Jak działa wyszukiwanie obrazem Google?

Karolina Bis               23.02.2022               0
Chcesz sprawdzić źródło konkretnego zdjęcia? Szukasz specjalnej fotografii? Potrzebujesz grafiki w wysokiej rozdzielczości? Znalazłeś wymarzone miejsce na letni urlop? A może po prostu jesteś leniwy i nie lubisz wpisywać słów kluczowych w wyszukiwarce? Na szczęście jest coś takiego jak wyszukiwanie obrazem! Co to jest i jak działa? Dlaczego warto go używać?

Co to jest wyszukiwanie obrazem?

Wyszukiwanie obrazem to bardzo przydatna funkcja pozwalająca na wykorzystanie obrazów, zdjęć lub adresów URL do pozyskiwania konkretnych informacji na temat grafik. Opcja zastępująca wprowadzanie tradycyjnych fraz kluczowych, tym samym prezentująca pożądane wyniki wyszukiwania. Technologia wyszukiwarki, która wykorzystuje obraz, jako zapytanie i generuje wyniki przesłanego obrazu.

Poznaj 14 darmowych wyszukiwarek obrazów!

10 darmowych stocków fotograficznych!

Dlaczego warto korzystać z wyszukiwania obrazem?

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z wyszukiwarek obrazów. To narzędzie umożliwia bardzo szybkie i łatwe zdobywanie niezbędnych informacji zarówno do użytku służbowego, jak i osobistego. Ja przedstawię tylko kilka.

 • Zakup zdjęcia na stocku nie jest gwarancją jego oryginalności. W takim przypadku przed dokonaniem transakcji warto wyszukać konkretną fotografię i wyśledzić jej źródła.
 • Jeśli tworzysz prezentację lub wykorzystujesz grafiki do opublikowania ich na stronach internetowych, warto pamiętać o prawach autorskich. Za pomocą opcji wyszukiwania obrazem możesz zyskać dostęp do niezbędnych danych, które pomogą Ci zawrzeć informację o autorze i dacie publikacji oryginalnego pliku graficznego.
 • Fotografowie oraz projektanci wkładają bardzo dużo czasu, pracy, zaangażowania i kreatywności w tworzenie swoich projektów, czy zdjęć. Jeśli należysz do tej grupy, warto sprawdzać, czy Twoje prace nie zostały skradzione i są nielegalnie wykorzystywane w sieci. W szczególności, jeśli posiadasz wiele oryginalnych zdjęć i chcesz wiedzieć, czy ktoś używa ich bez Twojej zgody. Masz możliwość sprawdzenia ile innych stron, zawiera Twoje prace. Jeśli już trafisz na takich gagatków, poproś o odpowiednie wspomnienie o Tobie, jako autorze i podanie linków do Twojej strony - doskonała opcja do nakarmienia SEO!
 • Skoro jesteśmy w wątku designerów oraz fotografów. Wyszukiwanie po obrazach pozwala znaleźć inspiracje!
 • Czy zdarzyła Ci się sytuacja, w której miałeś pewien obraz, ale chciałbyś zdobyć je w lepszej wersji, o wyższej rozdzielczości? A może potrzebujesz prawie takiej samej grafiki, ale wykonanej w różnych stylach? Wyszukiwanie obrazem pozwoli Ci to zrobić tak na telefonie, jak i na innych urządzeniach.
 • Funkcja wyszukiwania za pomocą obrazów jest bardzo elastyczna, w kwestii ich rodzaju. Działa swobodnie dla obrazów w formacie: PNG, JPEG, BMP, GIF i SVG. Warto jednak podkreślić, że użyty plik nie może być zbyt duży, szczególnie w przypadku Google. Dzieje się tak ze względu na umieszczanie obrazów pod kątem SEO, które wymaga dodawania przez autorów plików, które ważą mniej niż 0,5 MB.

Podałam Ci kilka powodów służbowych, jednak wyszukiwanie obrazem może przydać się również w celach prywatnych:

 • Znalazłeś idealne miejsce do spędzenia letniego urlopu, ale nie masz zielonego pojęcia, co to za kraj? Chcesz sprawdzić, jak nazywa się aktor/ka lub model/ka z Twojej tapety na telefonie, a może masz zdjęcie produktu, który jadłeś w weekend u znajomych i nie masz pojęcia gdzie go zakupić? W takiej sytuacji wyszukiwarki obrazów wskażą Ci konkretne rozwiązanie w mgnieniu oka.
 • Opisywane narzędzie może przydać się w dość niespotykanych okolicznościach. Dzięki wyszukiwarkom obrazów możesz wcielić się w rolę detektywa i uwierzytelniać ludzi, którzy przykładowo chcą, skontaktować się z Tobą w sprawie oferty pracy przez Facebooka lub LinkedIna. Doskonały sposób na uchronienie się przed oszustwami i oszustami. Masz możliwość wyszukania zdjęcia profilowego konkretnej osoby w serwisach społecznościowych i zdobycia informacji kim dokładnie jest.
 • Skoro o oszustach mowa, warto raz na jakiś czas sprawdzać, czy ktoś nie próbuje podszywać się za Ciebie w mediach społecznościowych, korzystając ze zdjęć z Twojego profilu. Zadbaj o swoją osobistą reputację i zwalczaj próby fałszowania tożsamości w Internecie.
 • Zastanawiasz się nad remontem mieszkania? Posiadasz obraz projektu i chcesz odtworzyć ten sam styl? Możesz wyszukać niesamowite pomysły i inspiracje na aranżację wnętrz. Wyszukiwarki obrazów generują zarówno dokładne, jak i podobne wizualnie wyniki.
 • Bardzo ciekawym i wartym uwagi efektem jest opcja kojarzenia wybranych elementów obrazu. Przykład: Posiadasz zdjęcie swojego ulubionego artysty, który ma na sobie interesujący Cię T-shirt, możesz zaznaczyć ten element i spróbować odnaleźć go w sklepach internetowych.
 • A może posiadasz grafikę interesującego Cię przedmiotu i nie masz pojęcia, jak się nazywa i do czego służy. Wyszukiwarka obrazów od Google świetnie się od tego sprawdzi!

 

Wyszukiwanie obrazem w Google - 4 sposoby!

Wyszukiwanie obrazem w Google jest niezwykle szybkie i efektywne. Istnieje wiele sposobów, a każdy z nich jest równie prosty. Zapoznaj się z każdym i znajdź najlepszy dla Ciebie.

Jak możesz korzystać z wyszukiwania obrazów w Google?

 1. Wyszukiwanie obrazów za pomocą pliku przesłanego z telefonu lub komputera,
 2. Wyszukiwanie obrazem za pomocą adresu URL pliku,
 3. Wyszukiwarka obrazów - przeciągnij i upuść,
 4. Prawy przycisk myszy do wyszukiwania obrazów.

 

wyszukiwanie googleWyszukiwanie Google Grafika

 

1. Wyszukiwanie obrazem przesłanym z telefonu lub komputera

wyszukiwanie grafiki w google

Wyszukiwanie obrazów i zdjęć w Google za pomocą przesłanych plików

 

Pierwsza metoda polega na wgraniu pliku z Twojego urządzenia. Na stronie wyszukiwarki wybierz ikonę aparatu i kliknij „Prześlij obraz”. Następnie musisz załadować odpowiedni plik, który chcesz zweryfikować. Wyszukiwanie obrazem działa na telefonie - android i ios, tablecie i komputerze.

2. Wyszukiwanie obrazów za pomocą adresu URL

wyszukiwanie grafiki po url

Wyszukiwanie grafiki w Google po adresie URL

 

Kolejną z opcji wyszukiwania obrazem jest skorzystanie z jej linku. W tym przypadku potrzebujesz adresu URL wybranej grafiki, który w kolejnym kroku musisz wkleić w odpowiednim miejscu - przechodząc na stronę: https://www.google.pl/imghp?hl=pl.

Po kliknięciu ikony aparatu, uzyskasz dodatkowo okienko z dwoma opcjami - pierwsza dotyczy wyszukiwania poprzez link. Wklej wcześniej skopiowany adres URL w pole tekstowe i wciśnij klawisz ENTER lub kliknij „wyszukiwanie obrazem”. Proste prawda?

3. Przeciągnij i upuść obraz

Wyszukiwanie obrazem przeciągnij upuść

Przeciągnij i upuść grafikę, aby wyszukać podobne

 

W dwóch poprzednich przypadkach musiałeś trochę poklikać. Co, jeśli istnieje możliwość przyspieszenia tego procesu? Zapewne znasz metodę „przeciągnij i upuść” - tutaj ona również działa. Nie dość, że proste to jeszcze szybsze!

4. Prawy przycisk myszy

wyszukiwanie obrazów prawym przyciskiem myszy

Wyszukiwanie obrazów w Google za pomocą prawego przycisku myszy

 

Jak skutecznie wyszukiwać obrazem?

Wiesz już, na czym polega wyszukiwanie obrazem, dlaczego warto z niego korzystać, jakimi sposobami możesz wykonywać tę czynność, ale to nie wszystko. Warto wiedzieć, jak odpowiednio szukać, aby zwiększyć szansę odnalezienia pożądanych informacji lub grafik:

Podczas wyszukiwania korzystaj ze zdjęć i grafik w największej możliwej rozdzielczości i jakości, aby wyszukiwarka mogła wychwycić jak najwięcej szczegółów.
Jeżeli chcesz skorzystać z własnoręcznie zrobionego zdjęcia, zadbaj o jego odpowiednią ostrość i naświetlenie. Warto w takim przypadku zrobić kilka ujęć konkretnego obiektu.
Jeśli wyszukujesz za pomocą zrzutu ekranu, wytnij z grafiki wszelkie niepotrzebne elementy i skup się wyłącznie na fragmencie obrazu, który Cię interesuje.
Unikaj korzystania z obrazów, które przeszły różnego rodzaju modyfikacje: kadrowanie, stosowanie filtrów, czy retusz.

 

Jak grafiki trafiają do Google?

Okej już wiesz wiele na temat wyszukiwania obrazem, jednak warto poruszyć jeszcze jedną bardzo ważną kwestię - w jaki sposób grafiki trafiają do Google czy innych wyszukiwarek? Wykorzystywane są tutaj podobne mechanizmy, jak w przypadku indeksowania stron internetowych, jednak tutaj odpowiadają głównie za grafikę. Mówiąc prościej roboty Google, skanują sieć w poszukiwaniu plików o rozszerzeniach: png, jpg, gif oraz tiff.
Jednak, aby grafika została prawidłowo zaindeksowana, konieczne jest:

 • stosowanie atrybutów alt;
 • optymalizowanie grafik;
 • dodawanie opisów;
 • nadawanie plikom odpowiednich nazw.

Dlaczego warto dbać o widoczność grafik w Google?

Jeśli Twoja działalność opiera się na działaniach w Internecie, to zdecydowanie powinieneś zainteresować się opcją wyszukiwania obrazem. To jeden ze sposobów dotarcia do klientów oraz możliwość zwiększenia ruchu na Twojej stronie internetowej. Przykład: Wyobraź sobie sytuację, w której klient posiada wyłącznie zdjęcie produktu i chce go zdobyć. Istnieje możliwość, że skorzysta z funkcji wyszukiwania obrazem, aby go znaleźć w sieci. W taki sposób może trafić na stronę internetową Twojej firmy. Jednak pamiętaj o zasadach dodawania zdjęć, o których napisałam w akapicie wyżej.

 

Podsumowanie wyszukiwania obrazem

Wyszukiwanie obrazem to przydatne narzędzie zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych. Dzięki niemu nie musisz zastanawiać się nad konkretnymi frazami kluczowymi, zamiast nich korzystasz z odpowiednich zdjęć lub grafik - zarówno tych przechowywanych na dysku komputera, jak i opublikowanych na stronach internetowych. Zastosowanie tej metody umożliwia szybsze i dokładniejsze szukanie interesujących Cię obrazów i informacji. Jeśli wypróbujesz tę metodę, przekonasz się, że odnalezienie z założenia trudnych do opisania aspektów, nie musi zajmować wiele czasu i uwagi. Sprawdź sam, a się przekonasz!

W kolejnym artykule przedstawię Ci kilka przydatnych narzędzi, dzięki którym będziesz mógł zastosować funkcję wyszukiwania obrazem!


To także może Cię zainteresować

CMYK, RGB, Pantone, co to jest? Jaka jest różnica?

Podstawy podstaw, czyli przestrzeń barwna w grafice. Na pewno spotkałeś się z sytuacją, w której ten sam kolor był dla Ciebie widoczny inaczej na monitorze komputera, smartfonie, a później w wersji drukowanej. Wszystko dzieje się za sprawą ustawień i konfiguracji monitora, oprogramowań, a nawet oświetlenia, które w słoneczny dzień jest zbędne, a w ponury konieczne. Przygotowując dowolny projekt graficzny, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z podstawowych jest przestrzeń barwna, tu

Karolina Bis
28 września 2021  
0

Jak zrobić folder reklamowy? Od projektu po druk!

Kolejny artykuł z serii naszych poradników! Jak zrobić folder reklamowy? Co to właściwie jest? Jaką funkcję pełnią foldery reklamowe? Od projektu po druk! W poprzednich artykułach wspominałam o modelach barw RGB, CMYK i Pantone w grafice oraz druku i jego technikach. Teraz warto wykorzystać tę wiedzę w praktyce. W czasach konkurencji na wysokim poziomie, należałoby skupić się na kwestiach marketingowych. Wybór odpowiedniej formy reklamy niejednokrotnie wiąże się z podejmowaniem trudnych d

Karolina Bis
14 października 2021  
0

Projektowanie czasopism, gazet, magazynów - Podstawy!

Kolorowe magazyny, czasopisma i gazety nadal mają swoją niszę. Zobacz na czym polega projektowanie czasopisma od podstaw! Przeczytaj jak zaprojektować własne czasopismo od A do Z! W czasach dużej popularności świata wirtualnego, gdzie wszystko ulega digitalizacji, rządzi e-commerce, tradycyjne nośniki informacji odchodzą do lamusa, ale czy na pewno? Oczywiście istnieje pewnego rodzaju przekonanie, że kolorowe magazyny, czasopisma, czy tradycyjne gazety w wersjach papierowych nie są już nikomu po

Karolina Bis
22 listopada 2021  
0