« Powrót

Kartki firmowe: dlaczego powinny być wysokiej jakości?

Dodano: 2015-07-06 przez: Andrzej Sitek

Wysoka jakość kartek jest istotna, ale co to w gruncie rzeczy oznacza? Czy życzenia wydrukowane na zwykłej kartce, zapakowaną w najtańszą, białą kopertę dadzą zamierzony efekt?

Raczej nie, nawet jeśli treść będzie stosowna i adekwatna do sytuacji. Taka kartka prawdopodobnie wzbudzi negatywne emocje, niechęć, rozczarowanie i zażenowanie. Dlaczego tak się dzieje?

Piękna kartka

Po pierwsze jesteśmy przyzwyczajeni do kartek wysokiej jakości. Sami, w prywatnej korespondencji, wybieramy przecież najładniejsze, często drogie modele. Nie liczymy się w tej kwestii z pieniędzmi, bo chcemy, aby taka kartka wyglądała jak najpiękniej, była wyrazem naszej sympatii, uczucia, pamięci.

Powyższe skojarzenia są bardzo sile i trwałe. Trudno się zatem dziwić, że ta emocjonalna sfera promieniuje również w kontraktach biznesowych.


Rola okoliczności

Nie bez znaczenia jest również fakt, że kartki firmowe są wysyłane najczęściej z okazji Świąt, czy to Wielkanocnych, czy Bożonarodzeniowych. To przecież wyjątkowy okres i czas, kiedy nieco inaczej spoglądamy na otaczający nas świat. Mamy więcej serdeczności, empatii. Kartka firmowa, świąteczna, która zostanie doręczona w tym okresie potencjalnym kontrahentom (i dotychczasowym), ma wyjątkową siłę oddziaływania. Nie stanie się tak jednak jeśli będzie to sztampowy, byle jaki egzemplarz, okraszony pospolitą, banalną grafiką umieszczoną na pośledniej jakości papierze.

Co pomyśli adresat?

Taka kartka będzie się zapewne wyróżniać, ale negatywnie. Pośród eleganckich, dopracowanych wizualnie egzemplarzy będzie stanowić dysonans i zgrzyt. Co pomyśli sobie wówczas odbiorca? Nic dobrego. Zapewne poczuje się zdegustowany i rozczarowany. Zastanowi się także, czy czasem byle jaka, niechlujna kartka, nie jest częścią filozofii działania firmy w ogóle. Oczywiście przykład jest nieco przerysowany, ale bez wątpienia jakość kartki ma niebagatelne znaczenie i właściwie lepiej nie wysyłać żadnych kartek, niż gdyby to miałby być kiepskie egzemplarze.

Wysoka jakość?

Co decyduje o tym, że karta jest wysokiej jakości? Przede wszystkim dobry jakościowo papier, najlepiej o wysokiej gramaturze i jasności. Warto wiedzieć, że np. papier 250g/m2 jest wystarczająco sztywny, aby nie uległ uszkodzeniu podczas transportu przez pocztę. Dodatkowo trwała i mocniejsza karta może zostać postawiona na biurku.


Oczywiście, aby ktoś w ogóle chciał postawić kartkę na swoim biurku, powinna być to ozdoba. Konieczny jest atrakcyjny wygląd, interesujący projekt graficzny. Możliwości w tym względzie są ogromne. Graficy nie tylko starają się zaprojektować świetny wzór, ale też korzystają z nietypowych materiałów, np. kart pokrytych farbą brokatową, z dodatkiem satyny, itd.

Zdobienia i ornamenty

Wielkie możliwość kryją też techniki zdobienia i wykonania, np. tłoczenia, złocenia, srebrzenia. Możliwe są takie kombinacje jak np. specjalny papier z włókna bambusowego albo kartki z dodatkowymi ozdobami w postaci wycinanej, drewnianej ozdoby. Podobna różnorodność występuje w kolorystyce papieru i jego fakturze.

To bogactwo sprawia również, iż łatwo jest przesadzić. Zbyt dużo ornamentów, ozdobników, drogich dodatków, jest równie niekorzystne jak ich brak w ogóle. Dlatego też najlepiej skorzystać z pomocy zawodowców, którzy potrafią zaprojektować właściwy wzór, z użyciem odpowiednich materiałów i uwzględnieniem okoliczności, okazji, na jaką karty mają być przygotowane. Kartki firmowe budują silną i mocną więź z kontrahentami. To element strategii firmy, który nie powinien być pomijany. Po prostu trzeba o niego zadbać.