Etykieta na produkcie: dlaczego jest ważna?

Andrzej Sitek               01.04.2015              
Etykieta spełnia dwie podstawowe funkcje: informacyjną i reklamową. Obie są istotne w procesie wyboru produktu przez klienta. Zasadnicze pytanie brzmi, czego oczekuje odbiorca?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, bo stanowi przesłankę dla projektantów, w jakim sposób i co umieścić na etykiecie, jak powinna wyglądać. Inne będą oczekiwania osoby, która kupuje urządzenia z rodziny AGD, gdzie etykieta ma drugorzędne znaczenie, a inne konesera win lub klienta w sklepie spożywczym. Projekty etykiet muszą być dopasowane, do produktu docelowego. Nie ma nic gorszego, niż projekt "z księżyca".
 

Nieistotna etykieta?

W odniesieniu do powyższych przykładów warto dodać, że część etykiet spełnia role wyłączenie informacyjną, np. w wypadku wspomnianych urządzeń AGD (pralek, lodówek, mikserów, itd.), na których umieszczana jest charakterystyczna etykieta energetyczna, zawierająca informację o klasie energetycznej, parametrach urządzenia. Podobny przypadek to szeroko rozumiana elektronika (komputery, telewizory, wieże muzyczne, itd.). Klient skupia się na wyglądzie urządzenia i jego parametrach, ewentualnie sprawdza, czy sprzęt posiada oznaczenie CE (potwierdzający, że urządzenie spełnia normy UE odnośnie bezpieczeństwa używania oraz ochrony zdrowa i środowiska). Analogiczna sytuacja zachodzi w przemyśle odzieżowym, w którym rolę etykiety przejęła metka. W jakich produktach etykieta ma większe znaczenie dla klienta?

Rodzaje etykiet

Przepisy i prawo

Zacznijmy od tego, że wyroby sprzedawane w naszym kraju muszą mieć polską nazwę towaru, co regulowane jest ustawą o warunkach sprzedaży konsumenckiej. Konieczna jest również wyczerpująca informacja o przedmiocie, co należy rozumieć nie tylko jako np. spis składników, ale również instrukcji użytkowania, warunkach przechowywania, czy sposobie stosowania. Etykieta jest niedopuszczalna, jeśli nie znajdują się na niej wymagane informacje o producencie lub eksporterze. W obu wypadkach konieczny jest pełny adres i kontakt.

Oczywiście największą rolę etykieta spełnia w przemyśle spożywczym, a bardziej szczegółowo, w sprzedaży detalicznej, w której etykieta ma kapitalne znaczenie. Według danych Departamentu Informacji Gospodarczej wartość produkcji sprzedanej sektora spożywczego za rok 2012 wyniosła niemal 205 mld zł (18% sprzedaży przemysłu ogółem). W przemyśle spożywczym są więc gigantyczne pieniądze, o które walczą tysiące producentów i sprzedawców żywności.

Etykieta produktów spożywczych musi oczywiście zawierać takie informacje jak data ważności i składniki. Podobne dane zawierają produkty z rodziny kosmetyków. W tych dwóch kategoriach produktów etykieta ma największe znaczenie. O wyborze lub rezygnacji klienta z danego towaru zależy wiele czynników, np. kolorystyka, kształt etykiety, materiał, układ i znaczenie elementów graficznych oraz oczywiście treść.
 

Nie tylko informacja

Dobra etykieta zawiera oczekiwane przez klienta informacje, jest atrakcyjna wizualne i odpowiednia dla rodziny produktów, z której dany towar się wywodzi. Najłatwiej dostrzec wśród produktów spożywczych dla niemowląt: właściwie wszystkie etykiety mają pastelowe kolory, wiele ozdobionych jest symbolami graficznymi nawiązującymi do dzieci i dzieciństwa. To produkty dla niemowląt, ale przekaz kierowany jest do dorosłych, rodziców tychże pociech, którzy mają odnieść wrażenie, że produkt jest zdrowy, bezpieczny i smaczny. Co innego starsze dzieci. Kolorystyka towarów dla nich jest ostrzejsza, motywy graficzne przypominają kreskówki lub gry – te etykiety, poza informacją określoną wymogami prawa, mają przyciągnąć małoletnich odbiorców jak magnes (ze szkodą dla portfeli ich rodziców).
 
Przeczytaj: Co powinna zawierać etykieta produktu?

Oczywiście w każdym przypadku, wszystkich produktów, etykieta w mniejszym lub większym stopniu koreluje z opakowaniem. Opakowanie, jego kształt i kolor angażują postrzeganie odbiorcy w pierwszej kolejności. Rolą dobrej etykiety jest zaburzenie tego procesu a jeśli to się nie uda, skierowanie uwagi odbiorcy na konkretne informacje. Może to być nazwa, logo, może skład w wypadku klientów dociekliwych, którzy lubią dokładnie sprawdzić, co kupują. W każdym z tych przypadków roli etykiety nie można przecenić, bez niej produkt po prostu nie istnieje. Z kolei zła etykieta będzie potencjalnego odbiorcę odstręczać lub nie wywoła żadnej reakcji.

etykiety na wino

Odbiorca pragnie nabyć dobry towar, po dobrej cenie. Takie są jego oczekiwania. Etykieta jest elementem towaru i elementem reklamy. Jej skuteczność przekłada się w wymierny sposób na odbiór przez kupującego, sprzedaż. Ostatecznie na zysk. Etykieta jest nie tylko konieczna i niezbędna. Jest narzędziem ukrytej perswazji i zachętą do wyboru dobrze oznaczonego produktu.
 

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015