Strona internetowa to Twoja wizytówka

Andrzej Sitek               15.05.2015              
Strona internetowa firmy to dziś konieczność. W Polsce jest już niemal 26 milionów użytkowników Internetu. Sieć staje się pierwszoplanowym medium wielu codziennych działań: zakupów, rozrywki, nauki, komunikacji.

Podobnie jak w kontaktach interpersonalnych, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Witryna już na wstępie musi budzić dobre skojarzania i właściwe konotacje. Cechy właściwej, skutecznej strony to między innymi czytelność, prostota nawigacji, design i oczywiście szeroka, interesująca oferta. Poza tym mamy jeszcze szereg istotnych elementów, które strona www zawierać po prostu musi. o czym mowa? Przeczytaj dalej!

Dopracowana wizualnie strona internetowa podnosi prestiż firmy, poprawia komunikację z klientami, posiada nieocenioną wartość dostępu 24 godziny na dobę i na dodatek ma zasięg globalny. Nie wykorzystać tych możliwości, to jak zrezygnować z pewnego zysku.

Odpowiedni wygląd i szablon strony www.

Pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę gość strony to jej szata graficzna. Bardzo ważne, aby w tym momencie nie pojawiło się wrażenie dysharmonii, niedopasowania i niedopracowania któregokolwiek elementu. Wysokiej jakości grafika to podstawa na stronach www. Niezależnie od ich tematyki!

Istotna jest kolorystyka, dopasowania tonacja barw i rozmieszczenie wszystkich detali w takim sposób, aby odpowiadały użytkownikom i uwzględniały ich preferencje. Oczywiście pojawia się w tym miejscu pytanie, jakie są oczekiwania odbiorców?

Wygląd od branży, produktu, oferty. Oczywiste jest, ze pizzeria potrzebuje innej gamy informacji i formy prezentacji niż firma zajmująca się sprzedażą rur ocynkowanych, a oba wspomniane przypadki nijak mają się do biura rachunkowego lub kancelarii adwokackiej.

Projektowanie stron www

Każda branża ma swoją specyfikę, a celem właścicieli przedsięwzięć jest również chęć wyróżnia się od konkurencji. Oznacza to, że każdy przypadek jest nieco inny i wymaga osobnego podejścia, personalizacji.


przykładowa grafika na stronach www

Przykładowy layout strony www

Funkcjonalność strony www

Strona internetowa spełnia wiele funkcji, poza informacyjną i czysto użyteczną, to również reklama, na dodatek często skuteczniejsza niż jej tradycyjne odpowiedniki (trafia do większej liczby potencjalnych klientów). Jednym z problemów twórców stron jest takie zaprojektowanie witryny, aby funkcja reklamowa nie przesłaniała lub pomniejszała treści.

Banery na www

Odbiorcy świadomie unikają tej formy komunikatów, które napierają w naszej codzienności praktycznie z każdej strony. Jak najlepiej sprawić, żeby nasza strona łączyła funkcję reklamową z funkcją informacyjną? Prowadząc bloga i publikując materiały wysokiej jakości!

Klient jest najważniejszy

Łatwo dostępne i od razu zauważalne powinny być m.in. dane firmy, narzędzia kontaktu (formularze kontaktowe, telefony, adres, itd.), oczywiście oferta firmy, a także cenniki i dodatkowe treści, związane np. ze specyfiką działalności przedsiębiorstwa. Przy tym wszystkie wspominane elementy nie mogą zakłócić czytelności i nadal powinny posiadać pewną spójność wizualną, dostosowanie graficzne do profilu działalności.

Na koniec warto zadbać o funkcję społecznościową. Facebook, Google+, Twitter, itd. Powinny być możliwie najbardziej widoczne i najlepiej dostępne dla userów. Integracja z mediami społecznościowymi to zwiększenie zasięgu firmy i bezcenna, darmowa reklama.

Z tym aspektem wiąże się również mobilność strony, tzn. wersja WWW na urządzenia przenośne lub przynajmniej responsywność witryny. Ostatnia rzecz to aktualizacje. Unowocześnianie, odświeżanie treści to sygnał dla klienta, że firma nie stoi w miejscu. Jest to element, który bywa pomijany, a jest równie ważki jak pozostałe.

Dobra strona to nie tylko wizytówka firmy. Dziś to nieodłączna część jej działalności umożliwiająca wyjście z ofertą do odbiorców, zdobycie nowych klientów oraz, a może nawet głównie, tworzenie spójnego wizerunku. Po prostu trzeba zadbać, aby firmowa strona była mocnym argumentem przedsięwzięcia. To się zwyczajnie opłaca.


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015