Czerwony w projektowaniu logo

Krzysztof Gorzkowicz               24.03.2015              
Większość ludzi twierdzi, że podczas zakupów kieruje się przede wszystkim rozsądkiem. Spytani o powód wyboru właśnie tego, a nie innego produktu najczęściej wymienią cenę, jakość czy opinię znajomych. Oczywiście są to niezwykle ważne parametry, ale okazuje się, że istnieje jeszcze jedna równie ważna cecha produktu – jego kolor.

Po co nam te kolory?

Dlaczego niektóre kolory pobudzają nas do działania, inne uspokajają, a jeszcze inne wzbudzają zaufanie? Wszystko wyjaśnia psychologia kolorów. Kolorami otoczeni jesteśmy przez całe życie. Podobnie jak nasi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i w cokolwiek wierzycie, pierwsi ludzie. Kolory były swoistymi znakami ostrzegawczymi – pokazywały nam, co może być potencjalnie niebezpieczne, a co może być pożywieniem czy schronieniem w czasie wędrówki. Czasy oczywiście się zmieniły, ale nasze mózgi nie aż tak bardzo. Kolory nadal mają na nas ogromny wpływ. Czasem nawet większy, niż się nam wydaje.
 

Chodź pomaluj mój świat na... czerwono

Kolorem, który według naukowców najintensywniej oddziałuje na nasze mózgi jest kolor czerwony. Według psychologów jest on kolorem ciepłym i pozytywnym. Symbolizuje siłę, energię, pewność siebie i determinację. Jest kolorem miłości, ale raczej nie tej z komedii romantycznych (tutaj działa raczej kolor różowy), tylko tej bardziej seksualnej, niemalże zwierzęcej. Kolor czerwony pobudza do działania i sprawia, że jesteśmy skłonni szybciej podejmować decyzje.
 

Czerwony na zdrowie!

O ile wpływ koloru czerwonego na nasze samopoczucie jest dosyć subiektywny (chociaż dokładnie zbadany przez psychologów) i zależy od predyspozycji danej osoby, to jego oddziaływanie na fizjologię ludzkiego organizmu nie podlega już żadnym wątpliwościom. Naukowcy udowodnili, że kolor czerwony podnosi ciśnienie, przyspiesza oddech i zwiększa metabolizm. Co więcej, kolor czerwony stymuluje nasz apetyt. Może wydawać się to dziwne, ale tak jest. Patrząc na czerwony stajemy się po prostu głodni. Doskonale wykorzystały to największe marki zajmujące się sprzedażą żywności. Czy czerwone logo działa? Cóż, kolor ten wykorzystuje m.in. KFC, McDonald's czy Coca-Cola.
KFC logo

logo mcdonalds

logo coca cola

Szybciej, mocniej... czerwono

Kolor czerwony oprócz pobudzania naszego apetytu, pobudza również naszą agresję i chęć rywalizacji. Zbadano, iż zespoły sportowe o zbliżonym poziomie, osiągają lepsze wyniki, gdy ubrane były w czerwone stroje. Podobnie jest z kierowcami aut. Ci, którzy wybierają czerwone Ferrari (widzieliście kiedyś różowe?) mają większe skłonności do szybszej i agresywniejszej jazdy. Właśnie dlatego po czerwone motywy sięgają producenci gier komputerowych, samochodów, sprzętów sportowych czy napojów energetycznych.
EA Sports logo


Wilson logo

logo red bull

Czerwony działa

Jak wspomnieliśmy wcześniej - wszystko co czerwone, w większym stopniu przykuwa naszą uwagę i sprawia, że szybciej podejmujemy decyzje. Doskonale tę wiedzę wykorzystały strony internetowe zajmujące się sprzedażą. Większość buttonów zawierających Call-to-Action i zachęcających do zakupów czy sprawdzenia szczegółów ma właśnie kolor czerwony. Sprawdź to!
 

Czerwono, ale... bez przesady!

Oczywiście, co za dużo, to niezdrowo. Czerwień doskonale mobilizuje do działania, ale na dłuższą metę męczy i powoduje irytację. Właśnie dlatego dobrzy projektanci wykorzystują kolor czerwony, ale tylko Ci najlepsi stosują go w ograniczonej ilości.
logo burger king
Wiesz jak działa czerwień, jaką funkcję pełni i kiedy warto ją stosować, u nas przeczytasz także o trendach w projektowaniu i znaczeniu koloru czarnego w logo! Ilu ludzi tyle pomysłów, dlatego nasi graficy dobiorą dla Ciebie co tylko potrzebujesz, stwórz z nami swój wymarzony projekt logo! Mamy dla Ciebie tysiące projektów, a setki współpracujących z nami grafików, tylko czeka, żeby pokazać Ci co potrafią!
 

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015