« Powrót

Ktoś splagiatował Twoją pracę? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Dodano: 2017-08-16 przez: MW

Przeglądasz internet i nagle dostrzegasz interesującą grafikę. Przyglądasz się jej i nagle stwierdzasz, że jest dziwnie znajoma. Zgadza się, to Twoja własna praca. Ale nie znasz człowieka, który się pod nią podpisał. Czy to już plagiat? Co masz teraz zrobić?  Oto krótki poradnik na wypadek podejrzenia plagiatu.

1. Nie musisz zastrzegać swojej pracy
Wiele osób, które splagiatowały czyjś artykuł powołuje się na fakt, iż dana praca nie została zastrzeżona. Także wiele grafików nie jest pewnych, czy mogą dochodzić swoich praw, jeżeli grafika np.: nie zawiera podpisu, czy znaku wodnego. Tymczasem ochrona praw autorskich działa zawsze i nie jest konieczne dodawanie stosownej informacji. 

2. Nie możesz przekazać wszystkich swoich praw autorskich
Równie często osoby dopuszczające się plagiatu powołują się na przekazanie praw autorskich. Tutaj warto przypomnieć o tym, że rozróżniamy dwa rodzaje praw autorskich - majątkowe i osobiste. Jak najbardziej możesz przekazać swoje prawa majątkowo. Oznacza to, że osoba, której przekażesz grafikę wraz z prawami będzie mogła czerpać z niej korzyści majątkowe. I tylko ona. Prawa osobiste dotyczą Twojego autorstwa. Tych praw nie możesz zbyć. To oznacza, że nawet jeżeli przekazujesz grafikę za opłatą, wciąż Twoja praca podpisana jest Twoim imieniem i nazwiskiem. 

3. Przerobiona praca to wciąż plagiat
O ile nie udostępniłeś swojej pracy na licencji CC0, nikt nie ma prawa wykorzystywać elementów Twojej grafiki w swojej pracy. Jeżeli Twoja praca wciąż jest rozpoznawalna, to można mówić o plagiacie.

4. Ktoś ci nie zapłacił, ale projekt opublikował? To też plagiat!
Klienci, którzy płacą z opóźnieniem, albo w ogóle nie mają zamiaru zapłacić to zmora każdego grafika. Często się zdarza, że praca jest zaakceptowana i opublikowana np.: na stronie internetowej kontrahenta, a przelew wciąż nie dociera. Wówczas jest to niezgodne nie tylko z umową, ale i prawem.

5. Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie
Co robić, gdy kwestia plagiatu nie ulega wątpliwości? Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. I to w dwóch odrębnych postępowaniach. Oddzielnie wnosisz pozew w sprawie praw majątkowych i praw osobistych. W sprawie praw majątkowych należy Ci się odszkodowanie za poniesione straty. Zadośćuczynienie wynagrodzi Twoje straty moralne. Wydaje się to dość skomplikowane, ale najczęściej procedura postępowania jest dość jasna. Jeżeli jednak wolisz powierzyć sprawę prawnikowi, rozejrzyj się za specjalistą, która bada wszystkie problemy związane z pracą i innymi wypadkami

Jak możesz zauważyć, kwestia kradzieży Twojej pracy nie jest niemożliwa do załatwienia. Współcześnie bardzo łatwo udowodnić swoje autorstwo. Czasem wystarczy tylko zabezpieczyć e-maile, które potwierdzają postęp Twoich prac.