Jaki iPhone wybrać do filmów i zdjęć? Sprawdź czym wyróżniają się najnowsze modele!

Materiał Partnera               24.10.2022              
Obecnie w ofercie Apple jest osiem modeli iPhone’a. W artykule zajmiemy się jednak najnowszymi z nich, czyli: Apple iPhone SE (2022), Apple iPhone 14, Apple iPhone 14 Plus, Apple iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Zwrócimy uwagę szczególnie na cechy przydatne dla osób zajmujących się szeroko pojętą grafiką.

iPhone - różnice między nowymi modelami

Z każdą wersją nowego smartfona, producent wprowadza (mniej lub bardziej…) istotne zmiany. W zestawieniu celowo nie braliśmy pod uwagę poprzednich wersji iPhone - te nowsze pod względem możliwości fotograficznych deklasują swoich poprzedników. Poza tym, nie są one już dostępne w regularnej sprzedaży (tylko jako egzemplarze używane).

Czy jednak zawsze nowsza generacja jest lepsza? Sprawdzimy to, porównując ostatnie modele iPhone. W tej części przyjrzymy się głównej specyfikacji, a koniec artykułu poświęciliśmy wyborowi egzemplarzy z najlepszymi aparatami i możliwościami foto/video.

Apple iPhone SE z 2022 roku

To zdecydowanie najbardziej dostępny model dla osób z ograniczonym budżetem. Ta nowsza wersja modelu SE z 2022 roku posiada kilka mocnych zalet, ale też wiele punktów wspólnych z wersją z 2020 roku.

Pierwszy w oczy zdecydowanie rzuca się wygląd tego smartfona. Ten nie różni się od poprzedniej wersji, czyli jest wyposażony w widoczne od razu:

 • ekran LCD o przekątnej 4,7 cala,
 • przycisk Home,
 • brak gniazda słuchawkowego,
 • Touch ID.

Z dwóch stron telefonu znajduje się szkło Gorilla Glass, które dodatkowo zabezpieczono aluminiową ramką. Jest kompaktowy, bez problemu mieści się w kieszeni.

Z kolei biorąc pod uwagę moc telefonu, edycja z 2022 roku jest znacznie ulepszona względem tej z 2020. Warty uwagi jest procesor A15 Bionic - taki sam jak w nowszym modelu iPhone 13! Dzięki niemu grafika i nawet ciężkie objętościowo gry będą działały bez zastrzeżeń. Wpływa on także na żywotność baterii (wystarczy na mniej-więcej jeden dzień aktywnego użycia).

Niestety nie zachwyca częstotliwość odświeżania obrazu, wynosząca 60 Hz. W tym momencie standardem stają się powoli modele z odświeżaniem na poziomie 120 Hz.

Jak radzi sobie aparat modelu SE 2022? Tu niestety też brak rewelacji. Pojedynczy tylny aparat nie posiada trybu nocnego. Źle radzi sobie także w fotografowaniu ze słabym światłem. Szerokokątny obiektyw z matrycą 12 MP nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle innych telefonów Apple.

W podobnej cenie możesz znaleźć znacznie lepsze modele do robienia zdjęć, na przykład czternastka opisywana w kolejnym akapicie.

Specyfikacja iPhone SE 2022:

 • wyświetlacz: OLED, 4,7 cala,
 • aparat tylny: 12 Mpix,
 • aparat przedni: 7 Mpix,
 • system operacyjny: iOS 16.

Apple iPhone 14

Co ciekawe, model iPhone 14 również posiada sprawdzony procesor A15 Bionic, wyposażony o jeden dodatkowy rdzeń. Ta zdawać by się mogło niewielka różnica w mocy, stanowi jednak wyraźną poprawę jakości.

Jego ekran jest zauważalnie większy. Rozdzielczość 6.1 cala, umożliwia mimo wszystko wygodną obsługę jedną ręką. Z nowości istotna jest także funkcja Alarmowe SOS, która pomaga alarmowo połączyć się ze służbami i wezwać pomoc.

W czternastce użyto szkła Ceramic Shield i, jak można przeczytać w wielu recenzjach, faktycznie zwiększa odporność telefonu na upadki.

W tym przypadku widzimy znaczną poprawę możliwości fotograficznych. iPhone 14 spodoba się zwłaszcza osobom interesującym się nagrywaniem wideo, a to dzięki:

 • trybowi kinowemu (wideo w formie portetowej),
 • filmowaniu w jakości 4K,
 • stabilnemu kadrowi z trybem akcji.

Użytkowanie uprzyjemni też technologia True Tone, która automatycznie dostosowuje kolory wyświetlacza do warunków zewnętrznych. Obraz nie jest dzięki temu męczący dla oka, nawet po dłuższej pracy ze smartphonem.

Producenci chwalą się także przetwarzaniem obrazu Photonic Engine, mającego pozwalając na ostrzejsze i wyraźniejsze zdjęcia.

Specyfikacja iPhone 14:

 • wyświetlacz: OLED, 6,1 cala,
 • aparat tylny: 12 Mpix + 12 Mpix,
 • aparat przedni: 12 Mpix,
 • system operacyjny: iOS 16.

Apple iPhone 14 Plus

Kolejnym modelem, który poddamy analizie jest iPhone 14 Plus. Jest on bardzo podobny do wersji 14. Producenci wyposażyli go jednak dodatkowo w mocną baterię, która przy całodniowym użyciu (w trybie oszczędzania energii) starcza nawet na 1.5 dnia!

To dobra opcja dla osób lubiących większe, ale poręczne urządzenia. Mimo że ma większy ekran (przekątna 6,7 cala), to jest on lżejszy. Również bez problemów obsłużysz go jedną dłonią.

Z tego też względu będzie dobry dla osób zajmujących się grafiką i wykonujących na przykład wiele materiałów na social media.

Tak, jak poprzednicy, zapewnia dobrą jakość fotografii, dzięki jasnej przesłonie i stabilizacji optycznej. Główny aparat z matrycą 12MP nie zawiedzie użytkownika, a obiektyw ultraszerokokątny pozwala ująć na zdjęciu większy, niż wcześniej obszar.

Specyfikacja iPhone 14 Plus:

 • wyświetlacz: OLED, 6,7 cala,
 • aparat tylny: 12 Mpix + 12 Mpix,
 • aparat przedni: 12 Mpix,
 • system operacyjny: iOS 16.

Apple iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max

Przewagą obu, bardzo podobnych do siebie modeli nad resztą, jest częstotliwość odświeżania ekranu, która wynosi 120 Hz.

Gwarantuje płynne przejście ruchu na ekranie, który, przy okazji, został też wzmocniony stalą nierdzewną (zamiast aluminium jak w poprzednich modelach). Co zaskakujące, stal okazuje się mniej odporna na zarysowania, powstające podczas zwykłego użytkowania!

Telefon posiada trzy kamery. Główny (48 mPx) posiada dwukrotny zoom, powiększenie szerokokątne i teleobiektyw. Apple A16 Bionic

Specyfikacja iPhone 14 Pro:

 • wyświetlacz: OLED, 6,1 cala,
 • aparat tylny: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix,
 • aparat przedni: 12 Mpix,
 • system operacyjny: iOS 16.

Specyfikacja iPhone 14 Pro Max:

 • wyświetlacz: OLED, 6,7 cala,
 • aparat tylny: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix,
 • aparat przedni: 12 Mpix,
 • system operacyjny: iOS 16.

Najlepszy iPhone do zdjęć

iPhone jest jednym z liderów, na liście telefonów do fotografii mobilnej. Nikt, kto kiedykolwiek miał okazję korzystać z telefonów Apple, nie może zaprzeczyć, że te zdjęcia po prostu dobrze wyglądają.

iPhone’y przodują w systemach przetwarzania obrazu, realnie oddając rzeczywistość. Praktycznie wszystkie zdjęcia i filmy wykonane iPhone’ami mogą zostać oznaczone hashtagiem #nofilterneeded.

Ostateczny wybór modelu do zdjęć zależy oczywiście od oczekiwań użytkownika. Niektórzy bardziej cenią po prostu dobrą jakość kolorów, inni rozbudowane tryby fotograficzne czy możliwości nagrywania filmów.

Z góry przyznajemy, że w przedbiegach z gry wypada model SE 2022 - jakość jego zdjęć nie powala.

Modele od czternastki, robią dobre zdjęcia nawet w słabym świetle.

Jeśli jesteś osobą, która nagrywa wiele filmików w ruchu (może produkujesz Reelsy na Instagrama?), tryb akcji dostępny w iPhone 14, zagwarantuje Ci niesamowite efekty. Kręci filmy w stylu GoPro, jednak w nieporównywalnie lepszej jakości. Czternastka ma także o 2GB większa pamięć (porównując do modelu 13), co przyda się podczas wielu powtarzanych ujęć i zdjęć seryjnych.

Naszym prywatnym ulubieńcem jest też iPhone 14 Plus, który wyróżnia się jasną przesłoną f/1.5 i stabilizacją optyczną z nawet pięciokrotnym zoomem i dwukrotnym zoomem optycznym. 14 Plus jest też niezwykle lekki - długotrwała praca nie przyniesie bólu rąk.

Z kolei na przykład do fotografii produktowych, bazujących na szczegółach przedmiotu, bardziej przydatne będą modele “Pro”, ponieważ posiadają trzeci obiektyw do precyzyjnego trybu makro.

Za to największym obiektywem wyróżnia się iPhone 14 Pro. Oznacza to, że pozyskuje najwięcej światła z otoczenia. Jego mocną cechą jest też zapisywania zdjęć w trybie ProRes, dzięki któremu nie tracą jakości nawet po obróbce graficznej.

Podsumowując, praktycznie każdy model telefonów Apple będzie dobrym wyborem pod względem możliwości fotografii. Podejmując ostateczną decyzję, należy brać pod uwagę zespół cech ogólnych i w razie możliwości kierować się indywidualnymi cechami wyróżniającymi (tryb makro, filmy w akcji, tryb ProRes itp.).

Ostateczna decyzja jest niemożliwa do podjęcia. Każdy z nas najlepiej wie, z których opcji swojego telefonu nigdy nie korzysta, a z którymi bardzo się lubi. Kierując się możliwościami aparatów, od modelu iPhone 14, nie ma złego wyboru.

Chcesz więcej? Sprawdź, czy iPhone Xr będzie dobrym zakupem w 2022 roku!

Zobacz nasze usługi: projektowanie reklamy, projekty opakowań, projektowanie etykiet, tworzenie logo, nazwa firmy, projektowanie wizytówek

 1. Rastrowe i wektorowe formaty plików graficznych
 2. Logo w krzywych i wektorach
 3. Jak zaprojektować logo i logotyp
 4. Podstawy projektowania graficznego
 5. Co to jest infografika?
 6. Formaty ulotek reklamowych
 7. Kiedy odświeżyć logo?
 8. Standardowe wymiary wizytówki
 9. Co zawiera etykieta produktu?
 10. Od czego zależy cena projektu ulotki?
 11. Co powinna zawierać dobra wizytówka?
 12. Jak przygotować wizytówkę do druku?
 13. Co powinna zawierać ulotka?
 14. Jak zrobić folder reklamowy?
 15. Jak zrobić plakat?

To także może Cię zainteresować

Czy iPhone XR jest dobrym zakupem w 2022 roku?

Każdy z nas korzysta ze smartfonów, które zostały zdefiniowane przez pierwszego iPhone wydanego w roku 2007. Była to rewolucja, pierwszy telefon, do obsługi wymagający jedynie jednego przycisku, a resztę załatwiając ekranem dotykowym obsługiwanym (co było wtedy niecodzienne) za pomocą jedynie palca. Dzisiejsze smartfony są o bardzo potężnymi urządzeniami, które o lata świetlne przewyższają pierwsze komputery zajmujące powierzchnie całych pokoi. O firmie Apple Apple jest jednym z najbogatszy

Artykuł Partnera
22 listopada 2022  
Artykuł sponsorowany

Niedrogi, wydajny i wytrzymały smartfon do 2 tys. zł: Samsung Galaxy A52 5G

Chcesz kupić nowego smartfona do 2 tysięcy złotych i mieć pewność, że będzie to solidne oraz wydajne urządzenie? Samsung Galaxy A52 5G może być idealnym wyborem – sprawdź, co oferuje ten model. Samsung Galaxy A52 5G – godny następca A51 Samsung Galaxy A52 5G to następca bardzo udanego modelu A51, który oferuje szereg usprawnień: ulepszony aparat o rozdzielczości 64 MP, nieco większą baterię oraz wyższy poziom odporności na wodę i pył (IP67). Warto zaznaczyć, że smartfon ten jes

Artykuł Partnera
2 grudnia 2022