Jak projektować wzory na kasetonach reklamowych?

Andrzej Sitek               07.07.2015              
Aby zrozumieć pracę grafika, który przygotowuje projekt wzoru na kasetonie, warto zdać sobie sprawę, że efekt jego pracy widoczny na monitorze komputera jest częścią większej całości. To proces znacznie bardziej skomplikowany. Jak bardzo?
Projektowanie wzoru na kasetonach standardowo rozpoczyna się tak samo jak w wypadku pozostałych zleceń, czyli od rozmowy z klientem i określeniem jego oczekiwań. Często bywa tak, że zleceniodawca posiada już własne materiały, ale niestety nie zawsze są one dość dobre. Dobry projekt kasetonu reklamowego wymaga sporo uwagi i zaangażowania.

Wektoryzacja danych na projekcie kasetonu

Zazwyczaj motyw graficzny lub logo, którym dysponuje klient, jest zapisane w którymś z popularnych formatów graficznych, co oznacza konieczność wektoryzacji danych.

Dzięki wektoryzacji możliwe jest dowolne skalowanie grafiki bez utraty jakości. Bywa też tak, że materiały wyjściowe są za słabe, np. mają za małą rozdzielczość i nie jest możliwe ich wykorzystanie w projekcie. Oczywiście graficy i projektanci są w stanie zaproponować alternatywne rozwiązania.

Lokalizacja kasetonu reklamowego

Kolejne etapy uwzględniają wielość opcji dotyczących materiałów i technologii wykonania kasetonu reklamowego. Przesłankami do określenia optymalnej technologii jest wskazanie miejsca, w którym ma się znaleźć kaseton i analiza oczekiwań klienta. Może to być przecież instalacja wewnętrzna lub zewnętrzna, podświetlona lub nie, o różnej wielkości lub grubości użytych materiałów, umieszczona na różnej wysokości.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę czy ma to być instalacja naścienna, czy może wisząca (na łańcuszkach) lub stojąca. W tym miejscu pojawia się oczywiście pytanie, czy będzie to konstrukcja jednostronna, czy dwustronna. To główne zagadnienia konieczne do rozstrzygnięcia w procesie projektowania, ale przecież nie są to wszystkie problemy.

Doświetlenie i trwałość?

Pozostałe to m.in. rodzaj zastosowanego doświetlenia, trwałość (np. odporność na promienie UV) i ostatecznie kwestia ceny kasetonu reklamowego, kosztów jakie dopuszcza zleceniodawca. Istnieją warianty tańsze i droższe. Zazwyczaj droższe opcje charakteryzują się większą trwałością, lepszym oddaniem barw, dokładniejszym i precyzyjniejszym wykonaniem.

Podstawowy materiał

Stosowane materiały dla podłoża tablicy (ramy są najczęściej wykonane z aluminium malowanego proszkowo) są różnorodne. Podstawowym podłożem kasetonu, jest spienione PCV o grubości od 2 mm. Materiał odporny na warunki atmosferyczne i dość lekki, co oczywiście ma niebagatelne znaczenie.

Dobry jak.. dibond

Aktualnie najpopularniejszym podłożem jest dibond, rodzaj płyty kompozytowej, z powodzeniem stosowanej wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki użyciu okładzin z cienkiego aluminium, dibond jest sztywny i mocny, do tego ma gładką powierzchnię i bardzo estetyczny wygląd. Jest to elegancki materiał, chociaż stosunkowo drogi.

Plexi

Tańszym rozwiązaniem jest plexi, którego grubość wacha się od 1 do 20 mm. Płyty mogą być bezbarwne lub kolorowe. Aplikacje uzyskuje się najczęściej poprzez wyklejenie folii ploterowej na wewnętrznej stronie płyty. Efekt końcowy zależy m.in. od zastosowanej folii i grubości plexi, rodzaju podświetlenia, odległości od odbiorców.

Nanoszenie wzoru na kaseton

W zależności od wymienionych materiałów użytych jako podłoża tablicy kasetonu, stosuje się różne techniki nanoszenia wzoru. Dla przykładu dibond świetnie poddaje się wycinaniu. Można oczywiście łączyć go z kolorowym pleksi i w ten sposób uzyskać ciekawe napisy, które możemy dodatkowo podświetlić od wewnątrz.

Kolorowe folie

Największa różnorodność występuję w kwestii używanych folii. Podstawowym materiałem jest folia ploterowa, używana do wycinania dowolnych kształtów na ploterze. Ciekawym, odmiennym rodzajem folii jest tzw. „szkło mrożone”, czyli materiał imitujący piaskowane szkło.

Doświadczenie projektanta

Oczywiście powyższe przykłady to tylko część zagadnień związanych z wzorami na kasetonach. Doświadczony projektant potrafi nie tylko wykonać dowolny, oczekiwany przez zleceniodawcę projekt, ale powinien także zaproponować najlepsze, najoptymalniejsze rozwiązanie uwzględniające różnorodność materiałów i technologii. Mają one decydujący wpływ na efekt końcowy i ostatecznie, zadowolenie klienta.

Projekt kasetonu z konkursu graficznego

Całość związaną z projektowaniem wizerunku firmy, włacznie z jego prezentacją na kasetonach możecie także zlecić w ramach coraz modniejszych konkursów graficznych. Dzięki temu otrzymacie kilkadziesiąt różnych propozycji od doświadczonych grafików, którzy, wykorzystując swoje doświadczenie, zwizualizują Wasze oczekiwania. Wybieracie ten projekt, który najbardziej przypadł Wam do gustu.

Wystarczy wybrać pakiet i samodzielnie założyć konkurs na projekt kasetonu reklamowego.

Przykładowe prezentacje prac nadesłanych na konkursy graficzne na designer.pl przedstawione na kasetonach:
 
kaseton słowianka  projekt kasetonu zawekowani
 
kaseton reklamowy przykrywka  reklama na kasetonie
 
kaseton reklamowy pasarti 
 
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź na: https://www.designer.pl/konkursy-graficzne

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015