Co powinien zawierać projekt graficzny roll-upa

Redakcja               27.07.2015              
Roll-up posiada szereg cech, które sprawiają, że jest to reklama i forma przekazu informacji bardzo wygodna i prosta w użyciu, do tego skutecznie zwracająca i skupiająca uwagę potencjalnych klientów. Aby taka reklama zadziałała, musi spełniać pewne warunki.
Efektywność reklamy może być różna. Warto pamiętać, że roll-up to, mimo wielu zalet, jedynie pewna konstrukcja. Do jej plusów należą łatwość transportu, bardzo prosta instalacja i deinstalacja, ochrona zawartości przed uszkodzeniem.
Istotne są aspekty, jak rozmiar i wymiary reklamy typu roll up. Fizyczne aspekty to jedno. Najważniejsza jest treść reklamy umieszczona na płaszczyźnie roll-upa. Co powinien zawierać projekt graficzny w wypadku reklamy tego typu?
 

Rollup, prawidłowy rozmiar, wymiary

Pierwsza kwestia to wymiar. Reklama typu roll-up ma kształt prostopadłościanu. Rollup ma standardowe wymiary wynoszące 85 x 200 cm, 100 x 200 cm, 120 x 200 cm lub 150 x 200 cm. Są to najczęściej używane wielkości. Kształt determinuje sposób, w jaki powinno się eksponować konkretne treści. Informacje kluczowe należy zamieścić w górnej części, ponieważ te znajdujące się w dolnej połowie są mniej czytelne.

roll up wymiary
wymiary rollupów - infografika designer.pl

Aby nieco przeciwdziałać gorszej postrzegalności prezentowanych materiałów, w dolnej części reklamy można zastosować większe obiekty. Chodzi zarówno o wielkość liter lub napisów, grafikę, a także mocniejsze, wyraźniejsze kolory.


Odległość od odbiorcy

Przygotowując tekst należy wziąć pod uwagę odległość, z której obiekt będzie widziany przez potencjalnych odbiorców. Nie może być tak, że zawartość okaże się nieczytelna, klient ma możliwość szczegółowego zapoznania się z ofertą po tym, kiedy znajdzie się już przy stoisku. Najpierw należy go przyciągnąć, a więc nie warto umieszczać na roll-upie zbyt wielu informacji szczegółowych. Na to przyjdzie czas później.
 

Jak wzbudzić zainteresowanie?

W pierwszej kolejności chodzi raczej, aby wzbudzić zainteresowanie odbiorców i przyciągnąć ich uwagę. Nie uda się to, jeśli treść roll-upa będzie nieczytelna lub niejasna a z powodu przeładowania napisami, zostaną użyte zbyt małe fonty, nastąpi złe rozlokowanie informacji kluczowych, czy też grafika okaże się zbyt monotonna i jednolita.


Prezentacja grafiki

System wystawienniczy typu roll-up jest reklamą pionową, stojącą. To oczywiście wpływa również na prezentację grafiki na nim umieszczonej. Na tego typu instalacji bardzo dobrze wyglądają i prezentują się wszelkie obiekty podłużne, np. puszki z napojami, butelki, ale również postacie ludzkie, obiekty urbanistyczne.
 

Dwa obszary

Taki a nie inny kształt sprawia, że dobrym pomysłem może być również podzielenie grafiki, aby pojawiły się na niej dwa wyraźne pola, górne i dolne. Trzeba przy tym pamiętać, o wspomnianej już zasadzie, zgodnie z którą, górna część będzie trafiać do szerszego grona odbiorców i widzów.


Kwestia indywidualna

Sama treść grafiki jest kwestią indywidualną. W pierwszej kolejności jest związana z towarem, przedmiotem prezentacji, usługi, itd. Po drugie trzeba odpowiedzieć na pytanie: dla kogo przeznaczona jest treść zamieszczona na roll-upie? Kto ma być odbiorcą? Jaki jest cel reklamy?


Oczekiwania kupujących

Odpowiedzi na te pytania determinują zawartość projektu graficznego. Z oczywistych względów inaczej będą projektowane treści dla seniorów, gdy tematyka dotyczy np. aparatów słuchowych, a zupełnie inaczej, gdy odbiorcami mają być ludzie młodzi, a kampania ma dotyczyć nowego napoju energetycznego. Oznacza to również konieczność przyjrzenia się potencjalnej klienteli, oczekiwań kupujących, ich preferencji, itd. System wystawienniczy typu roll-up powinien być odpowiedzią na te oczekiwania.


Kształtowanie pragnień

Treść reklamy, jej zawartość, może posłużyć do kształtowania, precyzowania pragnień klientów. Nie będzie to jednak możliwe bez udanego projektu graficznego. Prawdopodobnie najlepiej skorzystać w tym wypadku z pomocy profesjonalnych biur projektowych, które przygotują reklamę w uwzględnieniem wszelkich zaakcentowanych powyżej problemów i kwestii.
 

Projekt roll up, cena, możliwości

U nas sam wybierasz, jaki projekt Cię interesuje, sam wybierasz ceny rollupów, a na podstawie określonego przez Ciebie budżetu, graficy wysyłają projekty, które mogą Cię zainteresować. Ostatecznie to Ty decydujesz, jaki projekt jest dla Ciebie odpowiedni i tylko za ten płacisz. Jak?

Wchodzisz na projektowanie roll up, Zakładasz konkurs, opisujesz dokładnie, co jest dla Ciebie ważne, a nasi graficy przygotowują tyle propozycji, ile wybrałeś. Im bardziej szczegółowy opis zamieścisz, tym lepsze projekty rollupów masz szanse otrzymać!


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

CMYK, RGB, Pantone, co to jest? Jaka jest różnica?

Podstawy podstaw, czyli przestrzeń barwna w grafice. Na pewno spotkałeś się z sytuacją, w której ten sam kolor był dla Ciebie widoczny inaczej na monitorze komputera, smartfonie, a później w wersji drukowanej. Wszystko dzieje się za sprawą ustawień i konfiguracji monitora, oprogramowań, a nawet oświetlenia, które w słoneczny dzień jest zbędne, a w ponury konieczne. Przygotowując dowolny projekt graficzny, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z podstawowych jest przestrzeń barwna, tu

Karolina Bis
28 września 2021  

Kolory placówek. Czy mają znaczenie?

Kolory Ikei to żółty i niebieski. Czy zatem obszerne sklepy szwedzkiego giganta składają się z żółtych płaszczyzn uzupełnionych niebieskimi połaciami? Otóż nie. Wnętrza Ikei są przede wszystkim białe. Dlaczego? Aby to wyjaśnić, trzeba najpierw powiedzieć o czymś, co nazwano identyfikacją wizualną. Najlepszych przykładów nie znajdziemy w czasopiśmie dla panów, jak zasugerował jeden z moich znajomych, chociaż w pewnym sensie miał rację. Identyfikacja wizualna to zestaw wzajemnie uzup

Andrzej Sitek
27 marca 2015