Artykuł sponsorowany

Jak zostać projektantem UI/UX? Najlepsza ścieżka kariery i oferty pracy

MindWorkers               28.06.2021              
W branży IT istnieje wiele zawodów, które pozwalają uzyskać satysfakcję z wykonywanej pracy oraz atrakcyjne zarobki. Jednym z nich jest projektant UI/UX. Na czym polega jego praca? Jak zostać UI/UX Designerem? Na jakie zarobki można liczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kim jest projektant UI/UX?

Projektowanie UI to działania mające na celu przygotowanie przyjaznego interfejsu. Projektowanie UX polega natomiast na tworzeniu stron internetowych i produktów cyfrowych, które umożliwią intuicyjne i przyjemne korzystanie z nich oraz spełnią wszystkie potrzeby użytkowników. Zbliżona tematyka sprawia, że czynności te w wielu firmach wykonuje ta sama osoba, która jest zatrudniona na stanowisku projektanta UI/UX. W mniejszych organizacjach designer UI/UX zajmuje się również zadaniami należącymi do UX reaserchera, czyli przeprowadzaniem wywiadów z użytkownikami i analizą wniosków.

Jak widać zakres obowiązków, za które odpowiada projektant UI/UX jest uzależniony od wielkości firmy oraz jej struktury organizacyjnej. W dużych przedsiębiorstwach, które realizują największe projekty wyodrębnione zostają zazwyczaj osobne stanowiska UX reaserchera, designera UX oraz projektanta UI. Oczywiście muszą oni ze sobą ściśle współpracować. W mniejszych firmach często obowiązki te wykonuje jedna osoba, która odpowiada za cały proces.

Projekty graficzne zgodne z trendami!

Czym na co dzień zajmuje się projektant UI/UX?

Codzienna praca projektanta UI/UX jest zróżnicowana, ze względu na fakt, że proces projektowy zbudowany jest z wielu etapów. Każdorazowo rozpoczyna się on od reaserchu oraz szczegółowego zaplanowania działań i zdefiniowania problemów, z którymi przyjdzie się mierzyć. Nawet jeżeli w firmie funkcjonuje osobne stanowisko UX reaserchera to projektant UI/UX musi z nim ściśle współpracować na tym etapie.

Następnym zadaniem jest szkicowanie wielu potencjalnych rozwiązań, które później zostaną przełożone na docelowe projekty graficzne albo animowane prototypy, obrazujące dokładnie zachowanie aplikacji czy strony. W sytuacji, gdy w firmie funkcjonuje osobne stanowisko projektanta UI, to ta osoba jest odpowiedzialna za te czynności. Kolejnym etapem są testy danego rozwiązania, które pozwalają zdiagnozować ewentualne błędy i problemy. Za ich zaplanowanie, organizację i przeprowadzenie odpowiedzialny jest designer UX.

Dodatkowo projektant UI/UX przeprowadza również tzw. audyty użyteczności funkcjonujących już stron internetowych, czy aplikacji. Pozwalają one ocenić prostotę i wygodę korzystania oraz wskazać występujące błędy, czy elementy wymagające poprawy.

Jak zostać projektantem UI/UX?

Podobnie jak w przypadku każdego specjalisty IT najważniejsze są umiejętności i doświadczenie w zawodzie. Można je zdobyć dzięki odpowiednim studiom podyplomowym, które są dostępne na wielu polskich uczelniach, np. AGH, SWPS, czy WSE. Innym sposobem na zdobycie niezbędnych umiejętności jest ukończenie specjalistycznego kursu, który przygotowuje do pracy w danym zawodzie. W każdym przypadku poleca się również poszerzanie wiedzy dzięki czytaniu literatury branżowej oraz wzięciu udziału w konferencjach IT.

Zdobycie wiedzy pozwala na rozpoczęcie poszukiwań pracy w zawodzie. W tym przypadku niezbędne może okazać się stworzenie własnego portfolio, które będzie obejmowało nie tylko nasze projekty, ale również opisywało powstawanie konkretnych rozwiązań oraz problemy, z którymi radziliśmy sobie po drodze. W przypadku początkujących projektantów UI/UX zaleca się wykonywanie projektów jako freelancer lub tzw. tworzenie do szuflady. Pozwoli to nabrać doświadczenia i wzbogacić swoje portfolio.

Jakie umiejętności powinien posiadać projektant UI/UX?

Zakres obowiązków sprawia, że dobry projektant UI/UX musi posiadać zarówno umiejętności twarde, jak miękkie. W codziennej pracy przydaje się przede wszystkim wysoka komunikatywność, zdolność analitycznego myślenia oraz umiejętność odpowiedniego zadawania pytań i wyciągania wniosków. Oczywiście bardzo ważne są kompetencje branżowe, które obejmują znajomość narzędzi i programów do projektowania, prototypowania i analityki internetowej. Mile widziana jest również znajomość HTML-a i CSS-a, ponieważ ułatwia ona współpracę z programistami.

Ile zarabia projektant UI/UX?

Przeciętne zarobki UI/UX designera w Polsce to obecnie 9200zł brutto, czyli zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Podobnie jak w przypadku wszystkich specjalistów IT wpływ na wysokość zarobków ma przede wszystkim poziom doświadczenia danej osoby oraz forma zatrudnienia (etat, czy b2b). Duże znaczenie ma również wielkość firmy, w której pracuje dana osoba oraz jej lokalizacja. Na wyższe zarobki można liczyć w dużych organizacjach, których siedziba znajduje się w największych polskich miastach, np. Warszawa, Gdańsk. Więcej informacji na temat zarobków na tym stanowisku można przyczytać w artykule: UI/UX designer – jakie są jego obowiązki i ile zarabia? UI a UX designer – czym różnią się te stanowiska?

Praca w charakterze projektanta UI/UX jest atrakcyjna ze względu na zarobki oraz ogrom wyzwań, z którymi zmaga się osoba zajmująca to stanowisko. Pozwala stale się rozwijać oraz poszarzać własne horyzonty.


To także może Cię zainteresować

Co to jest infografika? Jakie są rodzaje infografik?

Infografika stała się ostatnio bardzo modna i napływa do nas sporo zapytań o to, jakie są rodzaje i o czym należy pamiętać przy projektowaniu. Czas odświeżyć nieco wiedzę, dlatego zaktualizowałam artykuł z 2015 roku! Sprawdź co to jest infografika, jaka jest jej historia i kiedy stosować każdą z nich! Zapraszam do lektury! Co to jest infografika? Według projektanta Johna Caserta, z Rode Island School of Design definicja brzmi następująco: infografika jest obrazem objaśniającym i przekazując

Karolina Bis
21 maja 2015  

Jak zaprojektować logo? Zasady i pomysły!

Jakie logo jesteś w stanie zapamiętać? Jakie zapada Ci w pamięć na tyle, żeby potem od razu kojarzyć je z jedną, konkretną marką? Ludzie zadziwiająco często szukają odpowiedzi na pytanie, jak stworzyć znak graficzny dla siebie albo firmy? Sprawa bywa trudna, bo zaprojektowanie skutecznego emblematu, stawia przed twórcą szereg, często niełatwych, wymagań. Czy do jego stworzenia potrzebujesz profesjonalnego grafika? Z pozoru nie! Czy radzimy, aby jednak skorzystać z jego pomocy? Jak najbardziej ta

Michał Płomiński
3 marca 2021  

Najlepsze darmowe stocki fotograficzne - nasze TOP 10

Opowiem Ci trochę o stockach fotograficznych - co to jest? Jakie są rodzaje licencji i jak z nich korzystać. Przygotowałem również subiektywną listę 10 najlepszych darmowych stocków fotograficznych, z których bez obaw możesz pobierać materiały na licencji CC0! Co to są stocki fotograficzne? Stock to swego rodzaju bank zdjęć, w którym wykupisz lub pobierzesz za darmo, interesujące Cię materiały graficzne, fotografie, pliki audiowizualne. Są to więc nie tylko darmowe bazy fotografii, ale

Michał Płomiński
26 marca 2015