Czy opakowanie sprzedaje produkt?

Andrzej Sitek               14.04.2015              
W szarej rzeczywistości PRL każdy produkt sprzedawał się na pniu. Królowały opakowania zastępcze, szarobure pudełka lub równie mdły papier. Dziś przeważają sklepy wielkopowierzchniowe, samoobsługowe, co oznacza tysiące produktów i setki kolorowych artykułów w każdej kategorii. Czy aktualnie, poza funkcją ochronną i zabezpieczającą, opakowanie ma jakieś znaczenie? Zapytam wprost, czy opakowanie sprzedaje produkt?

Badania dowodzą, że klienci kupują bardziej to co im się podoba niż rzeczywiście to czego potrzebują. Niemal 70 % kupujących osób w centrach handlowych dokonuje wyboru pod wpływem impulsu. W praktyce oznacza to, że przy średniej 15 produktów w koszyku aż 10 z nich zostało wybrane tylko na podstawie opakowania! To najmocniejsza przesłanka ku temu, aby zwrócić baczną uwagę na projekt opakowania towaru.

Wyśrubowane ceny

Wartość sprzedażowa towaru w aspekcie jego opakowania ma znacznie również dlatego, że bezwzględna konkurencja cenowa dotarła do etapu, w którym różnice są niewielkie. Klient widzi na półce sklepowej szereg zbliżonych cenowo produktów i wybierze ten, który mu się po prostu podoba. Kluczowym pytaniem staje się zatem kryterium wyboru. Czy projekt opakowania produktu ma znaczenie przy zakupie? Czym kieruje się konsument?

przykładowe opakowania
Niektóre opakowania kojarzymy od razu - czy to znaczy, że sprzedają produkt?
 
 

Na przestrzeni dziesięcioleci oczekiwania konsumentów zmieniały się. Znamy przykłady wielu produktów, których opakowania musiały ewoluować, dostosowywać się do otaczających nas zmian, postępu i oczekiwań odbiorców. Popularny płyn Ludwik, produkowany od lat 60. ubiegłego wieku jest przykładem takiej transformacji od szklanej, nijakiej butelki po współczesne opakowanie, które spaja przeszłość z teraźniejszością poprzez logotyp oraz aktualne motywy graficzne sugerujące czystość, skuteczność działania i ekologiczne, bezpieczne dla środowiska składniki płynu.

 

Projekty opakowań!

 

Ekologia i funkcjonalność też sprzedaje!
ekologiczne opakowania też mogą sprzedawać

Ekologiczne opakowanie też może pomóc w sprzedaży produktu!

 

Wygląd opakowania był niegdyś w naszym kraju determinowany sytuacja polityczną, po roku 1989 to się zmieniło, pojawił się wolny rynek. Klienci kupowali wówczas wszystko jak leci, bo byli zafascynowani nowością. Te czasy również przeminęły. Dziś odbiorcy są już inni. Konsument kieruje się oczywiście niską ceną i ekonomicznością opakowania, ale równie ważny, jeśli nie ważniejszy, jest wygląd zewnętrzny, funkcjonalność, wrażenie komfortu, atrakcyjność oraz wspomniany wątek ekologiczny lub prozdrowotny w wypadku żywności. Wypadkowe tych cech oznaczają unikalność, o którą zabiegają producenci, bo przekłada się ona wyraźnie na wynik sprzedaży.

Konsumenci coraz częściej zwracają uwage na nietuzinkowe opakowania, co poruszyliśmy w naszym artykule - 7 pomysłów na kreatywne opakowania produktów, istotnie kreatywność producentów i odbiorców nie ma granic!

Opakowanie sprzedaje!

Opakowanie to także wizytówka produktu, przedłużenie wizerunku firmy, które go poniekąd tworzy i utrwala w pamięci odbiorców. Można sobie równie łatwo wyobrazić kiepskie opakowanie, które będzie promieniować na producenta i to nie tylko na określony towar, ale i na inne jego produkty. Niestety łatwiej jest utracić zaufanie niż je zbudować i utrwalić. Lojalność klientów nie jest rzeczą do osiągnięcia raz i na zawsze. Wymaga stałej uwagi, reakcji na zawirowania rynku, pojawiające się nowości w danym segmencie sprzedaży, działania marketingowe konkurencji i wiele innych czynników.


kreatywne opakowanie
Opakowanie z kolorem oznaczonym w Pantone? Kreatywność w czystej postaci!

 

 

Dużo znaczy mniej

To trudne także ze względu na wspomnianą już przemianę formuły sprzedaży. Niegdyś przeważały niewielkie sklepy, w których pośrednikiem pomiędzy towarem a klientem był sprzedawca i często miał on decydujący wpływ na wybór tego lub innego produktu przez odbiorcę. Dziś mówimy raczej o „niemym sprzedawcy”, czyli opakowaniu w sklepie samoobsługowym, w którym nie ma nikogo, kto doradzi, który produkt wybrać. Dlatego właśnie opakowanie powinno być nie tylko atrakcyjne dla odbiorcy, ale musi zawierać niezbędne informacje, których uważniejszy lub bardziej dociekliwy klient oczekuje. Sposób, w jaki te informacje zostaną wyeksponowane zależy od danego produktu.

Niezaprzeczalnie opakowanie sprzedaje produkt, kluczowe jest jednak zbadanie oczekiwań klientów i wyróżnienie tych cech produktu, które są jego mocną stroną i decydują o tym, że towar jest lepszy od innych w tej klasie. Rola opakowana jest komunikacja pomiędzy produktem a odbiorcą. Jeśli zachodzi ona bez przeszkód to towar znajdzie wielu nabywców. Opakowanie jest w tym procesie niezbędne i konieczne.


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015