Font Lato - czyli polski sukces na skalę światową

Andrzej Sitek               20.04.2015              
Łukasz Dziedzic pracował jako technik dźwięku, aktor, pomocnik stolarza przy renowacji XIII wiecznych kościołów i programista w Urzędzie Patentowym. Był też wokalistą i basistą w zespole rockowym. Dziś jest znany z tego, że osiągnął olbrzymi sukces w dziedzinie projektowania liter. Jego darmowy font Lato ma już ponad miliard odsłon, a komercyjne zestawy znaków sprzedają się na całym świecie jak gorące bułeczki.

Co to jest font?

Najprościej rzecz ujmując jest to zestaw znaków zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku. Zazwyczaj mylimy pojęcie fontu i czcionki, co ma swoje uzasadnienie historyczne, ponieważ czcionka to nośnik znaków pisma drukarskiego, czyli po prostu metalowy lub drewniany prostopadłościan z główką w postaci znaku. Obecnie czcionki drukarskie zostały zastąpione przez czcionkę komputerową, a szlachetny zawód zecera ginie wyparty przez operatorów systemów DTP. Paradoksalnie przeszłość dogania jednak współczesność, a to za sprawą osób takich jak Łukasz Dziedzic. Jak to rozumieć?
 
 

Litery w komputerze

Chodzi o pewne uwarunkowania historyczne. Otóż w początkach ery komputerów, szczególnie dynamicznego ich rozwoju po roku 70. ubiegłego wieku, litery trafiły do świata zer i jedynek. Ponieważ było to uniwersum kształtowane przez programistów, których ograniczały możliwości sprzętu oraz zwyczajnie nie znali się na typografii, setki lat cyzelowania proporcji liter zostało zignorowane, częściowo zapomniane, a jeśli nie całkiem, to na pewno uległo poważnemu regresowi.
jak wygląda font lato


Rozpoznaj te litery

Dzięki osobom takim jak Łukasz Dziedzic, a w Polsce także Artur Frankowski, czy Franciszek Otto, rola krojów pism znowu stała się ważna. Istotna m.in. dlatego, że wpływa na odbiór treści. O tym jak oddziałuje dopasowana czcionka świadczy choćby charakterystyczny krój liter księgarni Empik. Właściwie nazwa nie musi pojawić się w treści, aby było wiadomo, że chodzi o produkt powiązany z największą w Polsce siecią sprzedaży książek, wydawnictw muzyczny, prasy, etc. Rozpoznajemy księgarnię bo rozpoznajemy font.

Powyższy przykład jest ciekawy również dlatego, że krój liter Empiku opracował nie kto inny, jak właśnie Łukasz Dziedzic. Litery warszawskiego projektanta używane są również przez Associated Press, Axel Springer, Goethe Institut, linię lotniczą United Airlines, a nawet Google, czy… rząd Szkocji. Łukasz Dziedzic ma w swoim dorobku aktualnie największą i najpopularniejszą rodzinę krojów pisma, tzn. FF Good, za pomocą, której można złożyć całą gazetę, nomen omen, od A do Z.
 

Popularny jak Lato

Do Dziedzica należy również, udostępniony na otwartej licencji, tzw. font Lato, czyli jeden z najpopularniejszych krojów na świecie. Font Lato ma warianty dla ponad 100 języków z grupy łacińskiej i bez mała pięćdziesięciu wersji opartych na cyrylicy. Występuje w osiemnastu stylach i ma ponad trzy tysiące glifów (znaków pisarskich). Każdy z nich musiał zostać wymyślony, dopasowany do pozostałych i pracowicie wykonany. Zaprojektowanie jednej, pełnej tablicy znaków oznacza sześć miesięcy wytężonej pracy.

O mierze sukcesu Łukasza Dziedzica świadczy również wiele nagród i wyróżnień, m.in. od Communication Arts, największego na świecie magazynu o szeroko pojętej komunikacji wizualnej, który umieścił font polskiego twórcy wśród najlepszych projektów typograficznych 2012 roku.
 

Czy z fontów można wyżyć?

Fascynacja Dziedzica rozpoczęła się w wieku 10 lat, kiedy projektował własną gazetkę. Aby dojść do etapu, który umożliwia mu utrzymanie się ze swojej pasji, musiał zaprojektować pół miliona liter. Spędził również wiele lat pracując dla największych wydawnictw i redakcji w Polsce, m.in. Gazety Wyborczej, gdzie cyzelował swoje umiejętności. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych znaczących projektantów, w rodzaju wspomnianego Artura Frankowskiego, wykładowcy w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej, Łukasz Dziedzic nie ma wyższego wykształcenia w realizowanej przez siebie dziedzinie. Jest absolutnym samoukiem.

Projekty fontów Łukasza Dziedzica, kroje w rodzaju FF Pitu, FF Good, czy FF Clan są z powodzeniem sprzedawane poprzez Fontshop International*. Miarą sukcesu projektanta fontów jest ich popularność, a tą Dziedzic ma niebotyczną.
 
Po tym jak jego „Lato” trafiło do ekonomicznego działu papierowego wydania The Times, a przede wszystkim zostało wsparte przez Google, marka Łukasza Dziedzica stała się jeszcze mocniejsza i lepiej rozpoznawalna. Czekamy na kolejne sukcesy.

To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015