Wymiary i rozmiary ulotek

Redakcja               07.06.2023              
Ulotki są popularnym narzędziem marketingowym, wykorzystywanym przez wiele firm i organizacji do promocji swoich produktów, usług lub wydarzeń. Aby osiągnąć maksymalny efekt i skuteczność, istotne jest dobranie odpowiednich wymiarów i proporcji. W tym artykule omówimy, jakie wymiary powinna mieć ulotka oraz jakie są standardowe wymiary i rozmiary ulotek reklamowych.

Standardowe wymiary i formaty ulotek reklamowych

Wymiary ulotek mogą się różnić w zależności od kraju, preferencji, rodzaju promocji i celu, jakiego chce się osiągnąć. Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o rozmiary ulotek, ale istnieją również pewne standardy, które są powszechnie stosowane. Już wstępny projekt ulotki, powinien być ściśle powiązany z jej formatem!

Najczęściej spotykanymi standardowymi rozmiarami ulotek są:

A4 (210 mm x 297 mm): Jest to największy i najbardziej popularny format ulotek. Daje dużo miejsca na umieszczenie informacji, grafik, zdjęć i jest doskonały do szczegółowego przedstawienia treści. Może być składany na pół lub w trzy części.

A5 (148 mm x 210 mm): Ten format jest o połowę mniejszy od A4 i jest często wybierany ze względu na swoją kompaktową wielkość. Jest praktyczny do dystrybucji w miejscach o ograniczonej przestrzeni, takich jak targi, kioski lub lokalne wydarzenia.

DL (99 mm x 210 mm): Ten format jest często stosowany jako standardowy rozmiar koperty, co sprawia, że jest idealny dla ulotek, które mają być umieszczone w kopercie i wysyłane pocztą. Może mieć formę jednostronną lub składaną.

A6 (105 mm x 148 mm): Ten rozmiar jest jeszcze mniejszy i bardziej poręczny niż A5, co sprawia, że jest doskonały do dystrybucji ręcznej na ulicy, w centrach handlowych lub podczas wydarzeń plenerowych.

Dla ułatwienia, infografika:

formaty i rozmiary ulotek A

Infografika z wymiarami i formatami ulotek A. Źródło: własne

 

Ulotki w formatach A5 i A6 są najbardziej popularnie i najczęściej wybierane, bo po prostu ich konstrukcja jest najbardziej kompaktowa i przyjazna dla użytkownika. Istnieją również mniej standardowe wymiary ulotek z formatów B i C, ale po kolei!

Ulotki w formacie B - wymiary i zastosowanie

B1 (707 mm x 1000 mm): Jest to duży rozmiar ulotki, który znajduje zastosowanie głównie w reklamie zewnętrznej, na billboardach lub dużych powierzchniach reklamowych.

B2 (500 mm x 707 mm): Ten rozmiar jest mniejszy od B1, ale nadal jest stosunkowo duży i często stosowany w reklamie zewnętrznej lub w miejscach o dużej widoczności, takich jak stacje metra czy przystanki autobusowe.

B3 (353 mm x 500 mm): Jest to dalej mniejszy rozmiar ulotki, który może być wykorzystywany zarówno w reklamie zewnętrznej, jak i wewnątrz pomieszczeń, na przykład w centrach handlowych czy na targach.

B4 (250 mm x 353 mm): Ten rozmiar jest bardziej praktyczny dla ulotek wewnątrz pomieszczeń, takich jak menu w restauracjach, plakaty informacyjne w biurach lub plakaty promocyjne w sklepach.

Infografika z formatami B:

Formaty i wymiary ulotek B

Wymiary i formaty ulotek B - infografika. Źródło: własne

Ulotki w formacie C - wymiary i zastosowanie

C4 (229 mm x 324 mm): Jest to rozmiar zbliżony do A4, ale jest stosowany głównie dla kopert, w których można wysyłać ulotki pocztą. Ulotki w formacie C4 mogą być również stosowane jako składane ulotki o większych rozmiarach, które są później umieszczane w kopertach.

C5 (162 mm x 229 mm): Ten rozmiar jest stosowany dla kopert i mniejszych ulotek, które są przeznaczone do wysyłki pocztowej. Może również być składany na pół i dystrybuowany w formie ulotki A6.

C6 (114 mm x 162 mm): Jest to mniejszy rozmiar ulotki, który jest często stosowany w kopertach o rozmiarze C6. Idealny dla krótkich informacji lub prostych promocji.

Wymiary formatów B i C są często stosowane w przypadku większych ulotek, które mają być wykorzystywane w reklamie zewnętrznej lub w wysyłce pocztowej. Wybór konkretnego rozmiaru zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju promocji i preferencji. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, gdzie i w jaki sposób ulotki będą dystrybuowane, aby zapewnić maksymalną widoczność i skuteczność.

I ponownie infografika, tym razem z formatami i wymiarami C:

Ulotki format C wymiary

Ulotki w formacie C z odpowiednimi wymiarami i zastosowaniem. Źródło: własne

 

Zaprojektujemy Twoje ulotki!

 

Niestandardowe wymiary i formaty ulotek

Niestandardowe wymiary ulotek są doskonałym sposobem na wyróżnienie się spośród innych materiałów reklamowych. Pozwalają na stworzenie unikalnej i nietypowej prezentacji, która przyciąga uwagę odbiorców. Oto kilka przykładów niestandardowych wymiarów ulotek:

Kwadratowe ulotki: Można wybrać dowolny rozmiar, na przykład 210 mm x 210 mm lub 150 mm x 150 mm. Kwadratowe ulotki są atrakcyjne wizualnie i nadają się do prezentowania zdjęć, grafik lub projektów artystycznych.

Panoramiczne ulotki: Te ulotki mają dłuższy kształt, idealny do wyeksponowania pejzaży, krajobrazów lub szerokich grafik. Przykładowo, można użyć wymiarów 210 mm x 99 mm lub 297 mm x 105 mm.

Niestandardowe proporcje: Można dostosować proporcje ulotki, tworząc na przykład bardziej wąską lub wydłużoną formę. Przykładowo, wymiar 210 mm x 148 mm (proporcje A5) można zmienić na 210 mm x 74 mm lub 210 mm x 297 mm (dwa razy dłuższa wersja A4).

Nietypowe kształty: Ulotki mogą być wycinane w nietypowe kształty, które odzwierciedlają charakter promowanej marki lub tematu. Może to być kształt logo firmy, produktu lub czegokolwiek innego, co jest unikalne dla twojej kampanii.

W przypadku niestandardowych wymiarów ulotek ważne jest, aby zapewnić ich odpowiednią obsługę i druk. Zawsze warto skonsultować się z drukarnią lub dostawcą materiałów reklamowych, aby upewnić się, że wybrane wymiary są możliwe do wykonania i czy nie powodują nadmiernych kosztów.

 

Czy wielkość ulotki ma znaczenie?

Tak, wielkość ulotki ma znaczenie w kontekście efektywności i skuteczności przekazu reklamowego. Oto kilka powodów, dlaczego wielkość ulotki jest istotna:

 1. Widoczność i zauważalność: Większe ulotki są zazwyczaj bardziej widoczne i łatwiej zwracają uwagę odbiorców. Jeśli ulotka jest zbyt mała, istnieje ryzyko, że może zostać przeoczone lub niezauważone wśród innych materiałów reklamowych. Większa wielkość zapewnia większą powierzchnię na umieszczenie grafik, zdjęć i istotnych informacji, które przyciągają wzrok.
 2. Informacje i treść: Większa ulotka daje więcej miejsca na umieszczenie istotnych informacji, opisów produktów, szczegółów promocji lub innych elementów, które chcesz przekazać odbiorcom. Dzięki większej powierzchni masz większą swobodę w prezentacji treści i możesz bardziej szczegółowo przedstawić swoją ofertę.
 3. Estetyka i projekt graficzny: W większych ulotkach projekt graficzny może być bardziej atrakcyjny i rozbudowany. Możesz z łatwością uwzględnić duże, efektowne obrazy, zwiększając wrażenie wizualne. Dodatkowo, większa przestrzeń pozwala na lepsze rozmieszczenie elementów projektu i lepszą czytelność treści.
 4. Praktyczność i użyteczność: Większe ulotki mogą być bardziej praktyczne w użyciu. Dają więcej miejsca na umieszczenie informacji kontaktowych, map, godzin otwarcia czy kuponów rabatowych. Mogą również być łatwiejsze do składania, przechowywania i przenoszenia.

O czym pamiętać przy wyborze formatu ulotek?

Wybór wielkości ulotki powinien być dostosowany do celu kampanii, preferencji grupy docelowej oraz możliwości budżetowych. W niektórych przypadkach, mniejsze ulotki mogą być bardziej praktyczne i skuteczne, zwłaszcza jeśli wymagają one dystrybucji ręcznej na ulicy lub w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

 

Podsumowanie

Podsumowując, standardowe wymiary ulotek reklamowych obejmują formaty A4, A5, A6, DL, B i C, z różnymi rozmiarami i zastosowaniami. Wybór odpowiedniego formatu zależy od celu kampanii, miejsca dystrybucji i preferencji odbiorców. Niemniej jednak, niestandardowe wymiary ulotek mogą być użyteczne, aby wyróżnić się spośród innych materiałów reklamowych i dostosować się do specyfiki marki lub tematu. Bez względu na rozmiar, wielkość ulotki ma znaczenie dla jej widoczności, czytelności i skuteczności przekazu. Należy również pamiętać, że treść i projekt graficzny są kluczowe, niezależnie od wybranego formatu.

Zobacz nasze produkty: projektowanie logo, projektowanie folderów reklamowych, projektowanie reklamy, projektowanie pudełek i opakowań, projektowanie etykiet, nazwa firmy, nazwa produktu

Przeczytaj:

 1. Ile kosztuje projekt ulotki?
 2. Co powinna zawierać ulotka reklamowa?
 3. Co powinna zawierać etykieta produktu?
 4. 7 zasad projektowania graficznego
 5. Jak zrobić folder reklamowy?
 6. Jak zaprojektować portfolio?
 7. Jak zaprojektować logotyp?
 8. Jak zrobić nadruk na koszulce?
 9. Podstawy typografii
 10. 9 zasad projektowania opakowań produktów
 11. Jak zaprojektować plakat?
 12. Wymiary i formaty plakatów
 13. Corporate Identity bez tajemnic!

To także może Cię zainteresować

Jakie są cechy ulotki? Jak ulotka działa na odbiorcę?

Najczęściej spotykamy się z nią, kiedy trafia do naszych rąk na ruchliwych ulicach miasta, by po chwili wylądować w koszu na śmieci. Co zrobić, aby jej przygoda z odbiorcą trwała nieco dłużej? Zadania i cechy ulotki W piosence Paktofoniki pt. „Chwile ulotne” pojawia się fragment: „Łapie chwile ulotne jak ulotka”. W tym wersie podkreślono tymczasowość ulotki. Odbiorca bardzo rzadko skupia się na ulotce dłużej niż kilka chwil bo zasadniczo ta forma reklamy to źród

Andrzej Sitek
20 kwietnia 2015  

Co powinna zawierać dobra ulotka reklamowa?

Ulotki nadal są ważnymi elementami bezpośrednich działań marketingowych. To dobry pomysł dla mniejszych firm, działających na rynku lokalnym, a także dla tych dużych, które chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Co powinna zawierać skuteczna ulotka? Czym jest i o czym pamiętać podczas jej projektowania? Co to jest ulotka Ulotka to mały druk reklamowy, który ma na celu przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zachęcić ich do skorzystania z oferowanych produktów lub

Redakcja
20 kwietnia 2023  

Ile kosztuje projekt ulotki?

Projektowanie ulotek to kluczowy element strategii marketingowej dla wielu firm, które chcą skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów. Cena projektu zależy często od stopnia skomplikowania, liczby poprawek, a także samej renomy twórcy. Ile kosztuje dobry projekt ulotki reklamowej? Sprawdźmy! Od czego zależy cena projektu ulotek? Na początku warto zaznaczyć, że ceny projektowania ulotek zależą w dużej mierze od jakości wykonania. Firmy i przedsiębiorcy, którzy chcą, aby ich ulotki by

Redakcja
25 kwietnia 2023