Skąd się wzięły nazwy polskich marek i firm, część 2

Andrzej Sitek               15.04.2015              
Pochodzenie nazw światowych firm i marek jest zazwyczaj znane, chociaż może niekoniecznie każdy wie, że gdyby Jeff Bezos nie zatrzymał palca na haśle amazon w słowniku, być może firma nie byłaby dziś „amazonką”. Mniej jasne jest pochodzenie wielu nazw polskich firm i marek. Czy ktoś by pomyślał, że Paluszki Lajkonik maja coś wspólnego z biciem?

Ten artykuł, to druga część publikacji, o pochodzeniu nazw polskich firm. Kto jeszcze nie czytał, zapraszam - Skąd wzięły się nazwy polskich marek i firm, część 1

Lajkonik

Historia marki Lajkonik rozpoczęła się w 1910 roku niedaleko Krakowa, w małej miejscowości Skawina. Tuż nad rzeką Skawinką austriacki kupiec Henryk Franck założył Fabrykę Surogatów Kawowych „Henryk Franck i Synowie”. Panowie produkowali suszoną cykorię. Po II Wojnie Światowej firma została znacjonalizowaną i pojawiła się marka Lajkonik, która wywiedziono od bohatera krakowskiej zabawy ludowej Lajkonika, zwanego też konikiem zwierzynieckim lub Tatarzynem. Etymolodzy dowodzą, że nazwa ta to staroniemieckie słowo „lai” – bractwo cechowe, ale inni sądzą, że chodzi o okrzyk „lej”, „bij” lub „hulaj”. Tak czy siak, każdy zna paluszki, precelki i krakersy z Lajkonikiem.

skąd pochodzi nazwa lajkonik

 

Projekt identyfikacji wizualnej dla Twojej firmy!

 

Grześki

Skoro jesteśmy już przy niezdrowych przekąskach, warto wspomnieć o marce Grześki, czyli o czekoladowych wafelkach w charakterystycznych, niebieskich opakowaniach i niebiańskim smaku. Grześki mają aż 40% udziałów w swoim segmencie, ale początki były znacznie skromniejsze. Marka powstała w firmie z tradycjami, czyli Fabryce Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka z Kalisza, która została założona w 1892 roku. Nazwa wafelków wywodzi się oczywiście od imienia Grzegorz, ale to nie koniec, bo imię jest pochodzenia greckiego, od słowa gregorikos, które oznacza kogoś czujnego i gorliwego. Czujny wafelek. Nie jestem pewien, czy o to właśnie chodziło.


skąd się wzięła nazwa grześki

Chaber

Jaśki, pieczywo chrupkie, maca tradycyjna i tym podobne poduszeczki śniadaniowe to produkty firmy Chaber SA, która posiada również prawa do marki Chaber. Nazwa została zapożyczona od rośliny znanej już w czasach starożytnych. Swoją drogą wymyślił ją podobno Hipokrates, który w jednym ze swych pism dowodził, że roślinę wskazał Grekom centaur Chiron (najmądrzejszy i najbardziej cywilizowany). Od centaura do poduszeczek śniadaniowych, to bardzo długa droga.

Amica

Amica niegdyś nazywała się bardziej swojsko: Wromet, chociaż wschodnie rynku znają markę pod jeszcze inną nazwą, a mianowicie Hansa. Każdy, kto szuka fajnego piekarnika, płyty grzejnej, lodówki lub pralki, musi się z Amicą zetknąć. Przychody firmy za 2012 rok to niemal 1,5 miliarda złotych, natomiast historia przedsiębiorstwa sięga roku 1945, kiedy to skonsolidowano pod jednym szyldem kilka podmiotów, w tym dość karkołomnie nazwaną Fabrykę Kuchni Wromet we Wronkach. Aktualna nazwa została opracowana przez inżynierów firmy. Są to skróty od słów amper i kaloria. Dodatkowo łacińskie znaczenie słowa „Amica” to „przyjaciółka. Tak, płyta grzewcza jest twoją przyjaciółką.

Ursus

Ursus to znane od dziesięcioleci maszyny rolnicze i słynne traktory, na których przodownicy pracy orali polski czarnoziem od rana do nocy. Zakłady powstały w 1893 roku i znajdują się w Warszawie w dzielnicy Ursus, ale to nie stąd ta nazwa. Wcześniejsze miano, tzn. Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów było niezbyt wygodne, dlatego w 1907 roku zmienione je na Ursus. Jest t słowo pochodzenia łacińskiego oznaczające niedźwiedzia. Inspiracją dla siedmiu założycieli firmy była jedna z głównych postaci powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Warto jeszcze nadmienić, że kapitałem założycielskim firmy były posagi siedmiu panien – córek wspomnianych założycieli.

pochodzenie nazwy firmy ursus

Apart

Historia firmy Apart sięga połowy lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to Adam Rączyński otworzył swój pierwszy zakład jubilerski. W 1983 roku zaprosił do współpracy swojego brata i razem rozwinęli interes to niebotycznych rozmiarów. Wystarczy powiedzieć, że bracia regularnie trafiają na listę najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Siedziba firmy znajduje się w Suchym Lesie koło Poznania. Nazwę wymyślili założyciele i wprowadzili we wspomnianym 1983 roku. Pierwsze dwie litery – A i P – to inicjały braci, którzy połączyli je ze słowem „art”, czyli „sztuka”.

Wiele nazw polskich firm ma obcojęzyczne brzmienie, które sugeruje, że produkt pochodzi zza granicy (a więc w domyśle ma lepsza jakość niż produkt krajowy). Marki takie jak Americanos, która jest brandem firmy LPP Tex z Kowal, próbują uniknąć skojarzeń z rodzimą branżą. Szczególnie widać ten trend wśród firmy odzieżowych. To naturalna tendencja i nie można jej się dziwić. Ostatecznie pochodzenie, etymologiczne źródło nazwy ma znaczenie jedynie symboliczne, co nie zmienia faktu, że w wielu wypadkach są to po prostu bardzo ciekawe historie. Nieco inaczej sprawa wygląda z nazwą w sensie biznesowym. Więcej na ten temat w materiale pt. „Nazwa firmy. Abstrakcyjna czy dosłowna?”


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015