Czy opakowanie sprzedaje produkt?

Andrzej Sitek               13.05.2015              
Jak często kupujemy jakiś produkt, bo podoba nam się opakowanie? Może nie tak regularnie jak pragnęliby producenci, ale zdecydowanie częściej, niż byśmy sami chcieli. Dlaczego tak się dzieje?
Jedna z reguł marketingu handlowego mówi, że klienci niekoniecznie kupują to, czego rzeczywiście potrzebują, lecz to, co im się podoba. Badania nabywców wykazują, że na 14 zakupionych artykułów, aż 8 zostaje nabytych dzięki zainteresowaniu opakowaniem. Warto również wziąć pod uwagę współczesną specyfikę handlu, który skupia się w nowoczesnych centrach handlowych i samoobsługowych sklepach wielkopowierzchniowych. Rola sprzedawcy w takich miejscach jest drugorzędna. To klient dokonuje wyboru i w 7 przypadkach na 10 jest to wybór impulsywny.

Sprzedaż rośnie, bo klient zostaje skutecznie zachęcony to zakupu. Wizualnie dopracowany projekt opakowania ma tutaj wiodącą rolę i funkcję. Jakie funkcje jeszcze spełnia?

funkcje opakowania
 

Czym jest funkcja sprzedażowa opakowania?

Głównie szereg funkcji praktycznych, np. ochronną, użytkową, logistyczną, czy informacyjną, jednak dla producenta najważniejsze jest znaczenie promocyjne i sprzedażowe. W pierwszym wypadku chodzi zarówno o estetyczne wykonanie, jak również konkurencyjność i pozytywny wpływ na nabywcę. Funkcja sprzedażowa to z kolej głównie łatwość identyfikacji produktu, odróżnialność. W tym zakresie znajduje się też ekspozycja i optymalizacja, jeśli chodzi o umieszczenie produktu na półce sklepowej. Jak sprawić, żeby kreatywne opakowanie „sprzedawało” produkt?
 

Projektowanie graficzne opakowań!

 

Zrozumieć potrzeby klienta

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba znać nie tylko produkt, ale również jego potencjalnego klienta. Niezbędna jest wiedza, czym kieruje się nabywca, czego oczekuje, jak można go pozytywnie zaskoczyć? Zagadnieniami tymi zajmują się specjaliści od marketingu, reklamy oraz projektanci opakowań. Głównymi elementami opakowania, które można wykorzystać w celu osiągnięcia zamierzonych efektów sprzedażowych, są kształt, kolorystyka, materiały produkcji i wykończeniowe. Czy gotowa wersja opakowania jest ostateczna?
 

Opakowanie nie jest wieczne

Tak nie jest, bowiem nawet najbardziej wierny klient po pewnym czasie się nudzi, szuka czegoś nowego. Często produkt wcale się nie dewaluuje, ale zmiana jego opakowania jest konieczna, bo pragnieniem nabywcy jest zakup produktu nowocześniejszego, ulepszonego, poprawionego. Niekiedy sprawdzonym pomysłem, który pozwala użyć dotychczasowego opakowania przy jednoczesnym podwyższeniu sprzedaży, jest zastosowanie dodatkowego opakowania zbiorczego. Umożliwia ono zakup większej ilości produktów po niższej cenie. Korzyść z takiego rozwiązania jest obopólna, a producent nie musi ponosić dużych nakładów jakie generuje nowe opakowanie.

Oczywiście zawsze warto wybadać potrzeby odbiorców odnośnie liczby produktów, które najchętniej nabywają. Być może lepszy wyniki zostanie osiągnięty poprzez wprowadzenie dodatkowych opakowań o zróżnicowanej wielkości.
 

Klienci budżetowi?

Część klientów, z różnych pobudek, wybiera towar w oparciu o jeden parametr, tzn. niską cenę. Dla tej grupy konsumentów „bogate” opakowanie może być mylące, ponieważ z założenia rozglądają się za markami własnymi supermarketów lub ich tanimi odpowiednikami. Cechą tych produktów jest uboższe graficznie opakowanie, którego nabywcy się spodziewają. Oczywiście musi ono zostać zaprojektowane w taki sposób, aby nie pojawiła się sugestia, iż produkt jest niskiej, słabej jakości.
 

Warto pamiętać

Roli opakowania nie można przecenić. Colin F. Hales, autor publikacji z zakresu marketingu powiada:
 
„Opakowanie musi wywołać transakcję sprzedaży. Ostatecznym testem sprawdzenia siły oddziaływania opakowania na klienta jest decyzja o zakupie lub jego odrzuceniu.”
 
Trudno o konkretniejsze podsumowanie ważnej roli opakowania. Warto o niej pamiętać.

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015