Skąd się wzięły nazwy firm w IT?

Andrzej Sitek               30.03.2015              
Wielu początkujących przedsiębiorców trudzi się i głowi nad nazwą swojej firmy. To kwestia, która stanowi część sukcesu nowego biznesu. Oto kilka przykładów nie zawsze prostej drogi, która doprowadziła do powstania nazw takich gigantów jak Oracle, Intel, czy LG.

Oracle

Oracle Corporation to drugi na świecie, tuż po Microsofcie, producent oprogramowana. Firma została założona w 1977 roku. Oracle nigdy by nie powstało, gdyby CIA nie zawiesiło projektu, którego głównymi twórcami byli Larry Ellison i Bob Oats. Program zwał się Oracle (ang. wyrocznia). Obaj panowie uważali, że ich rozwiązanie dotyczące wspomagania użycia nowego kodu SQL ma przed sobą świetlaną przyszłość. Specjaliści z CIA sądzili inaczej, ale Ellison i Oats zrealizowali przedsięwzięcie, które nazwali tak jak swoją firmę. I odnieśli spektakularny sukces.

 

logo oracle

Intel

Intel brzmi świetnie ale to skrót od banalnego sformułowania: Integrated Electronics (ang. zintegrowana elektronika). Gordon E. Moore i Robert Noyce, którzy powołali spółkę w 1968 roku, początkowo chcieli ją nazwać „Moore Noyce” ale to się nie udało, bowiem tę nazwę zarezerwowała wcześniej firma z branży hotelarskiej.

Wymyślimy nazwę dla Twojej firmy!

Samsung

Samsung to koreańska firma, która niegdyś specjalizowała się w produkcji i przetwórstwie suszonych ryb, warzyw, makaronów i owoców. Samsung był również dumnym producentem cukru. Od lat 40. ubiegłego wieku wiele się jednak zmieniło. Najbardziej rozpoznawalna część grupy, czyli Samsung Electronics, działa od 1969 roku. Sama nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza trzy gwiazdy i miała reprezentować cechy firmy, które widział w niej założyciel przedsiębiorstwa, Lee Byung-Chula, a mianowicie: wielkość, liczebność i potęgę. To mniej więcej to samo, co widzimy, kiedy patrzymy na gwiazdy na niebie. Lee Byung-Chula miał wielkie ego.
 

Sony

Japoński gigant powstał tuż po II Wojnie Światowej, początkowo, jako Tutsuko (Tokyo Telecommunications Engineering Corporation). Pierwszy obszarem działania firmy były badania w dziedzinie dźwięku. Sama nazwa to właściwie połączenie łacińskiego „sonus” (dźwięk) z slangowym, angielskim określeniem bystrego, obrotnego chłopaka.

logo sony

LG

W naszym kraju jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów telewizorów i monitorów. Firma rozpoczęła swoją działalność w branży chemicznej (detergenty i syntetyczna żywica), jako Lak-Hui Chemical Industrial Corporation. Lak-Hui to starsza siostra GoldStar założonego w 1958 roku po Wojnie Koreańskiej, producenta pierwszego południowokoreańskiego odbiornika radiowego. Fonetycznie Lak-Hui brzmi mniej więcej jak „laki” (ang. szczęściarz, szczęśliwy) i tak właśnie powstał „Lucky GoldStar”. Ostatecznie obie firmy połączyły się. Formalnie zmiany nazwy dokonano w 1995 roku. Na szczęście.

Nowa nazwa Twojego biznesu!

HTC

Chiński gigant produkujący urządzenie mobilne ma stosunkowo krótką historię, powstał osiemnaście lat temu, natomiast nazwa pochodzi od inicjałów założycieli firmy: H.T. Cho i Cher Wanga, którzy zresztą do dzisiaj z powodzeniem jej przewodzą.
 

Compaq

Compaq to amerykańska firma, producent z branży komputerowej i usług informatycznych od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Trzej ojcowie założyciele firmy, panowie Rod Canion, Jim Harris i Bill Murto wymyślił nazwę będącą połączeniem słów zgodność i jakość (ang. compatibility, quality). Pod tą marką powstał m.in. słynny komputer Compaq Deskpro, który odniósł w 1984 roku niemały sukces. W 2002 roku Compaq został przejęty przez Hewlett-Packard.

compaq logo


Hewlett-Packard

Skoro jesteśmy przy jednej z największych firm informatycznych świata, która poza drukarkami oferuje usługi IT, urządzenia poligraficzne i dziesiątki innych opcji, warto wyjaśnić, że o nazwie w pewnym sensie zadecydował rzut monetą. Otóż dwaj twórcy firmy (1939 rok), absolwenci uniwersytetu Stanford, William Hewlett i Dave Packard nie mogli się dogadać, które nazwisko powinno być pierwsze. Ostatecznie o kolejności zadecydował rzut ćwierćdolarówką. Tak, istniała szansa, że dziś mówilibyśmy o Packard-Hewlett. Czy to nie brzmi dziwnie?

Nie wiesz jak nazwać swój biznes lub markę? Nasi projektanci mają już pomysły na nazwę firmy! I chętnie się nimi podzielą! Wystarczy założyć konkurs!

Zobacz nasze usługi: projektowanie graficzne opakowania, tworzenie etykiet, projektowanie wizytówki, projektowanie logo, nazwa produktu, projektowanie ulotek


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015