« Powrót

Nazwa firmy – czy ma znaczenie?

Dodano: 2015-04-14 przez: Andrzej Sitek

Specjaliści od marketingu z energią pokiwaliby głowami. Nazwa jest znakiem rozpoznawczym, oznacza moment, w którym odbiorca styka się z firmą. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze: to banalne, ale prawdziwe stwierdzenie. Na pewno dobra nazwa potrafi oddziaływać na klienta w szerokim spektrum. Od utożsamienia miana z profilem działalności, przez łatwiejsze zapamiętanie, do chęci ze skorzystania z oferty. Problem pojawia się, kiedy przedsiębiorca próbuje sam znaleźć „dobrą” nazwę i ją znajduje. Oto kilka przykładów z życia wziętych.

Ułańska fantazja

Trudno o pozytywne nastawienie i skojarzenia pacjentów medycznego laboratorium diagnostycznego Anal-Med. Być może nazwa oddaje profil usług, ale na pewno nie robi dobrego wrażenia. Inwencja twórcza właścicieli ubojni drobiu Exodus również wyniosła ich za daleko, zaś posiadaczowi firmy Śrubopol produkującej wkręty i śruby, wyobraźni zabrakło. O dobrą nazwę nie jest łatwo, tym bardziej, jeśli prowadzi się niezbyt pachnący interes. Z problemem tym poradził sobie właściciel przedsiębiorstwa Szambelan zajmującego się czyszczeniem szamb – nazwa nawiązuje do działalności w udany, żartobliwy sposób. Sukces odniósł też Tani Armani, wrocławski sklep z używaną odzieżą.

Śmiechu warte

Walor humorystyczny jest w wypadku niektórych obszarów działalności dopuszczalny, ale też trzeba uważać, o czym świadczy miano przychodni dentystycznej Ciap-Dent. Niezamierzony efekt osiągnęła również firma Biuro Opieki Nad Grobami, zajmująca się m.in. transportem zwłok zza granicy. Skrócona nazwa przedsiębiorstwa brzmi BONGO, co jest może niezłym pomysłem dla nocnego klubu, ale w powyższym wypadku to rozwiązanie nieadekwatne. Ten przypadek ma jeszcze drugie dno, bo w slangu miejskim bongo oznacza… fajkę wodną do palenia marihuany.

Jak już było powiedziane nazwa firmy to jej wizytówka, która wpływa na odbiorcę, na każdym etapie współpracy, poczynając od wyboru tej a nie innej opcji z wachlarza wielu przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku, przez dalsze działania i ostatecznie chęć kolejnych interakcji, np. następnego zlecenia, zakupów, itd. Trzeba pamiętać, że nazwa pojawia się na każdym z tych etapów, od przysłowiowego pierwszego wrażenia aż po fakturę.

Odpowiedni wybór może zatem determinować wynik finansowy firmy, chociaż jest to wartość trudna do policzenia i nie można powiedzieć, że dana nazwa oznacza 10 %, 20 % lub 30 % skuteczności w przyciągania nowych klientów albo określony procent dla utrzymania dotychczasowych. Wyliczenia, nawet pobieżne, są trudne również dlatego, że każdy przykład jest inny i powiązany z wieloma zmiennymi, jak np. nakłady na reklamę, zakładany i docelowy odbiorca, zasięg firmy (lokalna, krajowa, międzynarodowa), profil działalności (innej reklamy potrzebuje osiedlowy sklep spożywczy a odmiennej międzynarodowa sieć sprzedaży okien), itd.

Nazwa firmy to pieniądze

Nie zmienia to faktu, że nazwa przekłada się na zysk nawet jeśli nie można go dokładnie oszacować. Czy ktoś wyobraża sobie inną nazwę dla Coca-Cola Company, Apple Inc. lub Intel Corporation? Trzej giganci branż spożywczej i IT od lat ponoszą gigantyczne koszty na reklamę, dlatego są rozpoznawalni natychmiast, bezpośrednio kojarzeni z określonymi produktami. W odniesieniu do tego przykładu pojawia się pewna kwestia, a mianowicie skuteczne połączenie profilu działalności lub produktu firmy z jej mianem.

To może być szczególnie ważne dla małych podmiotów, które nie mają dużych budżetów na reklamę i marketing. Oczywiście profil filmy może być na tyle szeroki, zmienny lub rozwojowy, że nie będzie to możliwe, ale warto o tym pamiętać. Czy ktoś, poza branżą odzieżową, orientuje się, że marka Zara należy do firmy Inditex Group?

Nazwa firmy ma znaczenie, siłę i przyszłość, dlatego niektóre firmy decydują się na rebranding i zmianę nazwy przedsiębiorstwa. Po co to robią? Zazwyczaj poszukują nowego wizerunku, nowego oblicza i odbiorców, albo wyrosły już z dotychczasowego rynku. Oznacza to niemałe koszty, a jednak firmy decydują się na to. To dowód, że nazwa ma kapitalne znaczenie. Bez dobrego wizerunku firma nie zaistnieje ze 100 % skutecznością, a nazwa jest głównym elementem tego wizerunku.