Co ma wspólnego papier firmowy i identyfikacja wizualna?

Andrzej Sitek               11.06.2015              
Dlaczego spójna identyfikacja wizualna jest tak istotna? Głównie z tego powodu, iż buduje wizerunek firm, będący synonimem profesjonalizmu. Dobra identyfikacja to też zaufanie odbiorcy. Czy papier firmowy ma znaczenie w tym procesie?

System identyfikacji wizualnej jest wieloelementowy. Oczywistą częścią są symbole firmy, czyli logotyp i ewentualnie inne znaki graficzne, a także przyjęta kolorystyka. Następnie typografie, identyfikatory i ubiory pracowników, środki transportu, tabliczki informacyjne oraz opakowania, odpowiednio zaaranżowane wnętrza biur i placówek.

Do tego dochodzi papier firmowy, a dokładniej druki w rodzaju kopert, firmowej papeterii, teczek, wizytówek, innych dokumentów, oraz materiały reklamowe, broszury, ulotki, gadgety (długopisy, kalendarze, notatniki, itp.).

Zaprojektuj papier firmowy!

Wspólne elementy identyfikacyjne

Już na pierwszy rzut oka widać, że niektóre z powyższych kategorii są od siebie dość odległe, np. flota samochodów i firmowe gadgety w rodzaju długopisów. W związku z tym pewne wspólne wzorce są niezbędne, aby osiągnąć element spójności i jasnego przekazu. Odbiorca musi natychmiast identyfikować, dostrzec i zrozumieć, że ten konkretny samochód należy do firmy, podobnie jak długopis, czy koperta. To elementy większej całości.

projekt papieru firmowego
Adflatus identity / stationery design

Ważny szczegół

Aby to się udało niezbędna jest konsekwencja, dbałość o każdy szczegół, dlatego właśnie papeteria firmowa ma znaczenie. Jest jednym z podstawowych, charakterystycznych fragmentów powiązanych zresztą z logo, typografią, kolorystyką, oznakowaniem wewnętrznym i zewnętrznym. Warto też zwrócić uwagę, że to wizytówka, a także broszury reklamowe i papier firmowy często są pierwszymi elementami, częścią wizerunki firmy, z którymi styka się odbiorca. Należy zadbać o to, aby ten kontakt okazał się jak najlepszy.

Pytania i odpowiedzi

Przygotowanie projektu firmowego papieru powinno uwzględniać te same elementy i etapy, które brane są pod uwagę podczas opracowywania logo. Istotna jest identyfikacja zgodna ze specyfiką i charakterem firmy oraz jej profilem, a także analiza kręgu odbiorców. Kim są? Jakie mają oczekiwania? Na czym im zależy? Na co zwracają uwagę? Ważka jest także oryginalność rozumiana jako odróżnialność od konkurencji. Kolejne kwestie to ekspozycja, łatwa zauważalność i jasny przekaz bez negatywnych konotacji.

Projekty papieru firmowego!

Logo na papeterii

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie na kopertach firmowych, blankietach komunikacji, papeterii tradycyjnej i e-mailowej charakterystycznych symboli firmy. Zazwyczaj jest to logo dopasowane pod względem rozmiaru. Innym sposobem nadania materiałom papierowym cech firmy jest zastosowanie kolorystyki, przyjętą w systemie identyfikacji wizualnej firmy.

Mogą to być też charakterystyczne symbole i znaki, często uproszczone. Rzadziej spotykane są rozwiązania dotyczące zmiany kształtu lub jakości, typu papieru bowiem są to parametry, które ograniczają powszechne standardy.

Identyfikacja = sukces

W trakcie opracowania wyglądu papieru firmowego, projektant uwzględnia estetykę całości, widoczność i czytelność elementów identyfikujących, dobre skojarzenia, łatwość zapamiętania. Ten ostatni element obejmuje takie sytuacje, gdy klientowi pozostaje nie tak jednoznaczny ślad jak np. wizytówka, ale powiedzmy jedynie kartka z bloku firmowego, notatnika albo fiszka. Jeśli można za ich pomocą zidentyfikować firmę, oznacza to, że zostały wykonane poprawie i najczęściej odniosą zamierzony skutek.

Prawidłowe kreowanie wizerunku firmy musi uwzględniać całe spektrum materiałów papierowych. To przynosi wymierną korzyść i przekłada się na czysty zysk.


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015