Artykuł sponsorowany

Jak przechowywać duże pliki graficzne? Poradnik grafika!

Materiał Partnera               08.03.2024              
Spójrzmy prawdzie w oczy: tworzenie i edytowanie grafik jest o wiele przyjemniejsze niż zarządzanie plikami. Jednak bez tego drugiego praca grafika nie miałaby racji bytu. Masz problem z organizacją miejsca na swoim komputerze? Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i ułatwić sobie ten proces!

Jaki typ pamięci zewnętrznej wybrać?

Na rynku jest do wyboru wiele rodzajów zewnętrznej pamięci takich jak:

 • dysk półprzewodnikowy (SSD);
 • dysk twardy (HDD);
 • małe dyski przenośne;
 • duże dyski do komputerów stacjonarnych;
 • samodzielne dyski;
 • nadmiarowa macierz niezależnych dysków RAID;
 • karta pamięci SDXC o zwiększonej pojemności: https://www.komputronik.pl/category/611/karty-pamieci.html.

To, które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie, zależy od Twojego przepływu pracy, potrzeb w zakresie pojemności pamięci, a także dostępnego budżetu.

Dlatego przed zakupem dysku zewnętrznego przeprowadź rozeznanie. Określ, ile miejsca będą zajmować Twoje pliki. Sprawdź zgodność systemu operacyjnego, prędkość przesyłania plików, opcje szyfrowania zabezpieczeń i wymagania dotyczące fizycznego połączenia przewodowego.

Zamierzasz podłączyć swój nowy nośnik do wielu urządzeń – na przykład komputera stacjonarnego, komputera przenośnego i tabletu? Upewnij się, że wybrany zewnętrzny dysk twardy jest kompatybilny z każdym z tych sprzętów. Pojemność pamięci masowej tych samodzielnych urządzeń waha się od 500 GB do około 5+ TB.

Możesz też skorzystać z usług przechowywania w chmurze takich jak Dysk Google, Dropbox lub iCloud. Te platformy umożliwiają zapisywanie zdjęć online, zapewniając dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Ponadto zazwyczaj oferują opcje automatycznej synchronizacji i tworzenia kopii zapasowych dla większego bezpieczeństwa.

Na podobnej zasadzie działają serwery NAS (Network Joint Storage), które pozwalają na stworzenie własnej chmury w domu. To świetna opcja, jeśli cenisz sobie prywatność i kontrolę nad swoimi danymi.

Przeczytaj:

 1. Rastrowe i wektorowe formaty plików graficznych
 2. Jak przygotować plik do druku wielkoformatowego?
 3. Najlepsza darmowa wyszukiwarka plików graficznych

Oblicz zapotrzebowanie na pojemność przechowywania plików

Nie ma magicznej formuły, która pozwoli Ci określić, ile pojemności pamięci będzie Ci potrzebne za rok lub dwa. Jest jednak kilka sposobów na oszacowanie przyszłych potrzeb.

Dlaczego nie kupić po prostu większej liczby dysków zewnętrznych, jeśli ich potrzebujesz?

 1. Zakup dysku zewnętrznego o dużej pojemności od samego początku jest zazwyczaj tańszy, jeśli porównasz koszt za gigabajt lub terabajt.
 2. Kilka mniejszych dysków to więcej sprzętu na biurku, więcej kabli i potencjalnie niższa prędkość przesyłania plików. Poza tym najwygodniej mieć wszystkie pliki w jednym miejscu!

Kupowanie większej ilości miejsca do przechowywania niż potrzebujesz to strata pieniędzy. Ale jeśli jesteś jak większość grafików, wolnej przestrzeni na dysku nigdy za wiele!

Jak oszacować, ile miejsca potrzebujesz? Krok po kroku

 1. Oblicz swoje bieżące wykorzystanie miejsca na pliki. Komputerowe systemy operacyjne mają narzędzia, które pozwalają sprawdzić pojemność dysku, jego wykorzystanie i ilość wolnego miejsca. Co więcej, dzięki nim sprawdzisz też pojemność każdego folderu.
 2. Oblicz, ile czasu zajęło zgromadzenie aktualnej pojemności. Podziel całkowitą zgromadzoną pojemność przez liczbę lat, aby znaleźć średnią akumulację roczną.
 3. Spróbuj oszacować, czy będziesz gromadzić pliki szybciej, wolniej, czy w tym samym tempie w ciągu najbliższych dwóch do czterech lat. Technologia szybko się zmienia, dlatego nie warto planować takich rzeczy na dłuższy okres. Do tego czasu może pojawić się zupełnie nowy i inny system przechowywania!

Pamiętaj, że każdy format cechuje się innym rozmiarem. Obecnie trzymasz pliki w formacie JPG, ale zamierzasz rozpocząć przechwytywanie w formacie RAW? Będziesz potrzebował więcej miejsca na dysku.

Ważna wskazówka: niezależnie od tego, jak oszacujesz swoje potrzeby, weź 10% jako bufor!

Dla grafika praca z obszernymi plikami to chleb powszedni. Jednak jeśli dobrze rozplanujesz miejsce, ogromne graficzne projekty nie zapełnią Ci dysku w kilka chwil!

jak przechowywać duże pliki graficzne

Sprawdź koniecznie: projekty logo dla firm, projekty opakowań, projekty ulotek reklamowych, projekty kalendarzy


To także może Cię zainteresować

Czy grafika no stronie internetowej jest ważna?

Czy grafika na stronie www jest istotna? Jaką rolę pełni? Jak wybrać odpowiedni typ i rodzaj grafiki na własną stronę internetową? Dlaczego lekceważenie elementów graficznych nie jest dobrym pomysłem? Jaką rolę pełni grafika na stronie www? Klient może trafić na stronę internetową z kilku powodów. Najczęściej odnajduje produkt lub usługę za pomocą którejś z popularnych wyszukiwarek. Ocena treści, zawartości strony zajmuje tylko kilka sekund w trakcie których odbiorca po

Andrzej Sitek
19 maja 2015  

Jak dobrze stosować grafikę wielkoformatową?

Grafika wielkoformatowa to specyficzna dziedzina, która wymusza na projektantach nie tylko doskonałą znajomość warsztatu, ale również wiedzę o technologicznych zagadnieniach druku wielkich formatów. Co to dokładnie oznacza? Jak to jest z grafiką wielkoformatową? Aby dobrze stosować grafikę wielkoformatową trzeba przede wszystkim doskonale orientować się w technikach druku. W praktycę oznacza to znajomość wielu dostępnych technologii druku. Na przykład druk solwentowy. Charakteryzuje się

Andrzej Sitek
22 czerwca 2015  

Jak projektować wzory na kasetonach reklamowych?

Aby zrozumieć pracę grafika, który przygotowuje projekt wzoru na kasetonie, warto zdać sobie sprawę, że efekt jego pracy widoczny na monitorze komputera jest częścią większej całości. To proces znacznie bardziej skomplikowany. Jak bardzo? Projektowanie wzoru na kasetonach standardowo rozpoczyna się tak samo jak w wypadku pozostałych zleceń, czyli od rozmowy z klientem i określeniem jego oczekiwań. Często bywa tak, że zleceniodawca posiada już własne materiały, ale niestety nie zawsze są one dość

Andrzej Sitek
7 lipca 2015