Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Michał Płomiński               28.03.2021 | dodano: 26.03.2015              
Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0!

Co to są stocki fotograficzne?

Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale własciwie bazy elementów do pobrania. Prowadzisz bloga, stronę internetową, czy jakiekolwiek projekty wymagające obecności grafik i plików wysokiej jakości? Darmowe stocki będą doskonałym rozwiązaniem. Czy popularnym? Ogromnie!

Przeczestując setki stron internetowych niemal na każdej trafisz na jakieś stockowe fotki. Czy pochodzą z darmowych baz, czy z tych płatnych? Bywa różnie, ale twórcy internetowego contentu, blogerzy, dziennikarze, po prostu kochają takie bazy.

14 darmowych narzędzi do wyszukiwania obrazem!

Rodzaje licencji

Korzystając z różnych stocków, spotkasz różne rodzaje licencji. Zanim wykorzystasz pobrany plik np. do projektu klienta, koniecznie przeczytaj warunki i postanowienia. Warto znać zasady wykorzystania treści. Niemal każdy bank ma trochę inaczej sformułowane warunki licencyjne - zanim skorzystasz z zasobów, przeczytaj je dokładnie!

Licencja Royalty Free - licencjobiorca (w tym przypadku dany bank zdjęć), uiszcza jednorazową opłatę i tym samym może dysponować pobranymi plikami według własnego uznania. Jak wiadomo ludzie uwielbiają rzeczy darmowe, więc spotkasz tysiące innych stron, na których dane zdjęcie zostało wykorzystane. Ma to swoje dobre i złe strony i wszystko zależy od tego, jak chcesz wykorzystywać dany zasób.

Licencje Creative Commons - zasoby przekazane do domeny publicznej. Licencji typu Creative Common jest kilka i różnice tkwią w szczegółach. Więcej informacji na ten temat, znajdziesz na stronie creativecommons.org. Darmowe banki zdjęć najczęściej korzystają z licencji CC0, w praktyce oznacza to tyle, że wykorzystujesz ich zasoby bez ograniczeń. Jeden warunek - sprzedaż dalej odpada!

Licencja Right Managed - dotyczy płatnych zasobów i stocków fotograficznych, na których musisz uiścić opłatę za pobrany element. Każdy z płatnych banków zdjęć ma nieco inaczej skonstruowane licencje i więcej na ten temat przeczytasz w osobnym wpisie. Okej, mamy trochę teorii, co z praktyką?

Licencje w praktyce

Wiemy, że zapisy licencyjne mogą wyglądać różnie w każdym z banków fotograficznych. Po pierwsze sama licencja Royalty Free może mieć nieco odmienne zapisy w różnych bankach, a po drugie występują również inne warianty. Załóżmy na przykład, że znaleźliśmy na stocku oryginalne zdjęcie nagiego czerepu, które postanowimy wykorzystać, jako projekt na koszulkę t-shirt grupy death metalowej „Ciche Moździerze”.

Teoretycznie możemy działać dalej, ale wszystko zależy od specyfikacji licencji, bowiem może ona zawierać klauzulę o wyłączeniu nadruków na koszulki a już na pewno konieczne będzie sprecyzowanie, ile tysięcy egzemplarzy nadruków zostanie wykonanych (w powyższym wypadku licencjobiorca będzie zmuszony do wykupienia Enhanced License).

Trzeba niestety najpierw przestudiować zapisy banku zdjęć, z którego zasobów chcemy skorzystać. I jeszcze jedno, co wydaje się oczywiste, ale jakoś o tym zapominamy. Nie ma znaczenia, czy z fotografii zostanie wycięty drobny detal, guzik czy pętelka. Nawet w wypadku wykorzystania 1% z pobranego zdjęcia należy wykupić licencję. Czytanie licencji darmowych banków zdjęć, to podstawa, żeby uniknąć niemiłego zaskoczenia.

Zapisy licencyjne bywają dość odmienne. Nie warto lekceważyć tego punktu przy poszukiwaniach fotografii, bywa wiele, kiedy może to przysporzyć niemałych problemów. I to przy pozornie bezpiecznym wykorzystywaniu takich treści. Ale dość straszenia, zobaczmy jakie bezpłatne stocki fotograficzne są najpopularniejsze.

Projektowanie grafiki na każdą okazję!
 

10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych - subiektywna lista.

To co tygryski lubią najbardziej. Szczególnie, kiedy nie chcesz wykorzystywać danego zdjęcia do projektowania grafiki dla klientów. Są dziesiątki popularnych banków zdjęć, z których za darmo pobierzesz interesujące Cię zdjęcia. Opisywane poniżej stockowe bazy najczęściej udostępniają kilka typów licencji do wyboru, w opisie jednak uwzględnie tylko licencję CC0, żebyś łatwo mógł określić, na ile wykorzystasz prezentowany content. Na początek lista dla ułatwienia.

TOP 10 darmowych stocków fotograficznych (kolejność przypadkowa):

  1. Pexels
  2. Unsplash
  3. Shopify Burst
  4. StockSnap.io
  5. Pixabay
  6. Freepik
  7. Rawpixel
  8. Stockvault
  9. Gratisography
  10. Morguefile

Uproszczoną listę mamy gotową, teraz po kolei opiszę po krótce bank zdjęć. Jedne są większe, inne mają trochę mniejsze zasoby, ale brak tutaj banków "zwyczajnych". Każdy z nich wypada inaczej na tle konkurentów. Przed Tobą opis 10 najlepszych darmowych banków zdjęć... Oczywiście moim zdaniem! :)

1. Pexels

stock pexels

źródło: Pexels
 

Jeden z najpopularniejszych na świecie darmowych banków fotografii i plików. Atuty? Ogrom zasobów, zdjęć, grafik i plików audio/video. Co jeszcze? Całkowicie darmowa licencja na wszystkie fotki. Możesz je wykorzystywać do potrzeb indywidualnych i komercyjnych. Bez podawania źródła, ani autora danego pliku, dodatkowo masz możliwość modyfikacji.

Potwierdzone źródła i dbałość o wszystkie detale publikowanych fotografii. Zdjęcia złej jakości odrzuca zespół czuwający nad poziomem oferowanych usług. W bazie znajdziesz wszystkie możliwe typy i tematy zdjęć, jakich potrzebujesz. Wybór jest absolutnie ogromny.

Pexels powstał w roku 2014, a organizacją macierzystą jest Canva. Obecnie w serwisie widnieje około 3 milionów fotografii, plików graficznych i audio/wideo. Obstawiam, że będziesz w stanie wyszukać coś idealnego do prac róznego typu!

Adres: https://pexels.com
Typ licencji: CC0

2. Unsplash

bank stocków unsplash

źródło: Unsplash


Kolejna propozycja z gatunku niesamowicie popularnych stocków zdjęć zupełnie za darmo, czyli Unsplash. Podobnie jak w poprzednim przypadku - z przeogromnych zasobów korzystasz całkowicie darmowo. Bez jakiejkolwiek konieczności oznaczania źródła i autora. Zasoby są całkowicie dostępne do użytku komercyjnego i niekomercyjnego.

Ogromna popularność powodowana jest świetną jakością i mnóstwem zjawiskowych fotografii. Każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie, czy chodzi o  projekt graficzny strony internetowej, czy o projekty poglądowe. Zasoby są na tyle bogate, że możliwości są niemal nieskończone!

Witryna powstała w Montrealu i generuje miesięcznie ponad 17 miliardów wyświetleń zdjęć z ich bazy. Współpracuje z nimi ponad 200 tysięcy wysokiej klasy fotografów i twórców. Masz z czego wybierać!

Adres: https://unsplash.com
Licencja: CC0

3. Shopify Burst

shopify burst

źródło: shopify burst

 


Kolejny stock z ogromem zasobów do pobrania. Do wyboru masz darmowe obrazy oraz elementy płatne. Wybór jest na tyle duży, że spokojnie wybierzesz coś z puli tych do możliwych do pobrania bez opłat.

Mnóstwo filtrów, tagów i oznaczeń ułatwia poszukiwania i bez problemu w moment znajdziesz coś dla siebie. Podobnie jak u poprzedników - w moment znajdziesz interesującego Cię autora i przeczeszesz jego portfolio. Masz kategorię najpopularniejsze, masz rosnącą popularność - jest wszystko!

Adres: https://burst.shopify.com
Licencja: CC0

 

4. StockSnap.io

stocksnap.io

źródło: StockSnap


Nieco mniej popularny z darmowych banków zdjęc, ale posiadający niemałe zasoby. Również posiada filtry i tagi ułatwiające wyszukiwanie grafiki. Podobnie jak poprzednicy - mnóstwo pogrupowanych plików o różnej tematyce, mnóstwo fotografii, których nie ma na innych stronach.

Czasem warto zajrzeć do serwisów mniej popularnych - dają większą szansę znalezienia inspiracji, które niekoniecznie są tak szeroko wykorzystywane. Zdjęcia wysokiej jakości, udostępniane całkowicie za darmo. Polecamy przeczesać - na pewno znajdziesz coś ciekawego!

Adres: https://stocksnap.io
Licencja: CC0

5.Pixabay

pixabay stock

źródło: Pixabay


Ponad 2 miliony dostępnych plików do pobrania i miano jednego z najpopularniejszych, być może najpopularniejszego darmowego banku zdjęć. Pixabay to niemal nieograniczone możliwości darmowych zdjęć do pobrania. Absolutnie każdy temat, tysiące tagów i kategorii.

Blogerzy i dziennikarze namiętnie korzystają z jego zasobów. Warto przed skorzystaniem sprawdzić, czy przypadkiem zbyt dużo stron nie wybrało identycznego zdjęcia. Znakomita jakość i niezwykle intuicyjne poruszanie po stronie.

Zasoby oparto na licencji Pixabay. Pobierasz i modyfikujesz, bez konieczności podawania autora ani wyszczególniania żadnych informacji. Ważne: odsprzedaż i przypisywanie sobie autorstwa - odpadają!

Adres: https://pixabay.com
Licencja: Licencja Pixabay

6. Freepik

Freepik stock

źródło: Freepik


Zdjęcia, pliki PSD, wektory - wszystko czego potrzebujesz na stronę internetową, bloga i do publikacji prasowych. Darmowy bank zdjęć Freepik istnieje od 2010 roku, zdążył więc zebrać na swoich łamach naprawdę ogrom przeróżnych środków graficznych.

Freepik ma mnóstwo grafik, których użyjesz do modyfikacji i stworzenia swojej własnej wariacji na temat danego projektu. Lista najpopularniejszych wyszukań i polecanych motywów tylko ułatwia cały proces szukania interesującego contentu.

Adres: https://www.freepik.com/
Licencja: CC0

7. Rawpixel

darmowe zdjęcia na rawpixel

źródło: Rawpixel


Już po screenie widać, że na Rawpixel znajdziesz wysokiej jakości zawartość o dość nietypowych formach graficznych nie wspominająć. Mnóstwo świetnych grafik i zdjęć do pobrania całkowicie za darmo. Co poza tym? Przejrzysty design, prosta budowa i mnóstwo kategorii.

Całość dopełnia łatwe wyszukiwanie podobnych treści i intuicyjna możliwość lajkowania grafik i zdjęć. Dzięki temu wyskoczą kategoriach najpopularniejsze. Polecane dla wszystkich unikających typowych elementów do swoich działań graficznych! Dostępne są  zasoby na licencjach płatnych i bezpłatnych.

Adres: https://www.rawpixel.com
Licencja: CC0

8. Stockvault

bank zdjęć stockvault

źródło: Stockvault


Kolejny z banków, który udostępnia pliki na licencjach różnego typu. Także na licencji CC0. Co wyróżnia go na tle pozostałych prezentowanych tu stron? Całkiem fajnie prowadzony blog o poradach dla grafików i fotografów. Oparty przede wszystkim darmowych zasobach.

Fajne rozwiązanie dla tych, którym w głowie kiełkuje jakiś pomysł, ale nie do końca wiedzą jak go wykorzystać. Zasobów w banku jest sporo i codziennie dodawane są nowe. Wpisy na blogu nie są publikowane regularnie, ale jest ich na tyle dużo, że długi czas będziesz miał co czytać. Strona w języku angielskim, ma zaimplementowanego tłumacza Google.

Adres: https://stockvault.net
Licencja: CC0

9. Gratisography

darmowy bank fotografii

źródło: Gratisography


Już po szacie graficznej widać, że mamy do czynienia z projektem absolutnie unikalnym. Za twór ten, odpowiedzialny jest artysta kreatywny Ryan McGuire. Gdybym miał opisać ten projekt w jednym zdaniu, nazwałbym go najmniej stockowym, ze wszystkich stocków.

Zdjęcia bywają dziwne, nietypowe, emocjonalne. Najczęściej niemożliwym jest traktować je obojętnie. Jakość jest bardzo wysoka a zróżnicowanie - bardzo duże. Oczywiście znajdziesz na stronie także płatne propozycje i możliwość darmowego pobrania 10 fotek z shutterstocka, ale zasoby wytworu McGuire'a są na tyle ciekawe, że zagościsz tam na długo! Darmowy bank zdjęć z gatunku tych koniecznych do odwiedzenia!

Adres: https://gratisography.com
Licencja: CC0

10. Morguefile

darmowy stock morguefile

źródło: Morguefile


Jeden z nastarszych darmowych stocków fotograficznych - istnieje od roku 1996. W bazie posiada ponad 400 tysięcy zdjęć dostępnych do użytku komercyjnego. W niniejszym tekście bez problemu znajdziesz bazy z dużo większymi zasobami, co więc wyróżnia Morguefile na tle reszty?

Quests, czyli wyzwania dzienne! Fotografowie biorąc udział w dziennych wyzwaniach, pokazują niecodzienne podejście do narzuconego tematu. Skutkuje to niesamowitymi efektami. Zwłaszcza kiedy masz do czynienia z trywialnym tematem, a wychodzą z tego świetne prace. Prace do pobrania za darmo, do użytku komercyjnego. Bank udostępnia darmowe zdjęcia, oraz zdjęcia płatne, z bazy shutterstock.

Adres: https://morguefile.com
Licencja: CC0

Powyższa lista jest oczywiście w pełni subiektywnym zestawieniem serwisu Designer. W kolejnych publikacjach dostaniesz od nas listę TOP 10 płatnych stocków fotograficznych, razem z rodzajami licencji na jakich oferują swoje propozycje. Tymczasem śmiało przeglądaj bazy podane powyżej. Znajdziesz miliony możliwości, inspiracji i elementów, które mogą być przydatne!

Zobacz nasze konkursy graficzne!

Podsumowanie

Darmowe stocki fotograficzne są dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz inspiracji do użytku własnego. Nie chcesz ich rozpowszechniać, sprzedawać klientom w formie projektów i po prostu odpłatnie dzielić ze światem. Kiedy prowadzisz bloga, własną stronę internetową i brakuje Ci fotografii dobrej jakości - 10 propozycji z tej listy może Ci być niesamowicie przydatne.

Tak samo sytuacja wygląda, kiedy szukasz grafik lub plików audio/video stworzonych przez profesjonalistów. Pamiętaj zawsze zerknąć dla pewności, na postanowienia licencyjne danej strony, nawet jeśli jest darmowa. Postanowienia mogą ulec zmianie, a zasoby mogą mieć odmienne zapisy licencyjne. W razie jakichkolwiek pytań - napisz do nas lub zajrzyj na zlecenia graficzne. Nasi graficy zawsze tworzą swoje prace, używając licencjonowanych i legalnych materiałów.

Zobacz nasze usługi: projektowanie folderów reklamowych, projektowanie reklam, projekty opakowania, projektowanie etykiety, nazwa firmy, tworzenie wizytówek, projektowanie logo, nazwa produktu


To także może Cię zainteresować

Brak artykułów dla wybranej kategorii.