samo istotne, jak wygląd graficzny. Upewnij się, że wszystkie dane na wizytówce mają swoje miejsce. W poprzedniej publikacji z tego działu opisaliśmy co powinna zawierać wizytówka. Zachęcamy do przeczytania.

Ponownie przypominając, na pewno muszą to być: logo, imię i nazwisko, stanowisko i tytuł, dane adresowe, informacje kontakowe. Punktów może być więcej, ale wszystko zależy od rodzaju projektu!

5. Poprawność

Sprawdź poprawność pisowni i układu: Przed wysłaniem projektu do druku ważne jest, aby sprawdzić poprawność pisowni i układu tekstu. Upewnij się, że wszystkie informacje na wizytówce są prawidłowe, nic się nie rozjeżdża i wszystko jest na swoim miejscu. Czasem lepiej sprawdzić coś 3 razy, niż otrzymać 1000 wizytówek z błędem.

6. Format wizytówek do druku

Skoro wszystko zostało już sprawdzone, wystarczy całość zapisać w odpowiednim formacie i wysłać do wydruku. Najlepszy format wizytówek do druku to PDF, EPS, CDR, TIFF i JPG.

 

Wizytówki do druku - jak przygotować samodzielnie?

Koniecznie chcesz przygotować wizytówkę do wydruku? Jeśli masz doświadczenie w projektowaniu graficznym, możesz użyć profesjonalnego oprogramowania, takiego jak Adobe Photoshop, Illustrator lub InDesign. Te narzędzia oferują zaawansowane funkcje, które umożliwiają tworzenie precyzyjnych projektów wizytówek.

Możesz też skorzystać z darmowych kreatorów, jak choćby canva, gdzie te wszystkie informacje aplikacja sprawdzi dla Ciebie.

Najlepiej jednak będzie skorzystać z pomocy profesjonalnych grafików i zlecić projektowanie wizytówek naszym specjalistom. Otrzymasz wtedy gotowy projekt, przygotowany pod Twoje wytyczne, bez obaw, że coś pójdzie nie tak.

 

Zobacz nasze produkty: projektowanie ulotek projektowanie folderów, projektowanie reklamy, projekty graficzne opakowań, projektowanie etykiet, nazwa firmy, nazwa produktu

Przeczytaj:

 1. Co powinna zawierać ulotka reklamowa?
 2. Co powinna zawierać etykieta produktu?
 3. 7 zasad projektowania graficznego
 4. Jak zrobić folder reklamowy?
 5. Jak zaprojektować portfolio?
 6. Jak zaprojektować logotyp?
 7. Jak zrobić nadruk na koszulce?
 8. Podstawy typografii
 9. Ile kosztuje projekt ulotki?
 10. 9 zasad projektowania opakowań produktów

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015