Etykieta na butelce, która wpada w oko

Andrzej Sitek               30.03.2015              
Dobra etykieta na butelce zagwarantuje, że klient wyłowi ją spośród grona innych i zapragnie zapoznać się bliżej z zawartością opakowania. Jakie są cechy dobrej, butelkowej etykiety?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że etykieta to zadrukowany produkt o określonym kształcie, który może być wykonany z wielu rodzajów materiałów, np. papieru, foli z tworzywa sztucznego lub aluminiowej, laminatu. Etykiety używane są przez przemysł farmaceutyczny, chemiczny, kosmetyczny i przede wszystkim – spożywczy. Ważną kategorią rozróżnienia jest też podział na etykiety, owijki, zawieszki, obwoluty i przywieszki. Rozróżnia się także zastosowane podłoże, metodę klejenia oraz wspomniany kształt i uszlachetnienia (np. złocenia).

pomysłowe etykiety na butelki


Powyższe i dalsze definicje skonstruowane dla doprecyzowania znaczenia i funkcji etykiety są oczywiście konieczne, choćby dla potrzeb konkretnych projektów i ich wykonania, ale specjalistyczne nazewnictwo jest bardzo mechaniczne, monotonne i nudne. Opowiedzmy zatem w prostych słowach, jaka powinna być etykieta, która przyciąga wzrok.


Najpierw kolor etykiety

Pierwsze oddziaływanie etykiety na odbiorcę wiąże się z jej kolorem i kształtem ponieważ są to najwcześniejsze cechy rejestrowane przez mózg. O znaczeniu kolorów pisaliśmy już w materiale pt. Zielony jak logo. W wypadku projektowania etykiet kolorystyka ma równie ważkie znaczenie, decyduje o tym, czy produkt zostanie odróżniony od innych i zapamiętany. Co to oznacza? Ciepłe barwy jak pomarańczowy, żółty, czerwony działają pobudzająco a dodatkowo są lepiej widoczne. Kojarzą się z werwą, wigorem i witalnością. Kolory uważane za zimne, np. fioletowy, niebieski, zielony są barwami spokoju, relaksu, odpoczynku i łącza się z wrażeniem porządku, kompetencji i fachowości. Kolory neutralne, czyli odcienie bieli, szarości, głównie tonują przekaz.

Z powyższych względów etykiety buteleczek z lekami są często białe zaś alkoholi zazwyczaj o żywych barwach, kojarzących się z animuszem i energią (które mają zapewniać). Wspomniane etykiety leków to w ogóle trudna kwestia ze względu na ostre rygory dotyczące czytelności, zawartości, czyli składu leku, a także materiałów wykonania, co powiązane jest z przechowywaniem w laboratoriach, gdzie obowiązuje szereg restrykcji.


etykieta na wino

Etykieta w kształcie gwiazdy?

Dobór kolorystyki ma niebagatelne znaczenie, tak samo jak kształt etykiety. Ich podział jest bardzo szeroki, ponadto na butelce może znaleźć się ich kilka rodzajów, np. na piwie będzie to etykieta przednia, etykieta tylna (kontra) i krawatka umieszczona na szyjce butelki, która wieńczy wizerunek i go dopełnia.

Etykieta owalna, często używana na wyrobach alkoholowych, jest jedną z najbardziej proporcjonalnych i nawiązuje do starożytnych zasad harmonii. Jednocześnie dość łatwo wpisać w środek etykiety dobrze widoczny symbol producenta a na wieńcu umieścić dodatkowy slogan lub inną informację. Z kolei wydłużenie etykiety sprawia, że butelka wydaje się wyższa. Oczywiście występują także inne, często fantazyjne kształty, np. tarczy herbowej. Nieco więcej możliwości oferuje tzw. owijka, czyli etykieta wokół trzonu butelki, która jest najczęściej używana ze względu większą powierzchnię do zadrukowania (dodatkowe informacje, znaki jakości, itd.). Nie ma jednego, skutecznego wzoru, inaczej będzie wyglądać etykieta na wino, a inaczej np. etykieta na bimber domowej roboty.
 

To również ozdoba

Projekt etykiety, poza informacją o wyrobie narzuconą przez przepisy, spełnia również rolę ozdoby. Elementy precyzyjnych złoceń albo srebrzeń, zdobne tłoczenia, dodatkowe artefakty w rodzaju lakowych pieczęci lub innych dodatków przydają butelce splendoru i klasy. To efekt wyjątkowości, na których producentom bardzo zależy. Ciekawym przypadkiem jest także etykieta transparentna, którą znamy z niektórych rodzajów alkoholi. Etykieta ta ma za zadanie nie tyle zachęcać klienta do zakupu poprzez ciekawy wizualnie projekt lecz akcentować zawartość (np. przejrzystość, klarowność) albo umieszczony po przeciwnej stronie butelki (w jej wnętrzu), wygrawerowany motyw.

Cechy dobrej etykiety na butelce są wypadkową kilku kwestii. Chodzi o widoczność, spójność i jasność przekazu, który wywoła określony stan emocjonalny. Ważna jest także strona informacyjna, rozróżnialność marki i produktu. Dobra etykieta potrafi zdziałać cuda, ale jest z nią jeden problem. Nie jest łatwo zaprojektować udaną, skuteczną etykietę.

Zobacz nasze usługi: projektowanie wizytówek, projektowanie logo, nazwa produktu, projektowanie ulotek, projektowanie etykiet


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015