Co to jest logo w krzywych lub wektorach? Do czego służy?

Redakcja               22.07.2023              
Czym jest logo w wektorach lub krzywych? Do czego będzie potrzebne i czy należy w ogóle zwracać na to uwagę? O tym wszystkim przeczytasz w naszym poradniku!

Czym jest logo w krzywych?

Logo w krzywych (lub logo wektorowe) to określenie odnoszące się do graficznego logo lub znaku, który został stworzony w formacie opartym na wektorach (ang. "vector graphics"). Jest to rodzaj grafiki, w którym elementy są reprezentowane przez matematycznie zdefiniowane krzywe i kształty, zamiast pojedynczych pikseli używanych w formatach rastrowych.

W porównaniu do formatu rastrowego (np. JPG, PNG), logo w krzywych nie zależy od rozdzielczości, co oznacza, że można je skalować bez straty jakości i ostrości obrazu. Jest to bardzo korzystne, gdy logo musi być dostosowane do różnych rozmiarów, takich jak na potrzeby różnych urządzeń i materiałów drukowanych.

Twój nowy projekt logo!

Po co mi logo wektorowe?

Logo w wektorach / krzywych ma wiele korzyści i zastosowań, które sprawiają, że jest to preferowany format dla wielu firm i organizacji. Oto główne powody, dla których warto wykorzystać logo w wektorach:

 1. Skalowalność: Logo w wektorach może być bezstratnie skalowane do dowolnej wielkości bez utraty jakości. Można go swobodnie dostosować do różnych rozmiarów i formatów, bez obaw o pikselizację czy rozmycie, co jest istotne przy druku na dużych banerach, billboardach, a także na małych etykietkach czy wizytówkach.

 2. Wszechstronność: Logo w wektorach może być stosowane zarówno w mediach cyfrowych, jak i na materiałach drukowanych. Bez względu na to, czy potrzebujesz go na stronie internetowej, w prezentacji, na ulotce, na koszulce czy w reklamie prasowej, zachowa swoją jakość i ostrość.

 3. Edytowalność: Format wektorowy umożliwia łatwą edycję logo. Można zmieniać kolory, kształty, tekst i inne elementy graficzne w sposób niemożliwy w przypadku formatów rastrowych, co ułatwia dostosowywanie logo do zmieniających się potrzeb i trendów.

 4. Profesjonalny wygląd: Logo w wektorach daje profesjonalne i estetyczne wrażenie. Jego ostrość i dokładność zapewniają wysoką jakość prezentacji, co jest szczególnie istotne w przypadku firm i marek, które chcą zrobić dobre pierwsze wrażenie.

 5. Optymalizacja rozmiaru pliku: Pliki wektorowe mają zazwyczaj mniejszy rozmiar niż pliki rastrowe, co ułatwia przechowywanie, udostępnianie i ładowanie na stronach internetowych. To również przyspiesza proces drukowania i ogranicza zużycie zasobów komputera.

 6. Wersje kolorystyczne: Dzięki plikom wektorowym można łatwo utworzyć różne wersje kolorystyczne logo (np. wersję pełnokolorową, czarno-białą, monochromatyczną), co ułatwia dostosowanie logo do różnych tła i sytuacji. O dobieraniu kolorów przeczytasz w naszym poradniku: Co musisz wiedzieć o CMYK, RGB i Pantone?

Jak zrobić logo wektorowe samodzielnie?

Najpopularniejszym programem do tworzenia grafiki wektorowej jest Adobe Illustrator, ale istnieje wiele innych narzędzi do tego celu. Logo w krzywych jest szeroko wykorzystywane przez firmy, organizacje i marki ze względu na swoją elastyczność, łatwość edycji i możliwość zachowania doskonałej jakości niezależnie od wielkości, na której jest prezentowane.

W jakich formatach występuje logo w krzywych / wektorowe?

Logo w wektorach może występować w różnych formatach, ale najbardziej popularnymi i powszechnie używanymi formatami wektorowymi są:

 

 1. AI (Adobe Illustrator Artwork): Format oryginalny dla programu Adobe Illustrator, który pozwala na pełną edycję grafiki wektorowej w programie.

 2. EPS (Encapsulated PostScript): Format rozpowszechniony w druku i projektach graficznych. EPS umożliwia przechowywanie różnych obiektów, warstw i informacji o kolorach.

 3. PDF (Portable Document Format): Chociaż PDF jest formatem uniwersalnym, może również zawierać elementy wektorowe. Jest często wykorzystywany do dzielenia logo z klientami lub w celach drukarskich.

 4. CDR (CorelDRAW): Format specyficzny dla programu CorelDRAW, ale używany w niektórych projektach i druku.

 5. SVG (Scalable Vector Graphics): Jeszcze niedawno jeden z najczęściej używanych formatów wektorowych w sieci. SVG jest obsługiwane przez większość nowoczesnych przeglądarek internetowych, umożliwiając wyświetlanie logo w najwyższej jakości bez względu na rozmiar.

 6. WMF/EMF (Windows Metafile / Enhanced Metafile): Formaty związane z systemem Windows, często używane do przechowywania elementów wektorowych.

 7. DXF (Drawing Exchange Format): Powszechnie używany do przenoszenia danych wektorowych między różnymi programami CAD (Computer-Aided Design).

 8. SVGZ (Compressed SVG): Jest to SVG z kompresją, co pozwala na zmniejszenie rozmiaru pliku.

Pamiętaj, że nie wszystkie formaty wektorowe są idealne dla wszystkich zastosowań, dlatego w zależności od potrzeb (np. druk, web, animacja, CAD), może być wymagane użycie określonego formatu. Dla większości przypadków używanie SVG jest zalecane ze względu na swoją popularność, wsparcie w przeglądarkach i doskonałą jakość skalowania.

Więcej o formatach przeczytasz w naszym poradniku: Rastrowe i wektorowe formaty plików graficznych.

Rozmiary loga w krzywych

Rozmiary loga w krzywych nie mają ściśle określonych ograniczeń, ponieważ format wektorowy pozwala na skalowanie logo do dowolnych rozmiarów bez utraty jakości. Oznacza to, że logo w krzywych może być dostosowane do różnych potrzeb i mediów, niezależnie od tego, czy będzie prezentowane na stronie internetowej, na banerze, na wizytówce czy na dużej tablicy reklamowej.

Jednakże, aby osiągnąć najlepsze wyniki, warto rozważyć tworzenie loga w kilku podstawowych wersjach rozmiarowych, które będą odpowiednie do najczęstszych zastosowań. Oto kilka zalecanych rozmiarów loga:

 1. Logo na stronę internetową: Zazwyczaj tworzy się logo w rozmiarze, który dobrze prezentuje się na nagłówku strony internetowej. Może to być na przykład szerokość 200-300 pikseli, w zależności od projektu strony.

 2. Logo na drukowane materiały: Dla drukowanych materiałów, takich jak ulotki, wizytówki czy katalogi, warto przygotować logo w większym rozmiarze, np. 300 dpi (punkty na cal) w docelowym rozmiarze, w jakim zostanie umieszczone.

 3. Logo na dużą reklamę: Jeśli logo będzie używane na dużych banerach, billboardach czy innych materiałach reklamowych, warto przygotować logo w bardzo dużej rozdzielczości, aby zapewnić najwyższą jakość obrazu nawet przy powiększeniach.

 4. Logo na media społecznościowe: Na różnych platformach społecznościowych wymagane są różne rozmiary loga. Warto dostosować logo do tych wymagań, aby prezentowało się dobrze na Facebooku, Twitterze, LinkedIn czy Instagramie.

 5. Logo na etykiety i drobne wydruki: W przypadku etykiet produktowych lub innych małych wydruków, warto przygotować logo w odpowiednio mniejszym rozmiarze, aby zachować czytelność i jakość.

W miarę tworzenia logo w krzywych, warto zawsze zachować oryginalny plik wektorowy, aby móc dostosować je do różnych rozmiarów i potrzeb w przyszłości bez straty jakości. Dzięki temu logo będzie zawsze wyglądało profesjonalnie, niezależnie od jego prezentacji.

Czy wybierając logo w Designer muszę się tym przejmować?

Absolutnie nie. Wybierając projektowanie logo w Designer.pl, nie musisz się tym martwić. Po wybraniu odpowiedniego projektu, nasi graficy przekazują na własność wszystkie pliki. W odpowiednich formatach, z objaśnieniami.

Na każdym etapie projektu możesz zgłosić swoje uwagi i masz wgląd w to, co dzieje się z Twoim logiem. Otrzymujesz materiały gotowe i przystosowane zarówno do druku, jak i publikacji online!

Sprawdź nasze inne produkty: projektowanie etykiety, projektowanie banerów reklamowych projekty folderów reklamowych, projekty reklam, projekty graficzne opakowań , projekty na koszulki, nazwa dla firmy

Przeczytaj inne artykuły:

 1. Czym jest redesign i odświeżenie logo?
 2. Jakie są standardowe wymiary wizytówek?
 3. Jak zrobić dobre logo?
 4. Co powinna zawierać etykieta produktu?
 5. Ile kosztuje zaprojektowanie ulotki?
 6. Jak zrobić dobrą wizytówkę?
 7. Jaka jest najlepsza wyszukiwarka obrazów?
 8. Jak przygotować wizytówkę do druku?
 9. Co powinna zawierać ulotka reklamowa?
 10. Jak zaprojektować plakat?
 11. Wymiary i formaty plakatów
 12. Corporate Identity kontra branding i identyfikacja wizualna?

To także może Cię zainteresować

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Trendy w projektowaniu logo

Trendy w projektowaniu graficznym, podobnie jak w każdej kreatywnej dziedzinie, pojawiają się i znikają. To, co było modne jeszcze klika lat temu, teraz wywołuje co najmniej lekki uśmiech zawstydzenia. To, co podobało się wszystkim, teraz jest na cenzurowanym. Jak wyglądają trendy w projektowaniu logo? O czym pamiętać? Sprawdźmy! Czy warto śledzić trendy w projektowaniu logo? Oczywiście, że warto. Można za nimi podążać, można iść im pod prąd, można się nimi inspirować i można uznać je za zap


20 marca 2015  

Psychologia koloru zielonego, a logo BP

Czy zwróciliście uwagę, że logo Animal Planet jest w kolorze zielonym? Podobnie logo Greenpeace, a nawet drażetek Tic Tac koncernu Ferrero. Nawiązanie do świeżości, zielonych gajów, natury i spokoju nasuwa się samo. Co zatem w tym towarzystwie robi upaćkany ropą koncern BP? Psychologowie przeprowadzili dziesiątki badań dotyczących kolorów. Na Uniwersytecie Harvarda dowiedziono, że czerwień zwiększa ciśnienie krwi u badanych osób i przyspiesza reakcje organizmu o 12% w por&oacu

Andrzej Sitek
26 marca 2015