14 darmowych narzędzi do wyszukiwania obrazem!

Karolina Bis               15.03.2022              
Szukasz zdjęć do nowego projektu? Masz upragnioną grafikę, ale potrzebujesz jej w trochę lepszej jakości? Chcesz sprawdzić źródło konkretnej fotografii? Wiesz o możliwości wyszukiwania obrazem? Przedstawię Ci kilka darmowych, sprawdzonych narzędzi do wyszukiwania grafik. Tylko darmowe, ogólnodostępne i łatwe w obsłudze aplikacje. Wystarczy mieć konkretny obraz, adres URL lub grafikę zapisaną na dysku! Zapraszam do czytania!

Sprawdzone, darmowe wyszukiwarki zdjęć

Zgodnie z obietnicą, poniżej przedstawiam 14 darmowych wyszukiwarek zdjęć! Pamiętaj - w przypadku użytku komercyjnego, zawsze używaj zaawansowanego filtrowania i sprawdzaj, czy dane dzieło jest udostępnione do takich celów. Tradycyjnie - najpierw wypunktuję, a potem opiszę każdą z wyszukiwarek. Czas na listę:

Lista darmowych wyszukiwarek zdjęć:

 1. Google Grafika
 2. Bing Grafika
 3. TinyEye
 4. Yandex
 5. Pinterest
 6. Zbiory cyfrowe Biblioteki Polona
 7. Creative Commons Search
 8. Wolfram Alpha
 9. RevIMG
 10. Flickr
 11. Reverse Image Search
 12. Dupli Checker
 13. Labnol
 14. CamFind

Skoro listę mamy już odhaczoną, opiszę każde z narzędzi. Dla ułatwienia dorzucę również linki, aby w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje,

 

1. Google Grafika

Wyszukiwanie obrazem w Google grafika

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika

 

https://www.google.pl/imghp?hl=pl

Google to znana wszystkim wyszukiwarka, przychodząca z pomocą w każdej potrzebie. Wystarczy wpisać odpowiednie słowo kluczowe i gotowe. Zależy Ci na lepszych, bardziej precyzyjnych wynikach wyszukiwania? Warto skorzystać z dostępnych filtrów, dostępnych pod nazwą „narzędzia”.

Korzystając z zaawansowanych filtrów możesz zawęzić poszukiwania pliku o: rozmiar, kolor, rodzaj praw użytkowania, daty przesłania/utworzenie itp. Google Grafika to również możliwość wyszukiwania zdjęciami. Na przykładzie tego narzędzia opisywałam Ci w moim poprzednim artykule - Jak działa wyszukiwanie obrazem w Google? 4 sposoby!

 

2. Bing Grafika

Wyszukiwanie grafiką w microsoft Bing

Wyszukiwarka obrazów w Bing

 

https://www.bing.com/images/

Alternatywa dla opisywanego przed chwilą Google. Wyszukiwarka Microsoftu warta uwagi ze względu na dwie dodatkowe opcje, niedostępne u konkurencji:

 • kadrowanie - na zdjęciu możesz zaznaczyć dowolny fragment lub przedmiot i tylko tę część wyszukać na nowo w wyszukiwarce.
 • filtr „osoby”, pozwala wybierać zdjęcia ludzi na podstawie sposobu fotografowania (np. tylko dłonie, twarze lub ramiona).

 

3. TinyEye

Wyszukiwanie TinyEye

Wyszukiwarka TinyEye

 

https://tineye.com/

Narzędzie, umożliwiające nie tylko wyszukiwanie obrazem, a również odkrywanie konkretnych miejsc w sieci, w których poszczególne zdjęcie się pojawiło. Podobnie jak Google Grafika potrzebujesz pliku z Twojego urządzenia lub adresu URL obrazka.

TinyEye to również rozszerzenie do Chrome, Firefox, Edge i Opera, pozwalające przyspieszyć wyszukiwanie obrazów z poziomu wybranej przeglądarki. Po instalacji wybranej wtyczki, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na obraz, a technologia TinyEye znajdzie go dla nas.

 

4. Yandex

Wyszukiwarka obrazu Yandex

Wyszukiwanie w Yandex, czyli najpopularniejszej wyszukiwarce na wschodzie

 

https://yandex.com/images/

Popularny szczególnie na wschodzie, choć coraz więcej użytkowników dostrzega jej niewykorzystany potencjał. Działa i wygląda niemal identycznie jak Google. Yandex posiada sekcję, umożliwiającą wyszukiwaniu obrazu z innego obrazu.

 

5. Pinterest

Wyszukiwanie obrazów w pinterest

Szukanie obrazów w Pinterest

 

Adres URL: https://pl.pinterest.com/

Nie wszyscy są świadomi opcji wyszukiwania wizualnego na Pintereście. Każda fotografia, jaką znajdziesz na tej platformie, ma umieszczoną w prawym dolnym rogu dodatkową ikonę lupy. Po kliknięciu narzędzie pokaże podobne wizualnie wyniki do wyszukiwanego pliku.

Pinterest ma dość bogatą bazę obrazów dzięki pinom utworzonym przez użytkowników. Dlatego jest doskonałym źródłem, którego nie należy pomijać, w próbach poszukiwania szczególnej grafiki.

 

6. Zbiory cyfrowe Biblioteki Polona

Zbiory cyfrowe biblioteki polona

Biblioteka Polona - zbiory cyfrowe

 

https://polona.pl/

Jeśli szukasz wysokiej jakości obrazów cyfrowych, w tym wysokiej rozdzielczości skanów książek historycznych, dokumentów, szkicowników,  map, plakatów, fotografii, pocztówek i nie tylko... Powinieneś koniecznie zajrzeć do zasobów Polony!

Wszystkie znalezione tu informacje, mają ogromny plus – w większości są dostępne w domenie publicznej, co oznacza możliwość użytkowania w dowolny sposób.

 

7. Creative Commons Search

Openverse Creative Commons Search

Wyszukiwarka obrazów Creative Commons Search lub jak kto woli Openverse

 

https://search.creativecommons.org/

Czyli Openverse. Idealna wyszukiwarka obrazów, gdy szukasz materiałów wolnych od praw autorskich. Zapewnia gwarancję legalności wykorzystanego dzieła, wysoką jakość i rozdzielczość.

Sposób działania Creative Commons Search jest prosty – czerpie wyniki z platform, które udostępniają, zasoby udostępniane na wolnych licencjach to znaczy: bibliotek czy  muzeów.

 

8. Wolfram Alpha

Wolfram Alpha

Wyszukiwanie Wolfram Alpha

 

https://www.wolframalpha.com/

To mniej rozpoznawalna wyszukiwarka, formułująca odpowiedzi na pytania zadane w języku naturalnym. Przedstawia dane statystyczne, wykonuje obliczenia, rozwiązuje równania itp. Sprawdza się również doskonale jako narzędzie do wyszukiwania obrazem.

 

9. RevIMG

RevIMG

Szukanie obrazów w RevIMG

 

https://www.revimg.com/

Kolejna alternatywa umożliwiająca przeprowadzenie bardzo szybkiej i prostej operacji wyszukiwania grafik. Podobna do wspomnianego wcześniej TinyEye, z kilkoma różnicami. RevIMG ma funkcję definiowania kategorii z rozwijanego menu, co ułatwia lepsze filtrowanie wyników wyszukiwania. Ponadto strona wyświetla uporządkowane wyniki, pokazując ich poziom skuteczności w określonych kolorach.

 

10. Flickr

Flickr

Popularna wyszukiwarka obrazów - Flickr

 

https://www.flickr.com/

Rodzaj nietypowej wyszukiwarki. Na Flickr znajdziesz zdjęcia pochodzące zarówno od profesjonalistów, jak i amatorów. Miejsce stworzone do dzielenia się swoimi pracami przez pasjonatów świata fotografii Nawet jeśli sam nie wykonujesz zdjęć, a lubisz jedynie wyszukiwać, przeglądać i zachwycać się pięknymi pracami, to jest właściwe miejsce.

Pamiętaj! Jeśli szukasz zdjęć do wykorzystania w projektach marketingowych lub komercyjnych, wybierz odpowiedni filtr wyszukiwania dotyczący licencji użytkownika.

 

11. Reverse Image Search

Reverse Image Search

Reverse Image Search - wyszukiwanie

 

Reverseimagesearch.com

Reverse Image Search, czyli narzędzie przeszukujące media społecznościowe w celu odnalezienia pożądanego zdjęcia. Działa na podobnej zasadzie, jak poprzednie wyszukiwarki, które opisywałam. Tutaj również potrzebujesz konkretnego zdjęcia, jego adresu URL lub pobrania go z urządzenia, Dysku Google lub Dropboxa. Reverse Image Search posiada wiele funkcji: obsługuje wiele formatów plików, posiada integrację adresów URL, działa w niezwykle szybki, dokładny i skuteczny sposób.

 

12. Dupli Checker

Wyszukiwarka obrazów Dupli Checker

Dupli Checker wyszukuje obrazy w formie dopasowania do zapytania

 

https://www.duplichecker.com/

Strona umożliwiająca wyszukiwanie dopasowań z przeglądarek: Google, Bing czy Yandex. Dupli Checker posiada dodatkową funkcję wyszukiwania za pomocą słów kluczowych - pozostałe narzędzia nie zawsze miały tę funkcję.

 

13. Labnol

Labnol

Labnol pomoże znaleźć wyniki podobne wizualnie do szukanego zdjęcia

 

https://www.labnol.org/reverse

Kolejna platforma umożliwiająca wyszukiwanie pożądanych treści za pomocą zdjęć. Narzędzie pomoże Ci w wyszukiwaniu podobnych wizualnie wyników, które są mniej więcej podobne do tych generowanych przez Google Grafika. Strona działa również na urządzeniach mobilnych.

 

14. CamFind

Aplikacja CamFind na urządzenia mobilne

Aplikacja CamFind

 

https://camfindapp.com/

Jeśli zależy Ci na szybszym wychwytywaniu informacji i danych na temat konkretnych grafik, możesz skorzystać z różnych aplikacji dostępnych w Google Play lub App Store. W większości z nich wyszukiwanie nie wymaga zapisywania obrazów – często wystarczy skierować obiektyw aparatu w Twoim smartfonie na interesujący Cię obiekt, a aplikacja automatycznie wyszuka powiązane wyniki w wyszukiwarkach.

Dlaczego o tym piszę? Na koniec aplikacja inna, niż przedstawione wcześniej - nie działa w trybie webowym, a należy pobrać ją na urządzenie mobilne. CamFind dostępna zarówno na urządzeniach opartych na systemach Android, jak i iOS. Usługa umożliwia wyszukiwanie czegokolwiek, robiąc po prostu zdjęcie swoim urządzeniem. Korzysta z wszechstronnych innowacji wyszukiwania wizualnego, zapewniając najlepsze informacje na dany temat.

Obecnie CamFind jest uznawana za jedną z najpopularniejszych, najwydajniejszych i najefektywniejszych aplikacji mobilnych z tej kategorii. Posiada tłumacz języków obcych, wyszukiwanie głosowe i tekstowe, porównywarki cen, możliwość zakupów online, posiada profil społecznościowy, dzięki któremu możesz wymieniać się wynikami w mediach społecznościowych typu Twitter lub Facebook.

 

Podsumowanie

Narzędzia przeznaczone do wyszukiwania informacji obrazem stają się coraz lepsze. Jednak nie warto poprzestawać na jednym narzędziu, bo każde z nich ma nieco inne możliwości, zalety i wady. Dlatego przedstawiłam Wam aż 14 różnorodnych rozwiązań darmowych rozwiązań - zachęcam do przetestowania wszystkich lub chociaż cżęści z nich.

Warto pamiętać o dodatkowych funkcjach jak: słowa kluczowe, czy filtry wyszukiwania, wtedy masz szansę znaleźć prawdziwe perełki. Ponadto warto czasem odejść od Google. Nigdy nie wiesz, co znajdziesz gdzieś indziej, a możesz naprawdę miło się zaskoczyć.

Podsumowując wyszukiwanie obrazem, jest doskonałym uproszczeniem, wykorzystywanie technologii opartej na zapytaniu o zawartość obrazu i wyszukiwania informacji wizualnej za pomocą grafiki zapewnia oszczędność czasu i nerwów. Zależy Ci na czasie, a potrzebujesz konkretnej grafiki, masz pomysł i chcesz dopełnić go odpowiednią grafiką? Może czas wykorzystać wyszukiwarki obrazów? Zawsze możesz założyć konkurs graficzny, a resztą zajmą się nasi projektanci!


To także może Cię zainteresować

Jak działa wyszukiwanie obrazem Google?

Chcesz sprawdzić źródło konkretnego zdjęcia? Szukasz specjalnej fotografii? Potrzebujesz grafiki w wysokiej rozdzielczości? Znalazłeś wymarzone miejsce na letni urlop? A może po prostu jesteś leniwy i nie lubisz wpisywać słów kluczowych w wyszukiwarce? Na szczęście jest coś takiego jak wyszukiwanie obrazem! Co to jest i jak działa? Dlaczego warto go używać? Co to jest wyszukiwanie obrazem? Wyszukiwanie obrazem to bardzo przydatna funkcja pozwalająca na wykorzystanie obrazów, zdjęć lub

Karolina Bis
23 lutego 2022  

11 darmowych narzędzi do tworzenia infografik!

Jakiś czas temu opisałam czym jest infografika i na co zwrócić uwagę, czas ruszyć o krok dalej! Przygotowałam listę 11 darmowych narzędzi do tworzenia infografik i poszczególnych elementów, przydatnych do stworzenia infografiki na poziomie! Część z nich to programy posiadające wersję darmową i płatną, ale gwarantuję, że warianty darmowe w wielu przypadkach będą wystarczające! W poprzednim artykule odpowiedziałam na pytanie co to jest infografika, opisałam jej rodzaje, historię, zalety i wady. Sk

Karolina Bis
20 września 2021