Artykuł sponsorowany

Jak zostać projektantem UI/UX? Najlepsza ścieżka kariery i oferty pracy

MindWorkers               28.06.2021              
W branży IT istnieje wiele zawodów, które pozwalają uzyskać satysfakcję z wykonywanej pracy oraz atrakcyjne zarobki. Jednym z nich jest projektant UI/UX. Na czym polega jego praca? Jak zostać UI/UX Designerem? Na jakie zarobki można liczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kim jest projektant UI/UX?

Projektowanie UI to działania mające na celu przygotowanie przyjaznego interfejsu. Projektowanie UX polega natomiast na tworzeniu stron internetowych i produktów cyfrowych, które umożliwią intuicyjne i przyjemne korzystanie z nich oraz spełnią wszystkie potrzeby użytkowników. Zbliżona tematyka sprawia, że czynności te w wielu firmach wykonuje ta sama osoba, która jest zatrudniona na stanowisku projektanta UI/UX. W mniejszych organizacjach designer UI/UX zajmuje się również zadaniami należącymi do UX reaserchera, czyli przeprowadzaniem wywiadów z użytkownikami i analizą wniosków.

Jak widać zakres obowiązków, za które odpowiada projektant UI/UX jest uzależniony od wielkości firmy oraz jej struktury organizacyjnej. W dużych przedsiębiorstwach, które realizują największe projekty wyodrębnione zostają zazwyczaj osobne stanowiska UX reaserchera, designera UX oraz projektanta UI. Oczywiście muszą oni ze sobą ściśle współpracować. W mniejszych firmach często obowiązki te wykonuje jedna osoba, która odpowiada za cały proces.

Projekty graficzne zgodne z trendami!

Czym na co dzień zajmuje się projektant UI/UX?

Codzienna praca projektanta UI/UX jest zróżnicowana, ze względu na fakt, że proces projektowy zbudowany jest z wielu etapów. Każdorazowo rozpoczyna się on od reaserchu oraz szczegółowego zaplanowania działań i zdefiniowania problemów, z którymi przyjdzie się mierzyć. Nawet jeżeli w firmie funkcjonuje osobne stanowisko UX reaserchera to projektant UI/UX musi z nim ściśle współpracować na tym etapie.

Następnym zadaniem jest szkicowanie wielu potencjalnych rozwiązań, które później zostaną przełożone na docelowe projekty graficzne albo animowane prototypy, obrazujące dokładnie zachowanie aplikacji czy strony. W sytuacji, gdy w firmie funkcjonuje osobne stanowisko projektanta UI, to ta osoba jest odpowiedzialna za te czynności. Kolejnym etapem są testy danego rozwiązania, które pozwalają zdiagnozować ewentualne błędy i problemy. Za ich zaplanowanie, organizację i przeprowadzenie odpowiedzialny jest designer UX.

Dodatkowo projektant UI/UX przeprowadza również tzw. audyty użyteczności funkcjonujących już stron internetowych, czy aplikacji. Pozwalają one ocenić prostotę i wygodę korzystania oraz wskazać występujące błędy, czy elementy wymagające poprawy.

Jak zostać projektantem UI/UX?

Podobnie jak w przypadku każdego specjalisty IT najważniejsze są umiejętności i doświadczenie w zawodzie. Można je zdobyć dzięki odpowiednim studiom podyplomowym, które są dostępne na wielu polskich uczelniach, np. AGH, SWPS, czy WSE. Innym sposobem na zdobycie niezbędnych umiejętności jest ukończenie specjalistycznego kursu, który przygotowuje do pracy w danym zawodzie. W każdym przypadku poleca się również poszerzanie wiedzy dzięki czytaniu literatury branżowej oraz wzięciu udziału w konferencjach IT.

Zdobycie wiedzy pozwala na rozpoczęcie poszukiwań pracy w zawodzie. W tym przypadku niezbędne może okazać się stworzenie własnego portfolio, które będzie obejmowało nie tylko nasze projekty, ale również opisywało powstawanie konkretnych rozwiązań oraz problemy, z którymi radziliśmy sobie po drodze. W przypadku początkujących projektantów UI/UX zaleca się wykonywanie projektów jako freelancer lub tzw. tworzenie do szuflady. Pozwoli to nabrać doświadczenia i wzbogacić swoje portfolio.

Jakie umiejętności powinien posiadać projektant UI/UX?

Zakres obowiązków sprawia, że dobry projektant UI/UX musi posiadać zarówno umiejętności twarde, jak miękkie. W codziennej pracy przydaje się przede wszystkim wysoka komunikatywność, zdolność analitycznego myślenia oraz umiejętność odpowiedniego zadawania pytań i wyciągania wniosków. Oczywiście bardzo ważne są kompetencje branżowe, które obejmują znajomość narzędzi i programów do projektowania, prototypowania i analityki internetowej. Mile widziana jest również znajomość HTML-a i CSS-a, ponieważ ułatwia ona współpracę z programistami.

Ile zarabia projektant UI/UX?

Przeciętne zarobki UI/UX designera w Polsce to obecnie 9200zł brutto, czyli zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Podobnie jak w przypadku wszystkich specjalistów IT wpływ na wysokość zarobków ma przede wszystkim poziom doświadczenia danej osoby oraz forma zatrudnienia (etat, czy b2b). Duże znaczenie ma również wielkość firmy, w której pracuje dana osoba oraz jej lokalizacja. Na wyższe zarobki można liczyć w dużych organizacjach, których siedziba znajduje się w największych polskich miastach, np. Warszawa, Gdańsk. Więcej informacji na temat zarobków na tym stanowisku można przyczytać w artykule: UI/UX designer – jakie są jego obowiązki i ile zarabia? UI a UX designer – czym różnią się te stanowiska?

Praca w charakterze projektanta UI/UX jest atrakcyjna ze względu na zarobki oraz ogrom wyzwań, z którymi zmaga się osoba zajmująca to stanowisko. Pozwala stale się rozwijać oraz poszarzać własne horyzonty.


To także może Cię zainteresować

Jak banery zmieniały się na przestrzeni lat?

Dwadzieścia jeden lat. Tyle ma już internetowy baner reklamowy. Dziś mało kto pamięta, że jego historia rozpoczęła się od statycznego, czarnego jak smoła prostokąta z krótkim hasłem zapisanym tęczowymi fontami. Co działo się z banerem przez dwie dekady? Dziś to niezwykle popularna forma reklamy, sami tworzymy projekty banerów reklamowych na strony internetowe, można je spotkać niemal wszędzie! Ale od początku!   Pod koniec października 1994 roku na stronie HotWired.com, popular

Andrzej Sitek
14 maja 2015  

Najpopularniejsze nadruki na koszulkach

Maska Lorda Wadera, a może napis: „Jem dżem”? Jakie wzory na koszulkach wybierają klienci? Jakie nadruki na koszulkach są najpopularniejsze? Aby się o tym przekonać, wystarczy rozejrzeć się po ulicy. Różnorodność jest olbrzymia, ale z tego chaosu wyłania się pewien wzór. Jaki? W ścisłej czołówce popularności znajduje się… tekst. Opcji jest bez liku. Zazwyczaj hasła są krótkie, bo o to w tej zabawie chodzi. Na koszulkach popularne są nadruki z cytatami ze świata filmu, kult

Andrzej Sitek
18 maja 2015  

Czy agencja projektowa stworzy dobre logo?

Nie wiesz skąd wziąć logo dla swojej firmy? Czy agencja reklamowa stworzy dobre logo dla Twojego projektu? Jak wygląda praca agencji podczas tworzenia logotypów? Sprawdzam! Dobre logo sercem Twojej marki Logo stanowi serce identyfikacji wizualnej. Od niego zaczynasz budowę całej strategii firmy. To element najważniejszy. Perfekcyjne logo jest ponadczasowe, łatwe do zapamiętania, oddaje ducha i charakter firmy. Jak z pobożnego życzenia uczynić idealny projekt? Agencja musi go opracować wedłu

Andrzej Sitek
9 czerwca 2015